Nowoczesne oświetlenie

Nowoczesne oświetlenie do salonu z jadalnią – 6 pomysłów

Pomieszczenia wielofunkcyjne są dzisiaj w cenie. Mieszkamy na mniejszym niż dawniej metrażu, więc salon łączymy z aneksem kuchennym lub jadalnią. W funkcjonalnie zaaranżowanym mieszkaniu poszczególne strefy oddzielamy od siebie różnymi kolorami ścian i odmienną podłogą, granice wydzielamy też regałem czy stołem. Bardzo duże znaczenie ma także oświetlenie. Nie wystarczy już jedna, centralnie umieszczona lampa sufitowa – konieczne są dodatkowe źródła światła. Jak dobrać lampy do salonu i jadalni, które znajdują się w jednym pokoju? Prezentujemy nowoczesne oświetlenie do salonu z jadalnią, które będzie jednocześnie estetyczne i skuteczne!

Jak dobrać lampy do salonu i jadalni?

Zadanie wydaje się dość trudne, bo obie strefy – jadalniana i wypoczynkowa – powinny być od siebie oddzielone, ale przy tym spójne. Najprostszym sposobem na uzyskanie właściwego efektu jest zamontowanie różnych lamp do salonu i jadalni z tej samej kolekcji. Oświetlenie salonu sufitowe, lampy do salonu wiszące nad stół, kinkiety nad komodą, lampa stojąca obok fotela i sofy – w ofercie wielu producentów znajdziemy kolekcje obejmujące wszystkie te rodzaje oświetlenia.

A co, jeśli nie chcemy ograniczać się do tylko o jednego stylu oświetlenia salonu i jadalni? Nie musimy. Nowoczesne salony to nierzadko salony w stylu eklektycznym, łączącym elementy wystroju ze skrajnie różnych stylistyk. Także nowoczesne oświetlenie salonu bywa więc dość zróżnicowane. Przy zestawianiu lamp do salonu warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą uniknąć groteskowego efektu. Poszczególne elementy oświetlenia salonu, pomimo różnic, powinny mieć pewne cechy wspólne. Ten sam kolor (chrom, antyczne złoto, miedź), obłe bądź geometryczne kształty, te same materiały, z których zostały wykonane (materiał, kryształ, mleczne bądź przejrzyste szkło, tworzywo sztuczne itp.).

Nowoczesne oświetlenie sufitowe LED – zalety

Abstrahując od stylistyki, zatrzymajmy się przez chwilę przy kwestiach technicznych. Obecnie standardem w naszych mieszkaniach jest oświetlenie sufitowe LED. Dlaczego? Przede wszystkim z tego względu, że pozwala na mnóstwo oszczędności – dla naszego budżetu i środowiska. Oświetlenie LED sufitowe daje tak samo miłe dla oka i zdrowe dla organizmu światło, a jest przy tym bardzo wydajne. Żarówka LED świeci od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin dłużej niż tradycyjne żarówki. Dodatkowo nowoczesne oświetlenie sufitowe LED nie przestaje działać nagle, w jednej chwili, ale traci moc stopniowo. Z takimi lampami nie grożą nam niespodziewane ciemności i gorączkowe poszukiwania nowych żarówek w sklepie. Lampy ledowe do salonu polecane są także dlatego, że się nie nagrzewają. Nisko wisząca nad stołem lampa LED nie będzie więc generować nadmiernego ciepła i sprawiać nam dyskomfortu podczas posiłku.

Jeśli szukamy konkretnych pomysłów na nowoczesne oświetlenie salonu, aranżacje poniżej powinny pomóc.

Lampy wiszące do salonu – lampa Ravena

Nowoczesne oświetlenie

Minimalistyczne, a jednocześnie stylowe połączenie czystego szkła i chromu. Ravena składa się z trzech wiszących kul i sprawdzi się jako oświetlenie do salonu nad stół. Stylem wpisuje się we wnętrza pełne bieli, delikatnych barw natury, urządzonych zgodnie ze stylistyką prowansalską. To nowoczesne oświetlenie do salonu świetnie wygląda na tle białych sztukaterii, kojarzących się z eleganckim stylem pałacowym.

Nowoczesne lampy sufitowe do salonu – lampa Arvin

Nowoczesne oświetlenie

Mamy już lampę wiszącą. Jak teraz dobrać do niej lampy sufitowe do salonu? Jedną z możliwości jest lampa Arvin. Ma wiele wspólnego z modelem Ravena. To niklowa lampa z metalowymi, okrągłymi kloszami  – na wpół błyszczącymi, w połowie matowymi. Zdecydowanie zalicza się do kategorii nowoczesnych lamp do salonu, ale zestawiona z lampą Ravena odnajdzie się także w salonach o bardziej klasycznym charakterze.

Nowoczesne oświetlenie sufitowe – lampa Emylia

Nowoczesne oświetlenie

Nowoczesność ma wiele twarzy. Tę znacznie bardziej ekstrawagancką prezentują takie lampy sufitowe LED do salonu, jak lampa Emylia. Cóż za niecodzienny, futurystyczny kształt! Forma tej lampy jest bardzo dynamiczna, źródłem światła jest w niej taśma LED. Wygląda jak rozbłyskująca smuga światła pędzących wśród nocnych ciemności samochodów.

Lampy do salonu nowoczesne – kinkiet Sandor

Nowoczesne oświetlenie

Lampą Emylia poprzeczkę zawiesiliśmy bardzo wysoko. O jakie oświetlenie do salonu ją uzupełnić, by utrzymać ultra nowoczesny, oryginalny styl? Trafnym pomysłem będzie kinkiet Sandor. Trudno powiedzieć, która jego funkcja jest nadrzędna – oświetleniowa czy dekoracyjna. Podobnie jak lampa Emylia, kinkiet wyposażony jest w wygiętą na kształt kabla taśmę LED. Z takimi lampami ledowymi do salonu nie sposób się nudzić.

Oświetlenie sufitowe do salonu – lampa Flynn

Nowoczesne oświetlenie

Styl nowoczesny to także styl industrialny. Jednym z ważniejszych jego wyznaczników jest beton stosowany jako materiał dekoracyjny. Nie musi to być beton prawdziwy – liczy się efekt wizualny. Dlatego właśnie do salonów w stylu industrialnym polecamy lampę Flynn, której powierzchnia wykonana została w materiału przypominającego beton. Jest to 3-punktowa lampa wisząca o surowej formie, idealna nad stół  drewnianym blatem i ciężkimi, metalowymi nogami.

Oświetlenie sufitowe w salonie – lampa Sebatin

Nowoczesne oświetlenie

Surowość betonu warto złagodzić lampą podsufitową z materiałowym kloszem. Ważne, by zgadzał się kolor. Lampa Sebatin ma jasnoszary abażur i bardzo oszczędną, prostą formę. Choć tym razem polecamy ją do wnętrz industrialnych, to tak samo dobrze sprawdzi się w większości salonów. Jest po prostu bardzo uniwersalna!

Jakie lampy do salonu wybrać, gdy znajduje się w nim także jadalnia? Jak widać, nie muszą to być wcale lampy z tych samych kolekcji. Zestawianie różnych rodzajów oświetlenia o pewnych cechach wspólnych daje o wiele ciekawszy efekt.

Podziel się wiadomością:

Polecamy również