Strona główna » Blog » Orchestra Libera Classica z Japonii po raz pierwszy w Europie!

Orchestra Libera Classica z Japonii po raz pierwszy w Europie!

Japończycy uwielbiają Chopina. Szanują, cenią, podziwiają i…grają, grają, grają. My Polacy darzymy ich za to szczególną sympatią. A jak grają muzykę klasyków: Haydna i Mozarta, dowiemy się już 12 listopada podczas pierwszego koncertu czwartej odsłony festiwalu Mazovia Goes Baroque 2011, w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Symfonie Józefa Haydna oraz dzieła orkiestrowe Mozarta zagra Orchestra Libera Classica z Japonii pod dyrekcją Hidemiego Suzuki.

Orkiestra ta (istniejąca od 2001 roku) zawita w Europie pierwszy raz. Jej pierwsze europejskie koncerty odbędą się w Polsce: w Poznaniu i w Warszawie. W stolicy właśnie podczas III festiwalu Mazovia Goes Baroque 4/2011. Orkiestra zagra w Europie po raz pierwszy dzięki pomysłodawcy i Dyrektorowi Artystycznemu obu festiwali – Cezaremu Zychowi.

Hidemi Suzuki to jeden z najwybitniejszych wiolonczelistów świata. W 2001 roku założył Orchestra Libera Classica, czyli grupę muzyków grających na instrumentach z epoki. Orkiestra skupia swoje zainteresowania na repertuarze klasycznym. Słowo „libera” w nazwie zespołu wyraża intencję założyciela, by w muzyce klasycznej, uważanej często za formalną i schematyczną, poszukiwać jak najdalej idącej swobody wykonawczej oraz interpretacyjnej.

Wśród muzyków tworzących zespół są nie tylko Japończycy, ale również muzycy z Włoch, Francji, Holandii czy Hiszpanii, których Hidemi Suzuki poznawał na różnych etapach swojej kariery. Głównym nurtem działalności orkiestry jest odkrywanie na nowo symfoniki Josepha Haydna, ale w programach koncertów i płyt zespołu obecna jest także muzyka innych kompozytorów XVIII i początków XIX wieku. Wśród występujących z orkiestrą solistów byli m.in. Stanley Hoogland, Kristian Bezuidenhout i Teunis van der Zwart. Solistami bywają także członkowie orkiestry: Natsumi Wakamatsu, Kiyomi Suga oraz jej dyrygent.

Orchestra Libera Classica pod dyrekcją Hidemiego Suzuki wykona w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej symfonie: d-moll, Lamentazione i Es-dur, Merkury Josepha Haydna oraz koncert skrzypcowy G-dur KV 216 i Divertimento B-dur KV 137 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Koncertem tego zespołu 12 listopada rozpocznie się listopadowa kumulacja muzyki dawnej w Warszawie, czyli 4 odsłona III edycji festiwalu Mazovia Goes Baroque.

Kolejne koncerty w wykonaniu zespołów i artystów ze świata: European Union Baroque Orchestra pod dyrekcją Larsa Ulrika Mortensena, Al Ayre Español pod dyrekcją Eduardo Lópeza Banzo i Les Ambassadeurs pod dyrekcją Alexisa Kostenko odbędą się 18, 20 i 22 listopada, w Filharmonii Narodowej i Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Warszawskie koncerty wszystkich wykonawców odbywają się we współpracy z miastem Poznań i Poznań Baroque Festiwal z okazji Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Organizatorami Festiwalu Mazovia Goes Baroque są: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Program 2 Polskiego Radia.

12 listopada 2011, Warszawa. Ceny biletów:
Filharmonia Narodowa: 25 zł, 40 zł, 50 zł, 60 zł, 70 zł (młodzież szkolna, studenci, emeryci i renciści – 50% zniżka)

12 listopada 2011, Warszawa – w ramach festiwalu Mazovia Goes Baroque 4/2011
10 i 11 listopada 2011, Poznań – w ramach Poznań Baroque Festiwal
Więcej informacji: www.mazoviabaroque.pl

2018-03-14T10:21:43+00:009 listopada 2011|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: