Strona główna » Blog » OKO NA BAŁKANY – goście z Serbii

OKO NA BAŁKANY – goście z Serbii

Gościem specjalnym OKA NA BAŁKANY będzie serbska reżyserka Andrijana Stojković, której film „The box” znajduje się w programie przeglądu. Reżyserka zaistniała na festiwalach filmowych głównie jako twórczyni dokumentów i krótkich metraży. „The box” jest jej debiutem fabularnym. Razem z reżyserką przyjedzie zespół Veliki Prezir, który uważany jest w Serbii za najciekawszy zespół rockowy. Zespół jest tematem ostatniego filmu dokumentalnego Andrijany Stojković, nad którym artystka wciąż pracuje.

Spotkanie z reżyserką odbędzie się w sobotę 26.01 o godz. 20:30 w Restauracji Montenegro ( ul. Natolińska 3) , zaraz po pokazie filmu „The box” w Kinie Luna. Wstęp na spotkanie jest wolny!

27.01 w klubie KOSMOS KOSMOS o godz. 20:00 zagra Veliki Prezir. BILETY: 15 zł

Veliki Prezir to jeden z najważniejszych i najinteligentniejszych zespołów aktywnych obecnie na serbskiej scenie rockowej. Żadnych trąbek, żadnych skojarzeń z Balkan Beat’em! Za to 100 procent melancholii i pełnokrwistego rock’n’rolla. Zespół powstał w 1994 roku. Jego liderem od początku jest autor muzyki i tekstów, wokalista i gitarzysta Vladimir Kolarić „Kola”. Razem z nim grupę – a właściwie serbską supergrupę – tworzą dziś: basista Boris Mladenović (jednocześnie lider innego ważnego zespołu Jarboli), gitarzysta Robert Telčer i perkusista Robert Radić (wcześniej m.in. La Strada i Obojeni Program).
Ich muzykę złośliwi określają mianem britpopu. Inni – alter-rocka. Co prawda pobrzmiewają w niej gitarowe brzmienia Beatlesów i Oasis, ale – zwłaszcza ostatnio – także Pearl Jam czy Neila Younga. Muzycy zachowują przy tym swą oryginalność i autentyczność. Krytycy najważniejszego w Serbii portalu poświęconego muzyce rockowej – „Popboks” – uznali ich płytę „Nikadjekraj” za serbski album numer 2. pierwszej dekady 21. wieku, a sam zespół określany jest tam jako „velikani domaće pop-rok scene”, czyli giganci lokalnej sceny.

oko na bałkany

Program pokazów filmów i wydarzeń towarzyszących na stronie: www.cinemania.org.pl/okonabalkany

OKO NA BAŁKANY to program cyklicznych wydarzeń filmowych, przedstawiających polskiemu widzowi, dynamicznie rozwijające się kinematografie w tym kulturowym tyglu. Bałkany geograficznie zawierają w sobie Serbię, Kosowo, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Rumunię, Grecję, Chorwację, Czarnogórę, Macedonię i Albanię – cały wachlarz państw – który stanowi o bogactwie i różnorodności kulturowej. Każda odsłona OKA NA BAŁKANY ma przybliżać kinematografię jednego kraju – tak by ukazać jego odrębność kulturową i społeczną, a jednocześnie badać ją na tle trendów wspólnych dla całego regionu czy Europy.
Serbia będzie bohaterką odsłony pierwszej. Tam obecnie filmowo wrze. Powstają filmy zbuntowane, chropowate i takie ku pokrzepieniu serc. Filmy, które pokazują jak we współczesnych czasach, poza Unią Europejską, funkcjonuje naród, który zaledwie 20 lat temu był dla nas odległą, bogatą Jugosławią.

2018-03-14T08:36:17+00:0022 stycznia 2013|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: