oczyszczanie skóry

Oczyszczanie skóry ekstremalnie wrażliwej

Pieczenie, podrażnienie i zaczerwienienie skóry w sytuacjach, można by rzec, pozornie nieszkodliwych. Tak wygląda codzienność osób z cerą bardzo wrażliwą. Jeśli i Ty podejrzewasz u siebie taki rodzaj skóry, to z pewnością wiesz, jak trudno o nią dbać. Specjalnego działania wymagają wszystkie czynności pielęgnacyjne – także oczyszczanie.

Oczyszczanie – podstawa codziennej pielęgnacji

Skóra wrażliwa wymaga specjalnego podejścia we wszystkich aspektach pielęgnacyjnych. Od rodzaju kremu, przez zabiegi kosmetyczne, aż po sposób zabezpieczenia. Jednak to oczyszczanie, tak jak w przypadku każdego innego typu cery, jest warunkiem utrzymania dobrego wyglądu.

Systematyczne wykonywanie tej czynności jest zalecane przez wszystkich specjalistów – zarówno z branży medycznej, jak i kosmetologicznej. Oczyszczanie pozwala usunąć nagromadzony w ciągu dnia brud i zanieczyszczenia, które mieszają się z kosmetykami do makijażu oraz wydzielanym przez skórę sebum. Usunięcie ich z powierzchni cery pozwala skórze odpocząć i uchronić ją przed występowaniem niedoskonałości czy szarego, ziemnistego kolorytu. Ponadto tylko oczyszczona skóra może być odpowiednio odżywiona, gładka i wypoczęta.

W przypadku cery wrażliwej nie wystarczy informacja o koniecznym, regularnym oczyszczaniu twarzy. Należy zadać sobie pytanie: czym i jak oczyszczać twarz?

Oczyszczanie skóry ekstremalnie wrażliwej – wskazówki

  • unikać oczyszczania za pomocą wody

Choć stwierdzenie to wydaje się przewrotne, to zastosowanie się do niego przyniesie dobre rezultaty. Skóra wrażliwa w sposób ekstremalny reaguje na wszelkie czynniki drażniące jej cienką i słabą strukturę. Mogą być one zawarte w wodzie, która powszechnie wykorzystywana jest do mycia i spożywania. Chlor, składniki mineralne, zanieczyszczenia pochodzące z rur wodociągowych czy twardość wody to tylko niektóre z aspektów, które mogą wywołać podrażniania. Choć większość osób nie zauważy żadnych zmian w kondycji swojej cery, to osoby z skórą wrażliwą mogą odczuć wysuszenie, zaczerwienienie czy pieczenie. Co więcej – woda z kranu nie posiada w sobie żadnych składników, które umożliwiają usunięcie składników pochodzenia tłuszczowego (sebum, substancje z kosmetyków kolorowych, pielęgnacyjnych). Użycie do oczyszczania twarzy tylko wody nie jest skuteczne, a dodatkowo (w przypadku skóry wrażliwej) może być drażniące. Zastosowanie wody mineralnej jest tylko połowicznym rozwiązaniem problemu. Woda, nawet w połączeniu z mydłem, nie jest dobrym wyborem oczyszczania dla osób z skórą wrażliwą.

  • stosować preparaty do skóry wrażliwej

Kosmetyki przeznaczone do cery wrażliwej posiadają specjalnie skonstruowany skład. Zazwyczaj brak w nich silnych detergentów naruszających warstwę lipidową skóry i wywołujących podrażnienia. Ponadto zawierają ekstrakty i składniki aktywne, które niwelują niepożądane, alergiczne reakcje skóry. Warto szukać produktów, które nie zawierają składników, takich jak:

  • sodium lauryl sulfate,
  • ammonium laureth sulfate,
  • parafina,
  • alkohol,
  • itp.

Dobrą praktyką jest wyszukanie produktu, który został stworzony w ramach całej serii kosmetyków pielęgnacyjnych skierowanych do konkretnego typu cery. Na przeciw takim oczekiwaniom wychodzi np. Mixa, która stworzyła różne typy produktów przeznaczonych do oczyszczania skóry wrażliwej. Jeśli skład mleczka do demakijażu jest tolerowany przez Twoją skórę – wypróbuj i innych produktów tej samej serii. Jest duże prawdopodobieństwo, że tonik lub płyn micelarny tej samej firmy będą i skuteczne, i bezpieczne.

  • zachować ostrożność w pielęgnacji naturalnej

Dominującym trendem na rynku kosmetycznym jest zwrócenie się ku naturze i pielęgnacji ciała za pomocą jej organicznych składników. O ile nikt nie zaprzeczy dobroczynnym wpływom ekstraktów i wyciągów roślinnych, o tyle osoby z skórą wrażliwą powinny sceptycznie podchodzić do zapewnień o ich całkowitym bezpieczeństwie. Dary natury także mogą być składnikami uczulającymi, które zamiast ukojenia przyniosą podrażnienie, a czasami reakcje alergiczne. Skóra wrażliwa “lubi” składniki pochodzenia naturalnego, ale przebadane dermatologicznie i przystosowane do jej specjalnych wymagań. I tak np. wyciąg z róży zastosowany w wyżej wspomnianych produktach Mixa będzie działał kojąco, ale stosowanie samodzielnie wykonanych peelingów czy toników czasami może zakończyć się mocnym podrażnieniem.

Jak oczyszczać skórę?

Odpowiedź na pytanie “jak oczyszczać skórę?” jest prosta – w żadnym razie nie pocierać. Podrażnienia mechaniczne są tak samo niebezpieczne dla skóry wrażliwej, jak wpływ czynników fizycznych, chemicznych czy psychologicznych.

Skóra wrażliwa jest wyjątkowo cienka i delikatna w porównaniu z skórą normalną. Silne pocieranie może ją dodatkowo uszkodzić. Jeśli makijaż i inne zanieczyszczenia nie chcą schodzić przy delikatnym ścieraniu wacikiem – problemem jest niewłaściwie dobrany kosmetyk, a nie intensywność z jaką dokonuje się oczyszczania.
Więcej informacji na temat produktów do oczyszczania skóry ekstremalnie wrażliwej na: http://www.mixa.com.pl/produkty/demakijaz/

Scroll to Top
Scroll to Top