Strona główna » Blog » W oczekiwaniu na wiosnę posłuchaj dźwięków wiolonczeli

W oczekiwaniu na wiosnę posłuchaj dźwięków wiolonczeli

Rozpoczął się XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Dziś wieczorem w Filharmonii Narodowej zabrzmi koncert inauguracyjny.

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie jest pierwszym i jak dotąd jedynym konkursem w Polsce, w którego programie znajdują się wszystkie kompozycje z wiolonczelą autorstwa Witolda Lutosławskiego.

Historia Konkursu sięga 1997 roku, a jego celem jest umożliwienie młodym artystom zaprezentowania się przed wybitnymi, polskimi i zagranicznymi wiolonczelistami i pedagogami, porównanie sztuki wykonawczej z muzykami z całego świata, przygotowanie uczestników do udziału w największych konkursach wiolonczelowych na świecie oraz promocja muzyki polskiej, w szczególności Witolda Lutosławskiego.
Program Konkursu umożliwia uczestnikom dokonania wyboru spośród najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych utworów wiolonczelowych w szerokim zakresie stylistycznym od baroku do muzyki współczesnej. Tegoroczna, 11. edycja kładzie szczególny akcent na utwory kompozytorów polskich – oprócz dzieł Witolda Lutosławskiego w programie Konkursu znalazły się kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Szalonka, Jerzego Bauera, Marty Ptaszyńskiej czy Pawła Szymańskiego. Nadaje to całemu wydarzeniu charakterystyczny rys repertuarowy, którego podstawą staje się polska muzyka współczesna. Ponadto w II etapie Konkursu wiolonczeliści będą wykonywali napisany specjalnie na tę okazję utwór Dariusza Przybylskiego „Out”.
W Jury Konkursu zasiadają wybitni profesorowie i koncertujący wiolonczeliści z całego świata: Kazimierz Michalik (Honorowy Przewodniczący), Andrzej Bauer, Roman Jabłoński, Kenji Nakagi, David Geringas, Antonio Meneses, Pieter Wispelwey, Louise Hopkins, Ivan Monighetti, Marcin Zdunik.
Konkurs wypełnia misję promocji młodych talentów i propagowania muzyki polskiej od Chopina do Lutosławskiego. Nie jest przypadkiem, że te dwie fundamentalne postaci polskiej kultury muzycznej – Chopin i Lutosławski – przyczyniły się do zbudowania międzynarodowego prestiżu wydarzenia. Mimo dominacji fortepianu w twórczości F. Chopina i muzyki symfonicznej w twórczości W. Lutosławskiego, obaj stworzyli utwory będące arcydziełami literatury wiolonczelowej, które obowiązkowo wykonywane są przez uczestników Konkursu.

XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego odbywa się w dniach 29 stycznia – 10 lutego 2018 roku w Filharmonii Narodowej. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina jest współorganizatorem tego wydarzenia.

Podczas dzisiejszego koncertu inauguracyjnego zabrzmi m.in.
Mała suita na orkiestre kameralną Witolda Lutosławskiego,
Koncert wiolonczelowy D-dur Hob.VIIb:2
Requiem – Adagio na trzy wiolonczele z orkiestrą Davida Popera

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego organizowany jest przez Fundację na rzecz Młodych Wiolonczelistów, przy współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz Filharmonią Narodową.

Więcej informacji: www.lutoslawskicompetition.com

2018-03-14T03:16:55+00:0029 stycznia 2018|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: