Strona główna » Blog » Niedzielna premiera

Niedzielna premiera

Alberto Lattuada, znany włoski reżyser i scenarzysta, był autorem tak głośnych tytułów jak Płaszcz (1952), Człowiek mafii (1962) czy Bądź, jaka jesteś (1978). Jednym z jego ostatnich filmowych projektów okazała się barwna, trzyczęściowa opowieść o życiu wielkiego XV-wiecznego żeglarza i podróżnika, Krzysztofa Kolumba.

Kolumb przychodzi na świat w Genui, w roku 1451. Poznajemy jego dzieciństwo i widzimy, jak rodzi się pasja do morskich podróży. Wskutek dramatycznego zbiegu wypadków jako młody chłopak ratuje się z rozbitego statku i trafia do Portugalii. Tutaj podejmuje pracę w lizbońskiej fili jednego z banków, co wiąże się z kolejnymi rejsami handlowymi. Już wtedy zaczyna mu świtać pomysł z dopłynięciem drogą morską do Indii. Kolumb jest przekonany, że przemierzając Ocean wystarczy kilkanaście tygodni, aby dotrzeć do celu. Próbuje swoim pomysłem zainteresować króla Portugalii, Jana II. Niestety, daremnie. Nie chcąc zrezygnować ze swojego marzenia, Kolumb przenosi się do Hiszpanii. Tu, po wielu trudach i wyrzeczeniach doprowadza do wymarzonej wyprawy. Jest rok 1492. Rok, który okaże się niezwykle ważki w dziejach świata.

Alberto Lattuada (będący również współscenarzystą) udowodnił swoją wszechstronność. Duży budżet, międzynarodowa koprodukcja i obsada, a także konieczność zmierzenia się z życiem człowieka-legendy mogło zakończyć się spektakularną porażką. Jednak Włoch i jego ekipa znakomicie panują nad każdym elementem dzieła. Rozmach realizacyjny – bogactwo kostiumów, scenografii i plenerów – nie koliduje z historyczną uczciwością. Detale, klimat epoki zostały odtworzone z dużą dbałością, a barwna opowieść o życiu Kolumba dosłownie przenosi nas w okres wielkich wypraw morskich. Twórcom udało się uniknąć psychologicznych i fabularnych uproszczeń. Kolumb okazuje się człowiekiem wielowymiarowym, dążącym za wszelką cenę do upragnionego celu, niepozbawionym zalet, ale też i wad. Ozdobą filmu Lattuady jest aktorstwo. W tej superprodukcji swoim kunsztem popisują się między innymi Gabriel Byrne, Virna Lisi, Oliver Reed, Max von Sydow i Faye Dunaway. Za ścieżkę dźwiękową odpowiedzialny jest niezwykle doświadczony twórca muzyki filmowej, Riz Ortolani.

NIEDZIELNA PREMIERA

Krzysztof Kolumb (Christopher Columbus)
Dramat biograficzny, Włochy/USA, 1985, cz.1 95 min., cz. 2. 86 min., cz. 3 110 min.

Reżyseria: Alberto Lattuada
Obsada: Gabriel Byrne, Rossano Brazzi, Virna Lisi, Oliver Reed, Raf Vallone, Max von Sydow, Eli Wallach, Nicol Williamson, Faye Dunaway, Michel Auclair, William Berger, Keith Buckley, Mark Buffery, Anne Canovas, Elpidia Carrillo
Emisja: niedziela 19.06.11 godz.20.00, poniedziałek 20.06.11 godz.18.20, niedziela 26.06.11 godz.20.00, poniedziałek 27.06.11 godz.13.50

2018-03-14T11:04:27+00:0019 czerwca 2011|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: