Operacje plastyczne nosa

Operacje plastyczne nosa

Jednym z najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej jest operacja nosa.

Kto może mieć zoperowany nos
Zasadniczo nie ma przeciwskazań do przeprowadzania korekty nosa – poza wiekiem. Przyjmuje się, że zabiegowi można poddać się, kiedy nos już nie rośnie. U kobiet zazwyczaj jest to 15 rok życia, u mężczyzn – 16, 17. Problem może pojawić się u ludzi, którzy wykazują nietolerancję na narkozę – operacje nosa są bowiem zazwyczaj przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym. Przyczyny przeprowadzania operacji są różne. Wiele osób udaje się do chirurga, ponieważ nie są zadowolone z wyglądu swojej twarzy. Nos jako jej centralna część w dużym stopniu wpływa na jej ogólny wizerunek. Operacje plastyczne nosa w dużym stopniu są powodowane także kwestiami zdrowotnymi – leczeniem po urazach, bądź naprawą krzywej przegrody.

Dla zdrowia
Niedrożność nosa, problemy z oddychaniem, chrapanie – to wszystko może być spowodowane krzywą przegrodą nosową. Wiele osób żyje z taką wadą, nawet o tym nie wiedząc, ale często niezbędny jest zabieg chirurgiczny. Prostowanie przegrody nie pozostawia żadnych blizn, ponieważ wszystkie cięcia są wykonywane wewnątrz nosa. Pacjenci, którzy poddali się zabiegowi odczuwają dużą poprawę komfortu życia, szczególnie podczas snu, czy choroby – infekcje u osób z krzywą przegrodą nosową mogą przebiegać w bardziej uciążliwy sposób.

Dla urody
Wiele osób decyduje się na poprawę kształtu nosa ze względów estetycznych. Są różne powody przeprowadzania takiego zabiegu. Poprzez korektę można na przykład zlikwidować garb, który powoduje, że twarz nabiera „masywnego” wyglądu. Innym zabiegiem da się zmienić zbyt rozrośnięty w stosunku do reszty koniuszek nosa – robi się to poprzez zszycie chrząstek skrzydłowych, które formują właśnie ten odcinek. W odniesieniu do kształtu nosa fachowcy używają terminu „projekcja” – oznacza on jak bardzo nos jest wyższy niż poziom twarzy. Również zbyt wysoki nos można skorygować operacją. Podobnie jak zbyt niski, z opadającym koniuszkiem. Częstym problemem jest także nos za długi w stosunku do reszty twarzy. W tym przypadku, podczas operacji uwalnia się mięsień odpowiedzialny za poruszanie przegrodą nosową. Należy także podnieść koniuszek.
Wydaje się, że operacje nosa to bardziej zabiegi, a rekonwalescencja po nich przebiegnie bardzo szybko. Nie należy jednak dać się zwieść. Dobry lekarz powinien Was uprzedzić o tym jak wygląda zabieg oraz dochodzenie do siebie po nim.

Rekonwalescencja
Rhinoplastyka to operacja popularna, ale w dalszym ciągu skomplikowana. Pacjenci powinni mieć świadomość, że ich rekonwalescencja trochę potrwa. Sam zabieg trwa plus minus półtorej godziny. W klinice, która przeprowadza operację powinniśmy pozostać przez jeden do dwóch dni, jeśli nie wystąpią żadne powikłania. Natomiast rekonwalescencja trwa nieco dłużej. Zazwyczaj pacjenci mogą wrócić do pracy w przeciągu jednego, dwóch tygodni. Przez dłuższy czas powinni jednak uważać na siebie, nie podnosić ciężkich rzeczy, starać się nie złapać żadnej infekcji.
Operacje nosa są wykonywane dwojako, w zależności od rodzaju przeprowadzanego zabiegu. Chirurg może dokonać cięć wewnątrz, albo na zewnątrz. Dla pacjenta lepsza jest oczywiście ta pierwsza opcja, ponieważ nie pozostawia blizn. Jeśli jednak konieczna jest ingerencja w skórę twarzy, wszelkiego rodzaju maści, kremy likwidujące blizny można stosować dopiero po całkowitym wygojeniu ran.
Jak przy wszystkich zabiegach plastycznych – ważne jest wsparcie najbliższych. Pierwsze dni po zabiegu będą uciążliwe z powodu bólu, obrzęku i sińców na twarzy. Pacjent może być później zachwycony nowym kształtem nosa, ale tak czy owak – będzie się musiał przyzwyczaić do swojego zmienionego wyglądu.

Dr n. med. Artur Śliwiński, Art Medical Center

Scroll to Top
Scroll to Top