Strona główna » Blog » Niechciane pozostałości po wczesnej młodości

Niechciane pozostałości po wczesnej młodości

W końcu udało Ci się pożegnać z pamiątkami z okresu nastoletniego. Na dno szafy powrzucałaś zdjęcia pierwszej miłości, plakaty ulubionego boysbandu czy sekretny pamiętnik. Jednak największa zmora tamtych lat ciągle o sobie przypomina. O czym mowa? O trądziku.

Mediana wieku osób borykających się z trądzikiem wynosi 26,5 roku i ciągle wzrasta, pokazują badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców. Co więcej, dermatolodzy zgodnie przyznają, że problem ten w większości przypadków dotyczy kobiet. Dlaczego? Związane jest to ze wzrostem wahań hormonalnych. – Zmiany trądzikowe mają wiele przyczyn, ale najważniejszą z nich są zaburzenia hormonalne w funkcjonowaniu gruczołów dokrewnych: jajników (mogą wydzielać nadmierne ilości progesteronu i testosteronu), trzustki (zaburzenia wydzielania insuliny), nadnerczy (zaburzenia w produkcji testosteronu) oraz przysadki mózgowej (zachwiania w wydzielaniu prolaktyny) – mówi prof. Jemy Kim, dermatolog z Uniwersytetu w Kalifornii. Powody przeciążenia i nadprodukcji tych gruczołów najczęściej są związane ze stanem fizjologicznym – ciąża, karmienie piersią i menopauza, zaburzenia hormonalne podczas cyklu miesięcznego, stres, niewłaściwa dieta. Na szczęście, jak każdą zmorę, i tę możemy skutecznie pokonać.

Retinoidy, nanowoda, kwas salicylowy i glikolowy
Co może być gorszego od czerwonych krostek pokrywających naszą twarz? Wydaję się, że już nic. A jednak, są jeszcze blizny potrądzikowe. – Retinoidy świetnie nadają się do walki z wypryskami. Nie tylko wygładzają cerę, ale również zwiększają produkcję kolagenu, który wypełnia blizny – mówi Róża Nowakowska, kosmetolog z Nantes.pl. – Dodatkowo warto sięgnąć po kremy zawierające nanowodę. Nanocząsteczki wody dostarczają do głębokich warstw naskórka składniki oczyszczające zawarte w kosmetykach, utrzymując jego równowagę i odżywienie – dodaje. Pobudzona do regeneracji skóra łatwiej radzi sobie ze stanami zapalnymi, odwdzięczając się gładkim i świeżym wyglądem, bez wyprysków i zaskórników. Świetnie sprawdzają się także kwasy – salicylowy i glikolowy. Rozjaśniają one ciemne plamy, pozostające po głębokich bliznach.

Bratek
Znany jest przede wszystkim jako roślina ozdobna. Zielarzom nie obce są również jego właściwości lecznicze. Działanie przeciwbakteryjne tego kwiatu sprawiło, iż jest on używany przy łagodzeniu schorzeń dermatologicznych, takich jak trądzik czy wypryski. Najlepiej stosować napar z bratka zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. W większości sklepów zielarskich, aptek oraz sklepów ze zdrową żywnością znajdziemy herbatkę z bratka. Na efekty jej działania należy czekać około trzech miesięcy. Początkowo zwykle następuje pogorszenie stanu cery – to znak, że organizm oczyszcza się z toksyn. Jednak po tym okresie cera staje się gładsza, a liczba zmian trądzikowych maleje. Wystudzony napar z bratka możemy zastosować także jako kosmetyk – warto przemywać nim codziennie skórę ze zmianami trądzikowymi.

Drożdże
Jedną z najlepszych, naturalnych metod na trądzik są zwykłe drożdże spożywcze. Produkt ten bogaty jest w ważne dla skóry witaminy z grupy A, B i D. – Najważniejsze są witaminy z grupy D, gdyż wpływają normalizująco na pracę gruczołów łojowych. Likwidują samą przyczynę trądziku, a nie tylko jego objawy – mówi Róża Nowakowska z Nantes.pl. Aby uzyskać optymalne efekty, trzy razy w tygodniu należy nakładać na twarz maseczkę z drożdży. Możemy ją przygotować same, mieszając drożdże z mlekiem albo zakupić w drogerii.

2018-03-14T11:19:49+00:0010 maja 2011|Kosmetyki|

Może zainteresuje Cię również: