Natasha Richardson w bezpiecznym porcie

Natasha Richardson w prawdziwej historii Amerykanki, która uratowała z Holocaustu tysiąc Żydów.

Oparta na faktach opowieść o Ruth Gruber, która zdołała przedostać się do okupowanej Europy, wywieźć z niej i przewieźć przez Atlantyk około tysiąca Żydów. Po dotarciu do Nowego Jorku zostali oni zamknięci w obozie internowania w Oswaldo, gdzie żyli w strachu przed deportacją – a Ruth musiała walczyć o ich prawo do osiedlenia się w USA.

Film spotkał się z ciepłym przyjęciem przez krytyków (trzy nominacje do Emmy, w tym dla Anne Bancroft, siedem do kanadyjskiego odpowiednika tej nagrody – Gemini) i wielu widzów, dla których był znakiem odkłamywania historii USA. „Otworzył mi oczy na to, że tak mało wiemy o historii II wojny światowej i naszym w niej udziale. To bolesne, ale nie jesteśmy wolni od antysemityzmu” – pisała o filmie jedna z amerykańskich internautek. Byli też jednak odbiorcy, którzy potraktowali film jako antyamerykańską propagandę.

Poza Natashą Richardson (Nell) w roli Ruth z gwiazdorskiej obsady trzeba koniecznie wymienić Anne Bancroft (Absolwent), Wiliama L. Petersena (CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas) czy Martina Landaua (Kosmos 1999).

[nggallery id=1184]

PREMIERA: Bezpieczny port
Sobota, 28 maja 2011, godz. 22:00 – cz.1
Niedziela, 29 maja 2011, godz. 22:00 – cz. 2,

Podziel się wiadomością:

Polecamy również