Objawy depresji

Objawy depresji, choroby XXI wieku

Są dni kiedy czujemy się gorzej, kiedy świat szarzeje, radość ucieka przez palce, a jedyne co przychodzi nam do głowy to zaszyć się gdzieś z dala od innych. Niektórzy preferują rozwiązania farmaceutyczne inni dobrą czekoladę… każdy ma inny sposób na gorszy humor. Jak jednak poznać czy czasami te myśli i uczucie beznadziejności to nie wczesna faza depresji? O tym poniżej.

Objawy ogólne

Po pierwsze depresja polega na zachwianiu naszą radością czerpaną z życia i stopniowym zabieraniu nam jej. Coraz mniej jest w stanie wywołać u nas uczucie przyjemności. Nawet to co budziło w nas dotąd radość staje się nijakie, aż do momentu kiedy osiągniemy anhedonie (całkowite zobojętnienie). Osoba chora charakteryzuje się:

– stanem „wszystko mi jedno”, połączonym z pogarszającym się nastrojem i zdolnością przeżywania,
– odczuwaniem wewnętrznej pustki,
– płaczliwością,
– rozchwianymi emocjami i utrata nad nimi panowania,
– impulsywnością.

Aktywność życiowa systematycznie zanika i stopniowo człowiek odwraca się plecami do własnych zainteresowań. Każde działanie przychodzi z wielkim trudem, aż do zaprzestania ich całkowicie (abulii) – człowiek przestaje wychodzić z łóżka, na dalszy plan schodzą takie podstawowe czynności jak pożywienie czy higiena. Niemal w widoczny sposób chory traci energię życiową i popada w coraz większą apatię. Szybkie męczenie się połączone z narastającym ograniczaniem działania to typowe objawy depresji. Czasem może wystąpić pobudzenie, któremu towarzyszą niepokój oraz niemożność osiągnięcia stanu homeostazy.

Więcej szczegółów

Nie ważne czy chodzi o to co już się wydarzyło, czy o to co dopiero ma się zdarzyć. Chorego na depresję człowieka łatwo poznać po pesymizmie, także w stosunku do teraźniejszości. Uczucie beznadziejności, obniżanie własnej wartości i ważności to kolejne symptomy tej choroby XXI wieku. W pewnych przypadkach mogą wystąpić nawet urojenia depresyjne, które, pomimo twardych dowodów na ich nieprawdziwość są dla chorego rzeczywiste. Najczęściej stany fałszywych sądów wywołuje poczucie winy lub brak perspektyw czy zmarnowane bez sensu życie. Bezwzględnie należy takie stany konsultować z psychiatrom.

Nietypowym objawem lecz występującym również w czasie depresji jest lęk – nieokreślony i trudny do zdefiniowania, uchwycenia. Jego utrzymywanie się ma charakter falowy (notuje się wzrosty, a także odpływy). Chory na depresje może odczuwać go w sposób fizyczny np. jako ból/ucisk w klatce piersiowej.

W zaostrzonej postaci pojawiają się nawet myśli o śmierci (także samobójczej). Albo więc prosi się Boga o szybki koniec we śnie, albo planuje się pomóc temu naturalnemu procesowi, którego uczestnikami jesteśmy my wszyscy.

Inne dolegliwości

W obręb pośrednich dolegliwości łączonych ze stanem depresji wchodzą: zaburzenia koncentracji, pogarszanie pamięci, trudności w spaniu, ciągłą sennością, zmniejszanie się apetytu lub nawet jego utratą, a także zmniejszenie (znacznym) libido, wahania samopoczucia, a u kobiet spore wahania w obrębie cyklu menstruacji.

Materiał powstał dzięki wiedzy eksperckiej autorów portalu medisite.pl

Scroll to Top
Scroll to Top