Perfumy, woda perfumowana czy woda toaletowa – co wybrać?

Strona główna » Blog » Perfumy, woda perfumowana czy woda toaletowa – co wybrać?

Perfumy, woda perfumowana czy woda toaletowa – co wybrać?

Czy kiedykolwiek podczas wizyty w drogerii czy perfumerii zdarzyło ci się miotać się między półkami i zastanawiać, co właściwie oznaczają nazwy umieszczone na barwnych pudełkach i fikuśnych flakonach? Nie martw się – nie jesteś sama. Ale to nie wszystko, co mamy ci do powiedzenia. Zdradzimy ci też, czym, oprócz ceny, różnią się poszczególne produkty.

Podstawową cechą, która określa rodzaj danego produktu, jest procentowe stężenie olejków zapachowych w roztworze. Im jest ono wyższe, tym większa jest trwałość zapachu. To właśnie od tego czynnika w głównej mierze zależy, z jakim typem kosmetyku mamy do czynienia: perfumami, wodą perfumowaną czy wodą toaletową. Choć prezentowany w wielu poradnikach podział wyróżnia blisko 10 rodzajów produktów, w gronie najczęściej spotykanych znajdują się właśnie te trzy wymienione.

Podstawowy podział kosmetyków zapachowych

Perfumy to kosmetyki zapachowe, w których stężenie olejków wynosi od 15 do 40 proc., co gwarantuje ich wysoką trwałość. Dzięki temu wystarczy zaaplikować dosłownie kilka kropel na szyję lub kark, by cieszyć się ulubionym zapachem nawet przez kilkanaście godzin.

Z kolei w wodach perfumowanych stężenie aromatu oscyluje w granicach 10-20 proc. Choć jest ono niższe niż w przypadku perfum, zapach utrzymuje się na skórze dość długo, co sprawia, że wody perfumowane nadają się do stosowania w niemal każdych okolicznościach.

Trzecią grupą są wody toaletowe, które w swojej ofercie ma między innymi marka Kenzo https://tagomago.pl/producent/8/kenzo/ . W tego typu produktach stężenie olejków zapachowych wynosi średnio 5-15 proc., przez co charakteryzują się one nieco niższą trwałością. Mimo to celująco zdają egzamin jako zapach stosowany na co dzień, przez co od lat cieszą się ogromną popularnością.

Wody kolońskie i odświeżające

Choć mieliśmy skupić się przede wszystkim na perfumach, wodach perfumowanych i wodach toaletowych, na naszą uwagę zasługują także przeznaczone dla mężczyzn wody kolońskie oraz wody odświeżające, czyli tak zwane mgiełki. W pierwszych z wymienionych stężenie aromatu wynosi zwykle nie więcej niż 5 proc., zaś w przypadku drugich – maksymalnie do 3 proc. Kosmetyki te pozostawiają delikatne wrażenie zapachowe, niemniej należy mieć świadomość, że dość szybko się ono ulatnia.

Jak oznaczane są poszczególne kosmetyki zapachowe?

Dla wielu osób podstawową cechą odróżniającą poszczególne rodzaje produktów jest cena. Trudno się z tym nie zgodzić – wraz ze wzrostem stężenia aromatu, jest ona wyższa. Jednak oprócz ceny, w odniesieniu do konkretnych typów kosmetyków stosowane jest również określone nazewnictwo. W przypadku perfum na pudełku lub flakonie powinno znaleźć się oznaczenie Parfum, wody perfumowanej – Eau de Parfum, wody toaletowej – Eau de Toilette, wody kolońskiej – Eau de Cologne, zaś wody odświeżającej – Eau Fraiche.

2018-03-14T03:30:37+00:00 28 lipca 2017|Kosmetyki|