Odzież patriotyczna – chwilowa moda czy sposób na wyrażenie siebie?

Strona główna » Blog » Odzież patriotyczna – chwilowa moda czy sposób na wyrażenie siebie?

Odzież patriotyczna – chwilowa moda czy sposób na wyrażenie siebie?

W ciągu ostatnich lat odzież patriotyczna zrobiła furorę w świecie mody. W t-shirtach i bluzach z polskim godłem, biało-czerwoną flagą, znakiem Polski Walczącej czy grafikami przedstawiającymi husarię, pojawiają się gwiazdy, sportowcy, politycy (w tym prezydent Andrzej Duda) oraz tysiące obywateli. Z czego wynika popularność takich ubrań?

Jak Cię widzą, tak Cię piszą

Mogłoby się wydawać, że patriotyzm to relikt minionych epok, zapomniany w dobie globalizmu. Nic bardziej mylnego. Zawrotna popularność odzieży z polskimi symbolami pokazała, że potrzeba manifestowania tożsamości narodowej jest obecna u wielu Polaków. Być może ma to związek ze zwiększającą się popularnością idei prawicowych i niepodległościowych, rosnącym zainteresowaniem polską historią oraz poszukiwaniem przez młodzież nowych bohaterów i wzorców zachowań.

 

Nowoczesny patriotyzm

Osoby zakładające koszulkę z wizerunkiem generała Sosabowskiego, symbolem Armii Krajowej lub Polski Walczącej, z satysfakcją prezentują otoczeniu swoje przekonania i swoją dumę z bycia Polakiem. Pokazuje to, że odzież patriotyczna wykracza poza standardowe – estetyczne i praktyczne – funkcje mody, stając się elementem manifestacji kwestii światopoglądowych. Jasne i czytelne treści są jednym z najważniejszych elementów decydujących o sukcesie patriotycznych ubrań.

Główni producenci tego typu odzieży nie poprzestają jednak na wyrażaniu patriotyzmu jedynie w hasłach i grafikach. Swoją miłość do ojczyzny okazują również na gruncie ekonomicznym, projektując i produkując wszystkie oferowane przez siebie ubrania w Polsce.

 

Powstań Polsko

Pionierem w dziedzinie odzieży patriotycznej jest w Polsce firma Surge Polonia, założona 11 listopada 2011 roku we Wrocławiu. Nazwa marki, tłumaczona jako „Powstań Polsko”, jest zawołaniem, które znajdowało się na sztandarze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej dowodzonej przez generała Stanisława Sosabowskiego. W swoim asortymencie Surge Polonia oferuje odzież z polskim godłem, kotwicą lotniczą, symbolem Polski Walczącej, Armii Krajowej, Dywizjonu 303, grafikami nawiązującymi do Żołnierzy Wyklętych czy Husarii. Wśród propozycji marki znajdują się ubrania męskie, damskie oraz dziecięce. Dodatkowo Surge Polonia oferuje swoim klientom duży wybór patriotycznych akcesoriów, między innymi breloków i etui na telefony.

 

Kontrowersje

Oprócz pozytywnych reakcji części Polaków, odzież patriotyczna wzbudziła także sporo kontrowersji. Wśród osób krytykujących pojawiają się zarzuty wykorzystywania symboli narodowych do celów komercyjnych, budowania „patriotyzmu na pokaz”. Słowa te tracą jednak moc w obliczu apelu, który twórcy marki Surge Polonia umieścili na swojej stronie internetowej. Przeczytamy w nim, że sama odzież patriotyczna nie zrobi z nas patriotów, dowiemy się, jak powinniśmy wyrażać miłość do swojego kraju oraz poznamy dekalog polskiego patrioty. Tym samym Surge Polonia udowadnia, że misją firmy jest propagowanie prawdziwej, szczerej tożsamości i dumy narodowej, a nie jedynie sprzedaż modnych bluz czy koszulek.

2017-04-21T14:53:25+00:00 21 kwietnia 2017|Styl|