Paznokciowe przypadłości

Myślisz, że paznokcie nie chorują? Jeśli tak to jesteś w błędzie. Lepiej dobrze przyjrzyj się swoim sprzymierzeńcom, którymi są Twoje paznokcie. Kształt, kolor i struktura płytki paznokcia niech będzie dla Ciebie sygnałem alarmowym o pojawieniu się zmian nie tylko miejscowych, a nierzadko nawet ogólnoustrojowych.

Najczęściej okazale prezentujesz swoje zadbane paznokcie czy może starasz się ukryć ich wygląd przed otoczeniem? Zaginasz palce, składasz dłonie w różnych formach by paznokcie nie był widoczne. Strasz się ukryć powstałe defekty pod warstwą grubego lakieru? A przecież Twoje dłonie, wliczając paznokcie są Twoją wizytówką. Jednak zanim zaczniesz zamalowywać lakierem pojawiające się zmiany lub ukrywać dłonie w kieszeniach i rękawiczkach, lepiej dokładnie obserwuj, co się z nimi dzieje i wybierz się do lekarza dermatologa, jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany.
Ważne, aby to lekarz zdiagnozował stan Twoich paznokci. A w przypadku poważniejszych zaburzeń zlecił specjalistyczne leczenie. Pamiętaj, że ignorowanie pojawiających się, dawanych nam przez nasz własny organizm znaków jest bardzo poważnym błędem. Czasami może prowadzić do niekorzystnego dla organizmu zakończenia.

Grzybica
Jeśli dotyka nas ta choroba, na naszych paznokciach pojawiają się przebarwienia.Żółtawe lub szarozielone. Płytka paznokcia łatwo się kruszy i łamie, a nawet rozwarstwia. Jeśli powstały już takie zmiany, z pewnością przy każdym dotykupaznokcia poczujemy ból. Nie wszyscy jesteśmy tak samo narażeni na zarażenie grzybami. Niektórzy są szczególnie w nie za dobrej sytuacji, jeśli chodzi o podatność na grzybicę. W grupie szczególnie narażonej są osoby z zaburzeniami hormonalnymi np. niedoczynnością tarczycy, chore na cukrzycę i mające problemy z regulacją ciśnienia tętniczego. Ale grzybicą może zarazić się też każdy, kto przyjmuje leki, niektóre z nich zwiększają ryzyko zarażenia, i ten, który korzysta z sauny, uczęszcza na basen, ćwiczy na sali gimnastycznej lub nocuje w pokoju hotelowym. Tak, dokładnie, te wszystkie miejsca są prawdziwymi ogniskami zakaźnymi. Obserwując nawet drobne zmiany na naszym paznokciach nie powinniśmy ich lekceważyć i najlepiej udać się do lekarza dermatologa. Warto też wiedzieć, że grzybica paznokci dość często jest następstwem istniejącej grzybicy stóp. Proces leczenia grzybicy jest bardzo mozolny i długotrwały, dlatego im wcześniej zdiagnozowana, im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepiej. Większe szanse na szybsze zakończenie tej przykrej przypadłości.

Zanokcica
Jest to stan zapalny wywołany przez bakterie gronkowca lub paciorkowca. Nie jest zakaźna, ale bolesna. Wał paznokciowy jest silnie zaczerwieniony, bolesny w dotyku. Po przebiciu zdezynfekowaną igłą wydobywa się z niego ropa. Czy nie zdarzyło się Wam niekiedy ukłuć w opuszkę palca czymś ostrym, a niedługo po tym okolica paznokcia nie zrobiła się zaczerwieniona i bolesna? Tak, to właśnie pojawił się stan zapalny. W tym wypadku najlepiej zastosować miejscowe okłady z maści ichtiolowej, która bardzo szybko działając wyciągnie całą ropę na zewnątrz i zlikwiduje zarażone ognisko. Jeśli to nie pomaga, koniecznie trzeba się zgłosić do lekarza, który przepisze środek na bazie antybiotyku. Tylko w niewielu przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Łuszczyca
Dość często ta choroba paznokci pojawia się podczas zachorowania na swoją odmianę skórną. Zazwyczaj jej występowanie uwarunkowane jest czynnikami genetycznymi. Nie trudno, więc potencjalnemu choremu stwierdzić fakt jej wystąpienia. Charakteryzują ją podłużne lub poprzeczne przebarwienia w kształcie linii lub przechodzące w plamki. Płytka paznokcia staje się matowa, grubieje, czasami zmienia swój kształt i się rozwarstwia. Leczenie ustala lekarz dermatolog.

Szponowatość
Przy nabytej szponowatości pocieszającym faktem jest to, że zajmuje ona tylko kilka paznokci. Do jej przyczyn możemy zaliczać spore zaniedbania higieniczne, dobór niewłaściwego obuwia, które powoduje ucisk na paznokcie lub częste i silne urazy paznokci. Wrodzona nie omija żadnego paznokcia. Płytka jest silnie zgrubiała, zmienia kolor na brunatny, żółtawy lub szary, jest bardzo przerośnięta i ma skłonność do zakrzywiana się do daje widoczny efekt szponów. Stąd nieprzyjemna nazwa przerostu płytki paznokcia. Z leczeniem tej dolegliwości nie jest lekko. Można
dosłownie ścinać i szlifować paznokcia specjalną do tego celu przystosowaną szlifierką lub usunąć płytkę i oczyścić macierz.

Onycholiza
Ta tajemniczo brzmiąca nazwa skrywa za sobą bardzo częstą przypadłość. Jest to mianowicie oddzielanie się płytki paznokcia. Pewnie niejednej z nas zdarzyło się stłuczenie paznokcia czymś ciężkim, przytrzaśnięcie drzwiami lub podejmowałyśmy próby otwierania paznokciami, odklejania lub przykręcania? Nie do pomyślenia, ale tak to czasem bywa. Wtedy naderwana płytka paznokcia tworzy pod swoją powierzchnią pustą przestrzeń, w której lubią gromadzić się zanieczyszczenia i złuszczona keratyna, a wtedy powstaje stan zapalny. Nie tylko uszkodzenia mechaniczne powodują oddzielanie się płytki paznokcia. Mogą je spowodować także inne czynniki. A są to podrażnienia detergentami lub silnymi środkami chemicznymi, zbyt krótkie podcięcia płytki paznokcia, a nawet długotrwałe
stosowanie niektórych kosmetyków do pielęgnacji paznokci. Osobom cierpiącym na pewne schorzenia także dokucza onycholiza. Jakie choroby zaliczamy do tej grupy? A mianowicie liszaj płaski, zapalenie atopowe, łysienie plackowate, łuszczyca, kiła, opryszczka, brodawki, włókniaki i nadmierna potliwość. Onycholizę najlepiej leczyć przez krótkie podcinanie, tak, aby móc uniknąć stanów zapalnych spowodowanych zabrudzeniami. Paznokieć odrasta, ale nie tak szybko jakby się wydawało. Niekiedy należy poczekać na nową płytkę paznokcia nawet kilka miesięcy. Trzeba w tym
czasie zwracać uwagę na to, aby zajęty onycholizą paznokieć nie był długo poddawany działaniu wilgoci i moczeniu w wodzie.

Paznokcie łyżeczkowane
Kształt zdrowego paznokcia ma charakterystyczną wypukłą lub płaską powierzchnię. Gdy pojawia się łyżeczkowatość, płytka staje się wklęsła pośrodku, a jej brzegi są wywinięte do góry. Paznokieć przypomina łyżeczkę, stad nazwa.
Przyczynami tego zniekształcenia są najczęściej niedobory witamin i żelaza. Zdarza się to też niektórym kobietom w okresie przekwitania. Jedyny, sposobem na przywrócenie normalnego stanu paznokciom jest uzupełnienie w organizmie brakujących witamin.

Żółte paznokcie
Jeśli nasze paznokcie stają się zgrubiałe, zbytnio wypukłe i mają żółtawe zabarwienie, wtedy poszukajmy przyczyny. I tak syndrom żółtego zabarwienia płytki może nas dotknąć, gdy palimy papierosy, zażywamy leki, stosujemy do malowania paznokci tylko ciemnych kolorów, a także, gdy chorujemy na zapalenie zatok, zapalanie płuc, mamy niewydolność krążeniową lub jesteśmy zarażeni wirusem HIV. Aby pozbyć się tego nieestetycznego wyglądu paznokcia najlepiej byłoby rzucić palenie, a w przypadku zachorowań wyleczyć je, jednak nie zawsze jest to takie proste. Dlatego paznokcie należy piłować i ścierać zgrubienia, wykonywać im kąpiele w rozpuszczonych tabletkach musujących, które działają wybielająco. Dobrym i sprawdzonym sposobem jest moczenie paznokci w soku z cytryny.

Ciemne i czarne plamki
Pojedyncza plamka o ciemnym zabarwieniu jest najczęściej wynikiem urazu. Jest tonagromadzona krew. Wraz ze wzrostem paznokcia plamka się przemieszcza. Ostatecznie zupełnie znika, gdyż przesuwa się wraz z rosnącą płytką, a ta
systematycznie ścinana daje nową. Jednak nie zawsze paznokieć wraca do swojej poprzedniej formy. Nieraz jego kształt się zmienia. To jak szybko brzydka plamka zniknie zależy od szybkości wzrostu naszych paznokci.

Przebarwienia w kolorze białym
W tym wypadku różne mogą być przyczyny powstawania białych przebarwień. Jeżeli na naszych paznokciach pojawiły się poprzeczne białe linie, z pewnością jest to efekt działania ubocznego leków, które zażywamy, nieprawidłowości w przemianie materii lub objaw zatrucia metalami ciężkimi. Wraz ze wzrostem, paski znikają i płytka jest wolna od zmian. Fachowcy określają je Liniami Meesa. Ale jest też drugi rodzaj białych przebarwień, a jest to bielactwo. Przy nasadzie paznokcia pojawiają się różnej wielkości nierównomiernie rozłożone białe plamki, które
przesuwając się razem z rosnącym paznokciem znikają. Nie są one objawem jakiejś choroby czy zaburzeń organizmu. To sygnał, że zbyt mocno odsuwamy skórki.

Łamliwość
Częsta przypadłość dotykająca głównie osoby, które nie odżywiają się prawidłowo. Ale również powodowana jest częstym kontaktem z detergentami, benzyną, gdy do zmywania stosujemy zmywaczy acetonowych lub, gdy nasze dłonie są często myte i suszone. Paznokcie robią się miększe niż dotychczas i płytka łatwo ulega uszkodzeniom. Pojawiają się podłużne bruzdy, a powierzchnia staje się chropowata w dotyku.

Alarmujące info – czerniak
Czarny, podłużny lub poprzeczny pasek na naszej płytce jest bardzo ważnym i informacyjnym sygnałem dla naszego ciała. Najczęściej jest to objaw zachorowania na niestety złośliwego nowotworu, jakim jest czerniak. O niebezpieczeństwie, jakie niesie zachorowanie na tę chorobę nie trzeba chyba specjalnie wspominać. Jeśli zauważamy takie zmiany jak najszybciej należy udać się do lekarza! Nie wolno lekceważyć wydawałoby się tak banalnych objawów. Ale nie należy tez wpadać w panikę. Pamiętajmy, że jeśli zauważymy podobne zmiany bez wahania wybierzmy się do lekarza dermatologa. Być może jest to tylko rodzaj przebarwienia, ale to stwierdzić należycie może tylko specjalista.

Standard zapobiegawczy
Wielu, z tych zaburzeń dotykających naszych paznokci możemy uniknąć stosując się do pewnych zaleceń. Najważniejsze jest nasze menu. To nie pierwszy raz, gdy słyszymy, że nasz jadłospis ma ogromny wpływ na stan poszczególnych narządów zewnętrznych. Tak, więc zdrowo się odżywiajmy! Dbajmy, by w spożywanych przez nas posiłkach nie brakowało takich związków i witamin jak: białko, wapń, żelazo, krzem, magnez, cynk, potas, witamina H, witamina F oraz witaminy z grupy B. Starajmy się zapewnić naszym paznokciom właściwą ochronę i pielęgnację, obserwujmy je i nie bagatelizujmy zmian. W przypadku paznokci u palców stóp dbajmy o wybór odpowiedniego obuwia, które nie będzie powodować żadnych uszkodzeń mechanicznych. W okresach po chorobowych, w przypadku niedoboru witamin, niewłaściwej diety i najczęściej w okresie wczesnej wiosny, zwracajmy na nie szczególną uwagę. To pozwoli nam sprawnie wychwycić pojawiające się zmiany, a w efekcie je szybko wyleczyć.

Potrzebne czy zbędne?
Oczywiście, że paznokcie są bardzo istotne. Ich pierwszą i podstawową funkcją jest ochrona delikatnych opuszków placów. A w praktyce wiemy, że to dzięki nim możemy rozwiązać mocno ściśnięty supeł, odklejać naklejki lub okleiny, niekiedy podważać, (czego nie polecamy) drobne powierzchnie. Ilu znamy amatorów subtelnego głaskania i… drapania pazurkami? Nie mówiąc już o jednorazowych sytuacjach, gdy nagle zaswędzi nas miejscowo skóra, policzek, ręka, udo…
wymieniać by można było wiele. Ale paznokcie spełniają też estetyczną rolę. Dzięki nim nasze dłonie wyglądają kusząco i powabnie. Ale warunek jest jeden – paznokcie muszą być zdrowe. Nawet najlepiej kryjący lakier nie zmieni faktu, że jeśli jakieś zmiany istnieją na płytce naszych paznokci, należy je wyleczyć. Pamiętajmy o tym.

mwmedia

Scroll to Top
Scroll to Top