zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Niebezpieczne zbliżenia

Niebezpieczne zbliżenia

W czasie wakacji nasze hormony szaleją, jak podczas żadnej innej pory roku. Do tego ogólnie panujące rozluźnienie i magia słońca niektóre z nas doprowadza do szaleństwa. Bo tylko tak, można nazwać seks z nieznajomym facetem bez zabezpieczenia.

Przygoda, przygoda!
Chciałoby się wykrzyczeć w drodze na miejsce wypoczynku. Samotnie czy w towarzystwie zawsze zrelaksowani i pełni nadziei na udany pobyt dążymy do celu naszych wakacji. Czy to polskie góry, czy egzotyczna riwiera, w każdym z tych miejsc czyha na nas takie samo niebezpieczeństwo. Bo, jeśli nie skok w bok to gorący romans, najczęściej na jedną noc. Tylko potem zbieramy tego poważne skutki. Ale przecież wcześniej jest tak namiętnie, gorąco –nawet, jeśli jest zimno – iście jak z romansu! Miłosne uniesienia bez zabezpieczenia pozostawiają w naszych głowach cudowne wspomnienia, ale czy te są warte późniejszych konsekwencji zdrowotnych? To tylko niektóre z przykładów czyhających na nas zagrożeń, chorób, które przenoszone są drogą płciową.

Opryszczka
Niestety, jeśli raz zarazimy się opryszczką, nie mamy żadnych szans na jej całkowite wyleczenie. Jest to choroba, która ma swoje stany czuwania i wysokiej, bardzo zresztą uciążliwej aktywności. Wywołuje ją podstępny wirus HSV2, na którego niestety nie wynaleziono jeszcze żadnej szczepionki. I choć opryszczka najbardziej zakaźna jest w momencie przechodzenia aktywnej fazy, nie wyklucza się zarażenia jej wirusem, także w czasie okresu bezobjawowego. Najczęstszym sposobem zarażenia się opryszczką jest właśnie kontakt seksualny z zarażoną osobą, ale jak się okazuje niekoniecznie, choroba ta przenosi się przez sam stosunek. Wystarczy inna forma zbliżenia, jak pieszczoty oralne, podczas których następuje bezpośrednio kontakt ze zainfekowaną skórą i zakażenie gotowe. Bowiem wirus HSV2 wnika do organizmu przez błony śluzowe. Choroba lubi uruchamiać swoją aktywność kilka razy do roku. Jest szczególnie groźna podczas ciąży. Może nawet spowodować śmierć noworodka.
Objawy
Jeśli doszło do przygodnego zbliżenia podczas urlopu najczęściej do 3 tygodni od momentu zarażenia zaczynają się pojawiać pierwsze objawy świadczące o zakażeniu. Początkowo jest to bardzo uporczywe i dokuczające swędzenie i pieczenie okolic genitaliów. Typowym objawem jest także ucisk i ból w miejscach intymnych oraz ból w pośladkach, a nawet w nogach. Potem następuje kolejny etap. Pojawiają się zgrubienia na skórze, które do 48 godzin przechodzą w pęcherzyki wypełnione przeźroczystym płynem. Gdzie się pojawiają? Mogą to być pośladki, okolice ujścia pochwy i odbytu, ale najczęściej są to wargi sromowe, łechtaczka i niekiedy szyjka macicy. Po kilku dniach pęcherzyki uwalniają płyn i może dojść do krwawiącego wrzodzenia, ale niekoniecznie. Niekiedy z pękniętych bąbli sączy się tylko płyn. W okresie, kolejnych kilku dni miejsca po pęcherzykach samoistnie goją się i wysuszają. Pękającym i wrzodziejącym bąblom, towarzyszy silny ból miejsc intymnych, trudności i bolesność podczas oddawania moczu, zwiększenie wydzieliny z pochwy. Pierwszy atak opryszczki może także przy wymienionych już objawach powodować dorączkę, bóle głowy lub powiększenie węzłów chłonnych.
Leczenie
Możemy jedynie łagodzić dokuczliwe objawy opryszczki. Nie ma lekarstwa na jej całkowite wyleczenie. Dlatego, jeśli zauważymy pierwsze symptomy, nim pęcherzyki pękną i uwolnią zawarty w nich płyn, zgłośmy się do lekarza, który przepisze nam odpowiednie maści i kremy wspomagające szybsze zagojenie się obolałych miejsc. Jako wspomaganie leczenia możemy zastosować nasiadówki z sodą kuchenną, które pozwolą szybciej wygoić wrzodziejące miejsca. W tych trudnych dniach koniecznie musimy wytężyć siły nad wyjątkowym przestrzeganiem higieny. Intymne miejsca zachowujmy w czystości. Często myjmy dłonie, zwłaszcza po skorzystaniu z ubikacji lub wieczornej po wieczornej toalecie.

Chlamydia
To częsta i bardzo groźna bakteria, która u kobiet wywołuje bardzo poważne skutki. Jej działanie jest tak wyniszczające, że może doprowadzić nawet do niepłodności. Najczęściej jednak wywołuje stany zapalane dróg rodnych i moczowych. Jest bardzo groźna dla kobiet oczekujących na dziecko, gdyż jest przyczyną wielu powikłań okresu prenatalnego włącznie z możliwością poronienia.
Objawy
I tu pojawia się problem. Ponieważ kobiety zakażone tą bakterią, zazwyczaj nie mają jej świadomości. Objawy są raczej nietypowe, bo specjalnie się nie wyróżniają. Najczęściej jest to tylko nasilona wydzielina z pochwy. Bardzo rzadko, ale pojawiają się lekkie krwawienia po odbytym stosunku lub ból w okolicach intymnych i podczas oddawania moczu.
Leczenie
W tym wypadku, żadne domowe metody nie zdadzą się nawet, jako wspomaganie. Jeśli zauważymy zwiększoną ilość wydzieliny na bieliźnie, koniecznie musimy się udać do lekarza, który zleci wykonanie badań. Analiza wydzieliny z pochwy wykaże, czy to chlamydia. Jeśli tak, wtedy lekarz zaleci przyjmowanie doxycykliny. Kobiety w ciąży mają zalecane zastępcze i dopuszczalne w okresie ciąży środki. Podczas przyjmowania leków koniecznie musimy się trzymać wyraźnych wskazówek lekarza, co do ilości i długości dawkowania. Inaczej walka z bakterią pójdzie na marne.

Rzeżączka
To groźna choroba na cel upatruje sobie nie tylko szyjkę macicy, ale także cewkę moczową i odbyt. To kolejne zagrożenie dla kobiet planujących ciążę. Raz, że nieleczona rzeżączka jest przyczyną niepłodności, co wyklucza zajście w ciążę. Dwa podczas porodu naturalnego dziecko zaraża się jej bakterią. A rzeżączka u noworodków powoduje utratę wzroku. Na szczęście od dłuższego już czasu w szpitalach nawet, gdy matka jest zdrowa, stosuje się profilaktycznie po przyjściu dziecka na świat zakraplanie oczu azotanem srebra, który eliminuje ewentualne zagrożenie.
Objawy
Ta przykra choroba nie zawsze sygnalizuje swoją obecność. U większej liczby kobiet nie daje objawów, dopiero w fazie silnych bólów po zgłoszeniu się do lekarza jest diagnozowana. U pozostałej części kobiet, pojawia się wydzielina, a na szyjce macicy można zauważyć guzki, wyraźne zaczerwienienia, drobne rany. Kiedy rzeżączka atakuje inne organy także występują bolesne objawy. Przy zajęciu układu moczowego, pojawia się pieczenie w trakcie oddawania moczu. Gdy bakteria rzeżączki zaatakuje jajowody i macicę, pojawia się ból w podbrzuszu, gorączka, wymioty, a nawet ból podczas współżycia. Jeżeli zaatakowany został układ krwionośny, pojawia się rzeżączkowe zapalenie stawów, objawiające się ropnym wysypem na skórze całego ciała i bolesnością stawów.
Leczenie
Aby dokładnie zdiagnozować rzeżączkę konieczne są dokładne badania. Jednak te nieraz nie dają szczegółowych wyników. Dlatego najczęściej po typowych objawach lekarz zaleca przyjmowanie antybiotyku. Rzeżączka jest chorobą uleczalna, ale zniszczenia, jakie dokonuje w organizmie są nieodwracalne.

Syfilis
Ta choroba przenoszona drogą płciową nie tylko w ten sposób się rozprzestrzenia. Zarażenie może nastąpić nawet przez kontakt, ze skórą zarażonego człowieka. Wtedy na jego ciele widoczne są otwarte pęcherze lub obszerna wysypka. Nie dotyczy to tylko okolic intymnych. To może być każda inna część ciała. Nieleczona wywołuje ogromne spustoszenie organizmie.
Objawy
Występują cztery fazy objawowe. W pierwszej fazie do trzech miesięcy do zakażenia, w miejscu gdzie doszło do zakażenia, czyli na genitaliach, w pochwie, na wargach sromowych, na placach, ustach lub piersiach pojawia się wrzód, który może także przypominać pryszcza. Jeżeli nie zostanie podjęte leczenie, po kilku tygodniach sam zaniknie. Jednak to nie koniec w organizmie mnożą się bakterie. W fazie drugiej, która trwa od kliku miesięcy nawet do kilku lat pojawia się wysypka na całym ciele, wrzód w jamie ustnej lub objawy typowe dla grypy. Potem w trzecim etapie następuje zanik jakichkolwiek objawów zewnętrznych. Wyniszczające bakterie atakują cały organizm, zajmując po kolei wszystkie narządy. W fazie czwartej, ostatniej, następują poważne skutki tych wyniszczeń, łącznie z utratą wzroku, upośledzeniem umysłowym, chorobami serca i ogólnym wyniszczeniem całego organizmu.
Leczenie
Choroba ta jest uleczalna na każdym ze swoich etapów. Stosowana penicylina radzi sobie z groźnymi bakteriami. Po zakończeniu leczenia, koniecznie trzeba wykonać testy sprawdzające, czy bakteria została całkowicie wygenerowana.

Jak zapobiegać zakażeniom?
Jedynymi środkami pozwalającymi nam uchronić się przed tymi i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową jest dbałość o zabezpieczenie podczas kontaktu seksualnego. Taką możliwość dają nam prezerwatywy. Oczywiście chyba najlepszym i najbardziej wskazanym sposobem jest wzajemna uczciwość, wierność pomiędzy partnerami o trwanie w stałym związku. Oczywiście nawet w takich sytuacjach nie wyklucza to dbałości o higienę miejsc intymnych oraz profilaktycznych badań okresowych, które w razie zakażenia inną metodą niż drogą płciową, dadzą możliwość szybkiego wykrycia choroby w jej wczesnym stadium. A jeśli trwamy samotnie, jak żeglarz na morzu i nie możemy odnaleźć tej jedynej, wielkiej miłości, to pozostają nam prezerwatywy i spora dawka zdrowego rozsądku.

2018-03-14T10:59:10+01:0030 czerwca 2011|Eksperci, Zdrowie, Związki|

Może zainteresuje Cię również: