Strona główna » Blog » Picasso – twórca i niszczyciel

Picasso – twórca i niszczyciel

W połowie lat 90. James Ivory – znakomity amerykański reżyser, autor m.in. filmowych adaptacji powieści E.M. Forstera (Pokój z widokiem, Maurycy, Powrót do Howards End) – sięga po książkę Arianny HuffingtonPablo Picasso: Twórca i niszczyciel” i realizuje biografię słynnego malarza. Przy produkcji współpracuje z Ivorym jego stały zespół, scenarzystka Ruth Prawer Jhabvala oraz producent Ismail Merchant, zaś film koncentruje się na związku artysty z malarką Françoise Gilot.

Paryż, rok 1943. Pablo Picasso od lat jest wielką gwiazdą świata sztuki, ale słynie również ze swojego stylu życia i licznych romansów. Wokół egocentrycznego artysty wciąż krążą kobiety: porzucona żona Olga, zmysłowa Marie-Thérèse, z którą ma córkę Mayę, oraz fotografka i malarka Dora Maar. Pewnego dnia Picasso poznaje młodziutką Françoise Gilot – dwudziestoletnią studentkę, która pragnie zostać malarką. Wizyta w jego pracowni wywraca do góry nogami życie dziewczyny z dobrego domu. Romans ze starszym o 40 lat mężczyzną przeradza się w dziesięcioletni, burzliwy związek, którego owocem jest dwójka dzieci. I trudna lekcja samoświadomości w cieniu geniusza.

Decyzja Jamesa Ivory’ego, aby zrealizować film biograficzny o Picassie, nie była przypadkowa. Jeszcze jako student architektury Amerykanin był zafascynowany twórczością wielkiego Hiszpana. Jednak Picasso – twórca i niszczyciel nie jest typową biografią. Autor skupia się na dziesięcioletnim związku malarza z Françoise Gilot – kobietą dużo młodszą, niezależną, która stworzyła mu rodzinę i, jako jedyna, opuściła go. U Ivory’ego Françoise jest bohaterką na równi z Piccasem, a jej emancypacja jako kobiety i artystki – ważną składową fabuły. Gilot chce być kimś więcej niż kochanką i muzą malarza, chce być jego partnerką i w życiu, i w sztuce. Reżyser umiejętnie kreśli portret artysty przez pryzmat jego relacji z kobietami, podkreślając tym samym wyjątkowość Françoise. Jej rolę powierzył debiutującej na dużym ekranie Nataschy McElhone, która znakomicie poradziła sobie z graniem u boku Anthony’ego Hopkinsa. Picasso w jego wykonaniu jest megalomański, pełen pasji i namiętności, całkowicie oddany jedynie swojej sztuce, okrutny wobec tych, którzy go kochają. Na szczególną uwagę zasługują świetne zdjęcia Tony’ego Pierce-Robertsa, również stałego współpracownika reżysera, zaś na drugim planie można zobaczyć m.in. Julianne Moore w roli odtrąconej Dory Maar i Jossa Acklanda jako Henriego Matisse’a.

Picasso – twórca i niszczyciel (Surviving Picasso)
Dramat biograficzny, USA, 1996, 121 min.
Reżyseria: James Ivory
Obsada: Anthony Hopkins, Natascha McElhone, Julianne Moore, Joss Ackland, Dennis Boutsikaris, Peter Eyre, Peter Gerety, Susannah Harker, Jane Lapotaire, Joseph Maher, Bob Peck, Diane Venora, Dominic West, Joan Plowright, Laura Aikman
Emisje: 05.03.11 godz. 22:20, 10.03.11 godz. 21:45

2018-03-14T11:43:31+00:005 marca 2011|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: