Nasze tradycje wielkanocne

Nasze tradycje wielkanocne pewnie znacie. A te u sąsiadów?

W Polsce, czy też w ogóle w tradycji chrześcijańskiej, prym wiodą obchodzy Wielkiego Tygodnia, zwieńczone tzw. Triduum Paschalnym (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota). Czy w ten sam sposób świętuje się na całym świecie?

Wielki Tydzień

Jego obchodzy rozpoczyna Niedziela Palmowa. W tym dniu w kościółach świeci się palmy lub wiązanki z gałązek wierzbiny i suszu, co ma dać pomyślność i poczucie spokojnego bytu. W wielu regionach kraju zachował się zwyczaj konkurowania w przygotowywaniu największych i najbardziej okazałych palm. Czasem osiągają one rozmiary bardziej znaczne niż wzrost rosłego mężczyzny.  która niesie złą wróżbę.

Wielka Środa to dzień zdrady Judasza. Dawniej w ten dzień młodzieńcy robili w świątyni duży hałas i przygotowywali kukłę, która miała symbolizować Judasza zdrajcę. Wyczyn ten miał lekko drastyczne zabarwienie, gdyż tak przygotowana podobizna Judasza była wynoszona na wieżę kościelną i z niej zrucana. A na dole szarpano ją kijami i na końcu palono.

Wielki Piątek to dzień smutku i zadumy.Po odtworzeniu męki Jezusa (kiedyś wszędzie były to rzeczywiste inscenizacje i gra ochotników, aktualnie jest tak tylko w kilku miastach polskich, najczęściej męka jest tylko odczytywana) odsłaniany jest grób, w którym spocznie ciało Jezusa. Dawnym polskim obyczajem, który jest silny równie dzisiaj, jest strzeżenie grobu przez ochotników – strażaków oraz prace mieszkańców przy tworzeniu grobu. Jak kiedyś, tak i współcześnie jest to dzień, w którym obowiązuje ścisły post bez żadnych taryf ulgowych. Dawniej wierzono, że w tym dniu dusze przychodzą do domów i dlatego wystawiano przy progach jedzenie dla nich. Zasadzone w tym dniu drzewa owocowe miały przynosić obfite zbiory. W Wielki Piątek rodzice bili dzieci rózgami, odmawiając przy tym kościelne regułki, na pamiątkę cierpienia Jezusa.

Nasze tradycje wielkanocneWielka Sobota to dzień, w którym każdy szykuje okazałą święconkę i wędruje z nią do kościoła, w celu poświęcenia i podzielenia się zawartością koszyczka z potrzebującymi. Co powinno się w niej znajdować? Przede wszystkim jajka i kolorowe pisanki, baranek, sól, chleb, wędliny, chrzan, pieprz, buraczki ćwikłowe i czekoladowe króliczki. Wszystko to starannie poukładane w wiklinowym koszyczku, ozdobione piękną serwetą i zielonym bukszpanem, daje urokliwy efekt.

Wielka Niedziela – Wielkanoc. Już o północy, z soboty na niedzielę odbywają się w kościołach msze rezurekcyjne głoszące Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Dzień rozpoczyna się miło świątecznym wielkanocnym śniadaniem z dodatkami ze święconki z dnia poprzedniego. Miłej atmosferze towarzyszy obfitość stołu i nadzieja, jaką niesie wieść o zmartwychwstaniu.

Poniedziałek Wielkanocny – Śmigus Dyngus. Dzień radości, harców i swawoli, podczas których nie może zabraknąć tradycyjnego oblewania wodą. Woda, która symbolizuje ozdrowienie, oczyszczenie i źródło życia, najczęściej ląduje na kobietach. Dawniej, te zajęte miały specjalne przywileje, bo zamiast wiadra zimnej wody, dostawały, co najwyżej kilka kropel dla zachowania symboliki.

Wielkanoc na świecie

Nasze tradycje wielkanocne
Photo by JESHOOTS.com from Pexels

Wielkanoc we Włoszech to czas wiosennych wakacji, biesiadowania i zabaw. Kulminacyjnym punktem świąt jest tradycyjny niedzielny obiad – rosół na baraninie z pierożkami, pieczona jagnięcina lub baranina. Na deser ciasto w kształcie gołębia. We Włoszech a symbolem świąt nie są jajka, a wielkanocny baranek. Ciekawym zwyczajem jest szukanie jajek w ogromnym stogu siana znajdującym się na miejskim placu.

Na Słowacji nikogo nie dziwiły w Wielką Niedzielę dzieci ganiające i okładające się nawzajem rózgami, co ponoć miało chronić przed złymi siłami. Nanoszone na pisankach wzory miały swoje znaczenie i miały pełnić formę przekazu życzeń do spełnienia.

Czesi zamiast Niedzieli Palmowej obchodzili Kwiatową Niedzielę, kiedy to zamiast przygotowywania palm, wierni podążali do świątyni z gałązkami bazi w dłoniach. Niektórzy z nich nawet połykali świeże kotki baziek, co miało im zapewnić pełne zdrowie.

W Irlandii w Wielką Sobotę w miastach odbywa się tradycyjny pochód, podczas którego ludzie demonstrują swoje zmęczenie długim postem i chęć rozpoczęcia świętowania. Co ciekawe, przewodzi mu… lokalny rzeźnik, który niesie zawieszonego na kiju śledzia (symbol postu), którego mieszkańcy biją kijami. Pobity śledź zostaje następnie wrzucony do rzeki.

W Stanach Zjednoczonych w Wielkanoc nosi się ogromne, bogato dekorowane kapelusze. Jest nawet konkurs dla kobiet i dzieci na najpiękniej udekorowane świąteczne nakrycie głowy.

W Hiszpanii w trakcie Wielkiego Tygodnia ulicami przechodzą świąteczne pochody. Uczestnicy boso, w białych szatach i szpiczastych kapturach ciągną za sobą łańcuchy lub się biczują. Przez ulice miast przechodzą tysiące ludzi w długich .

Egzotyczne zwyczaje wielkanocne

Nasze tradycje wielkanocneW Australii wielkanocny zajączek nie jest tak hołubiony, jak chociażby u nas, a to ze względu na wpływ „kampanii przeciw królikom”, które czynią tam duże szkody na polach. Za to kultywowany jest tam tradycyjny konkurs dla dzieci, w którym wygrywa ten, który znajdzie najwięcej jajek ukrytych w ogrodzie. W Australii poświęcone palmy i krzyże pali się, a otrzymany popiół przechowuje do przyszłego roku. Zwyczajem wielkanocnym jest jedzenie słodkich bułeczek udekorowanych symbolem krzyża, wypiekanych razem z suszonymi owocami lub masą czekoladową. Wielkanocną imprezą jest Sydney Royal Easter Show. Podczas dwutygodniowego festynu promowana jest działalność organizacji zajmujących się życiem na wsi i gospodarką wiejską, a także promująca ich produkty lokalne.

W Afryce na Wielkanoc świątynie dekorowane są ozdobami tworzonymi na kształt motyli z kwiatów i liści bananowca. W trakcie nabożeństwa i modlitwy, tradycjnym dla świata chrześcijańskiego pieśniom towarzyszą tradycyjne afrykańskie bębny. W Kościele Etiopskim istotne są też prezenty, które otrzymują przede wszystki dzieci, a które to prezenty robione są własnoręcznie przez członków rodziny lub przyjaciół. Świąteczną potrawą jest gotowany ryż z kawałkami kurczaka lub innym mięsem.

Łakomczuchy poczułyby się jak ryba w wodzie w Argentynie. Argentyńczycy raczej nie przestrzegają postu mięsnego w trakcie Wielkiego Tygodnia. Postną potrawą jest tam natomiast rodzaj pierogów z nadzieniem z tuńczyka lub warzyw, podawany wraz z rybami i innymi lekkimi potrawami, a także chlebek ze słodyczami, kawałkami czekolady i kandyzowanymi owocami.

Nasze tradycje wielkanocne

Scroll to Top
Scroll to Top