Strona główna » Blog » Ostatnie pożegnanie listonosza ze Złotopolic

Ostatnie pożegnanie listonosza ze Złotopolic

W dniu nagrania dla serialu Złotopolscy pogrzebu listonosza na planie zdjęciowym upłynęło wiele prawdziwych łez. Jerzy Turek był przyjacielem ekipy i aktorów. Grał w serialu od jego początków. Wśród uczestników filmowego pochówku pojawił się także reżyser Radosław Piwowarski. Zgromadzeni po raz kolejny oddali cześć pamięci Jerzego Turka zmarłego w lutym 2010 roku.

Jerzy Turek był aktorem teatralnym i filmowym. Debiutował w „Eroice” w roku 1957. W tym samym roku wystąpił w jednej z głównych ról w „Krzyżu Walecznych”. Dwa lata później wystąpił w komedii Tadeusza Chmielewskiego „Gdzie jest generał.” W latach sześćdziesiątych występował w filmach Stanisława Barei, a także w serialu „Czterej pancerni i pies”. W latach siedemdziesiątych zagrał role komediowe w filmach „Nie lubię poniedziałku” i „Nie ma mocnych”, w 1980 w filmie „Miś” wcielił się w postać trenera II klasy w klubie sportowym „Tęcza” – Wacława Jarząbka. Był jednym z najbardziej lubianych polskich aktorów, odtwórcą wielu niezapomnianych rol.

Józef Garliński był listonoszem na Gostolin, Złotopolice i Kamienicę. „Królestwo listonosza” oddał swojemu bratankowi – Ziukowi. Nigdy nie był żonaty i nie miał dzieci. Był ojcem chrzestnym Kacpra Złotopolskiego i jednego z bliźniaków Marcysi i Waldka. Kiedy dwór Złotopolskich przeżywał kłopoty finansowe zawsze przychodził z pomocą. Tak, jak pragnął związku z kobietą, tak bał się powiedzieć „TAK”. Miał dużo okazji żeby się ożenić ale uciekał sprzed ołtarza Kleczkowskiej, Kiedy do Złotopolskich przyjechał kuzyn z Kazachstanu Andrzej Złotopolski, Józef wiedząc, że w Rosji mieszka jego brat, zapragnął odnaleźć swoją rodzinę. Po miesiącach poszukiwań do kraju przyjechał Ziuk, syn jego nieżyjącego brata. Mając rodzinę Józef chciał oświadczyć się Julii ale najpierw nie miał odwagi a potem plotki go zniechęciły. Twierdzono bowiem, że chciał zagarnąć majątek Julii. Od kilku miesięcy był chory i przebywał w szpitalu na badaniach. Będąc w szpitalu sterował zachowaniem swojego bratanka Ziuka względem  teścia – Borowego i wobec swoje żony Różyczki, mieszkającej z ich synem w Chicago. Kontrolował także postępowanie swojej siostry Anieli. Z Anielą Józefa był od dawna skłócony ale choroba zmusiła do zmiany postawy. Józef wierzył, że Aniela dobrze prowadzi dom i dba o ich interesy.

Wyjątkowy odcinek, zawierający wiele retrospekcji zostanie wyemitowany 31 października.

[nggallery id=134]

2010-09-28T12:59:19+00:0028 września 2010|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: