sobie pasję

Pasje: Jak znaleźć i rozbudzić w sobie pasję?

Pasję trzeba mieć. Pasja to nie tylko coś, co nas napędza, wzbogaca, ale samo w sobie jest kwintesencją życia. Czy Ty już masz swoją pasję? Czy w ogóle wiesz, o czym mówimy?

To pytanie tylko z pozoru może wydawać się śmieszne. Słownikowe definicje nie są precyzyjne. Ze słownika ortograficznego PWN dowiemy się jedynie, że pasja to „wielkie zamiłowanie do czegoś„. W porządku, ja mam wielkie zamiłowanie do słodyczy, ale czy to jest pasja?
Większość myli też pasję z hobby. Jeszcze raz posłużę się naukowymi definicjami. Hobby, potocznie konik, to czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków, której głównym celem pozostaje przyjemność płynąca z uprawiania hobby. Hobbystycznie można zatem zbierać znaczki, kapsle od piwa, uprawiać ogródek, uczyć się języków, malować, robić na drutach czy grać na trąbce. Ale czy to jest pasja?

Jak ją zatem określić i jak wyznaczyć granicę pomiędzy hobby a pasją. Dla mnie pasja to nie „wielkie zamiłowanie”, ale „wielka namiętność„. Tak wielka, jak miłość do ukochanej osoby. To coś, czym się żyje, oddycha, czemu poświęca się czas, energię, wszelkie dostępne środki, o czym myśli się w każdej chwili. Weżmy jeden ze wspomnianych wyżej przykładów. Możemy grać na trąbce, bo np. lubimy ten dźwięk, albo to nas odpręża. Chwytamy za instrument od czasu do czasu i wydajemy kilka dżwięków. Takie mamy HOBBY. Zdarza się, że zapominamy o nim na kilka dni, tygodni, miesięcy, aż pokrywa się kurzem na dnie szafy. Ale możemy też codziennie ćwiczyć, doskonalić swoje umiejętności, pokochać ten dźwięk, pokochać radość płynącą z tworzenia muzyki. Poznajemy mentorów, uczymy się od nich, możemy też zapisać się na jakiś kurs. Może spróbujemy dobrać grupkę przyjaciół i założyć własny zespół? Możemy nie rozstawać się z trąbką nawet na wakacjach czy w delegacji. Będziemy ją polerować do błysku. Będziemy każdemu opowiadać o niej, o muzyce, o nowych światach i nowych własnych mocach, które dzięki niej odkrywamy. Będziemy żyli trąbką i dla trąbki. To właśnie jest PASJA.

Jak się okazuje, mnóstwo ludzi desperacko wręcz pasji pragnie! Oto dowód. Wpisz w wyszukiwarkę Google słowo „pasje”. Co wyskoczyło? ’Jak znaleźć swoją pasję’, 'Jak Znaleźć Pasję i Żyć Pełnią Życia?’, ’17 skutecznych pytań, które pozwolą Ci odkryć swoją pasję’, 'Jak odnaleźć swoją pasję? Kompletny przewodnik’, itp., itd. – ponad 41 miliony wyników! Fajnie, że szukają. Bo to znaczy, że chcą żyć pełnią życia i przy tym rozwijać się – duchowo, intelektualnie, fizycznie. Trochę dziwi natomiast, że muszą szukać. Nie wiesz, co kochasz robić? Nie wiesz, z jaką myślą kładziesz się spać i wstajesz rano?

Cóż, dołączymy zatem i my do 41 milionów, ale nie po to, by Wam doradzać, lecz po to, by zainspirować. Nasz nowy cykl – „Pasje” – to nie kolejny coachingowy poradnik, jak żyć. Chcemy w nim prezentować różne ciekawe osoby i ich równie ciekawe PASJE. Na pozór zwyczajne i kompletnie szalone. Związane z przeróżnymi aspektami życia. Takie, o których wiedzieli dotąd jedynie najbliżsi i takie, które śledzi pół świata. Mamy nadzieję, że będą one dla Was inspiracją. Dowodem na to, że pasję możecie obudzić w sobie w każdej chwili. Odnaleźć ją w pozornie zwykłych, trywialnych czynnościach. Gotujesz codziennie, a już przynajmniej robisz sobie kanapki na śniadanie? Super, to też może przerobić się w pasję. Na przykład, tworzenia coraz bardziej finezyjnych lub coraz bardziej zdrowych, kolorowych, skomponowanych z niecodziennych składników kanapek. Nie musisz przecież od razu wbiegać na Kilimandżaro na wrotkach, by mieć ciekawą pasję.

Pamiętaj tylko o jednym: pasja to coś Twojego, osobistego. Nie sugeruj się tym, że Twoja przyjaciółka namiętnie kocha buty i ma taką fajną kolekcję 6578 butów w szafie, a na dodatek zapraszają ją na takie fajne pokazy mody. Jej życie nie jest Twoim życiem, a jej pasja nie musi koniecznie być Twoją pasją. Bo to tak, jak z miłością. Musi być Twoja. To Ty z nią, dla niej, a przede wszystkim dzięki niej czujesz, że żyjesz.

aka

Scroll to Top
Scroll to Top