Strona główna » Blog » Nowy Rok po japońsku

Nowy Rok po japońsku

Dla większości Japończyków nadejście Nowego Roku jest równoznaczne z rozpoczęciem nowego życia. Dlatego też do Sylwestra starają się uporać ze wszystkimi bieżącymi sprawami, pozałatwiać zaległości, uważając, by stare problemu nie przeniosły się na Nowy Rok.

figurka Darumy, foto:arch

Nieodłącznym elementem okresu noworocznego są również generalne porządki zwane Susuharai. Sprzątanie obejmuje zresztą nie tylko własne mieszkanie, ale i miejsca pracy. Niepotrzebne rzeczy często są po prostu… palone. Swoje domy Japończycy przystrajają różnymi ozdobami, z których najbardziej popularne to trzy ostro przycięte bambusy, związane słomą ryżową i przyozdobione gałązkami sosny (Kodomatsu). Ustawia się je po obu stronach wejścia do domu, co – jak wierzą Japończycy – ma chronić dom przed wtargnięciem zła oraz shimenawa – wykonana ze słomy ryżowej, lin i skręconego w specyficzny sposób papieru. Zawiesza się ją nad wejściem do domostwa, a i ona również chroni dom przed złem.

Kolejnym obyczajem, który – co ciekawe – powoli dociera i do nas jest zwyczaj palenia figurek Darumy. Ślepe figurki Darumy nabywa się w Nowy Rok i domalowuje im się jedno oko, prosząc tym samym o spełnienie prośby. Dzień przed Shogatsu, czyli Nowym Rokiem, domalowuje im się drugie oko – jeśli spełniły prośbę, lub pali – jeśli nie wywiązały się z zadania.

Z okazji Nowego Roku wysyłane są również okolicznościowe karty z pozdrowieniami i życzeniami, których głównym motywem dekoracyjnym jest zodiakalne zwierzę. Jeśli chodzi o tradycyjne noworoczne potrawy to są nimi ryżowe ciasteczka, zupy, suszone śliwy daktylowe, orzeszki, nasiona sosny, czarna fasola, ryby, mięczaki i Toso – specjalny rodzaj sake, który podobno zapewnia długowieczność.
Wieczór noworoczny Japończycy spędzają w gronie rodzinnym, oczekując bicia sto osiem uderzeń świątynnych dzwonów.
1 stycznia Japończycy udają się do świątyń – buddyjskich i shinto. Modlą się o pomyślne zbiory oraz opiekę nad domem i rodziną w nadchodzącym roku, składają sobie życzenia. W tym dniu dzieci otrzymują prezenty w postaci… pieniędzy.
Okres Nowego Roku to również czas zabawy, nie tylko w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, ale i zabawy sportowej (np. w badmingtona), czy też relaksu, jaki zapewnia… puszczanie latawców.

2018-03-14T12:00:34+00:0028 grudnia 2010|Kultura, Styl|

Może zainteresuje Cię również: