Strona główna » Blog » Nike Victory Bra – historia twórczej obsesji

Nike Victory Bra – historia twórczej obsesji

Nie ma dwóch takich samych kobiet pod względem wyglądu, potrzeb czy pragnień, co doskonale widać na przykładzie staników. Jeśli dodamy do tego różne dyscypliny sportu o różnych poziomach obciążenia, staje się oczywiste, że całego spektrum potrzeb kobiet nie zaspokoi jeden typ stanika.

Kierując się tą zasadą, w 2009 roku projektanci z zespołu Nike Apparel Innovation poprosili kilkaset licealistek oraz młodych kobiet na całym świecie o pokazanie ich ulubionych staników. Omówili z nimi kwestie wsparcia, tkaniny, zapięcia oraz wymarzone cechy. Dzięki tym rozmowom projektanci dowiedzieli się, co mogą poprawić, by otrzymać idealny stanik sportowy – wsparcie, dopasowanie i wentylację. Chcieli potraktować stanik jako najistotniejszy element wyposażenia profesjonalnych zawodniczek i dać kobietom wybór wsparcia dostosowanego do ich typu ciała oraz uprawianej dyscypliny.

Choć nie ma dwóch takich samych kobiet, okazało się, że większość nosiła taki sam typ stanika: dociskający, o kroju racer-back z zaokrąglonym dekoltem. Młode kobiety mówiły, że noszą nawet po dwa sportowe staniki, aby zwiększyć wsparcie. Inne zaś zakładały stanik sportowy na normalny, dbając o dyskrecję. Badania i analiza opisanych zachowań zaowocowały linią staników sportowych Nike Victory Bra o kilku różnych fasonach i typach wsparcia, m.in. Adjust X, Definition i Contour. Seria ta zaspokaja różne potrzeby i preferencje w odniesieniu do różnych rozmiarów i typów aktywności.

Projektanci Nike Apparel Innovation zaczęli swoją pracę od zbadania, jak tkaniny odprowadzają wilgoć od ciała. W efekcie powstał opatentowany materiał warstwowy zwiększający wsparcie i kontrolujący wilgoć. Każdy szczegół był obsesyjnie dopracowywany i testowany — na przykład taśma o szerokości 3,5 cm pod miseczkami, która dotyka miejsca najmocniejszych otarć. Zespół wypróbował 120 wersji różniących się takimi detalami jak rodzaj i liczba nici, zanim wybrał idealną taśmę. Przedmiotem dyskusji było nawet miejsce umieszczenia metki z instrukcjami prania. Długie godziny poświęcono też na rozmowy o niciach i ściegach, ponieważ wpływają one na komfort i zmniejszenie ogólnej wagi stanika. Elementy usztywniające zmodyfikowano, aby były lżejsze i mniej wystające. Jak ujęła to Susan Sokolowski, Senior Innovation Manager, celem zespołu było sprawienie, by nowy stanik był „elegancki i atrakcyjny”.

Kiedy projektanci zobaczyli wczesną, prototypową formę staników, doznali olśnienia. Oglądając ją, wpadli na pomysł całkowitej przebudowy wsparcia pod biustem. „Zauważyliśmy, że końcówka formy tworzy ładną linię tkaniny. Ten kawałek zazwyczaj się odcina, ale pomyśleliśmy, że zrobimy tak samo jak z butami i uformujemy z niego profilowane, elastyczne wsparcie pod biustem” – wspomina Susan. Mesh, czyli siateczkowy materiał, został skompresowany, dzięki czemu stał się stabilny i nierozciągliwy, a wykonany z niego element wspierający okazał się bardziej płaski niż dotychczas. W ten sposób długo poszukiwanym rozwiązaniem problemu okazał się kawałek materiału, który dotychczas szedł na ścinki. Była to chwila podobna do tej, gdy współzałożyciel Nike – Bill Bowerman – wymyślił pierwszą podeszwę Nike typu „wafel”, patrząc na gofrownicę żony. Nowe, elastyczne wsparcie pod biustem zredukowało wagę w pełni regulowanej wersji stanika Nike Victory Adjust X i jest chronione patentem (jednym z trzech związanych z serią Nike Victory Bra). Każda z wersji jest teraz o 10 do 27% lżejsza od poprzednich modeli. Ponadto ramiączka są mocniejsze o od 35 do 90%.

W ramach tego procesu zespół opracował także nowy tryb testowania staników. Inspiracją do tego był fakt, że w testach w laboratorium biochemicznym każda kobieta wypada inaczej.
Ta sama kobieta może nosić ten sam stanik i wykonywać te same czynności, ale wyniki będą różne w różne dni ze względu na normalną fluktuację hormonów w ciele. Podczas testów mechanicznych gromadzi się próbki z określonych elementów stanika, aby sprawdzić, czy zapewnia on odpowiednie wsparcie i rozciąganie. Dzięki temu wyniki nie są subiektywne.
Aby wykluczyć wszelkie ryzyko, przeprowadzono szeroko zakrojone testy noszenia.
Każdy prototyp był wielokrotnie noszony przez profesjonalne zawodniczki, takie jak Paula Radcliffe czy kobiecą reprezentację USA w piłce nożnej. Wyniki okazały się rewelacyjne – żadna testerka nie chciała oddać stanika.

Linia Nike Victory Bra to najbardziej zaawansowane staniki Nike, wyznaczające nowy standard w branży. Skoncentrowanie na każdym detalu – od szwów i ściegów po nici i elementy usztywniające – dało w efekcie mocniejsze, lżejsze i wygodniejsze wsparcie, niezależnie od rozmiaru i uprawianej dyscypliny.

[nggallery id=1346]

 

2018-03-14T11:03:20+00:0022 czerwca 2011|Moda|

Może zainteresuje Cię również: