Największy lunatyk Wielkiej Brytanii

Dwie trzecie ludzkiej populacji cierpi na zaburzenia snu, jedne z najbardziej uciążliwych przypadłości. 22 października 2011 r. kanał Zone Reality wyemituje reportaż „Największy lunatyk Wielkiej Brytanii”, który jest zarazem dowcipnym i pouczającym spojrzeniem na dysfunkcje snu. Osią dokumentu jest zadziwiająca historia pewnego skrajnego przypadku.

Bohater reportażu, trzydziestoczteroletni James du Gard, cierpi na zaburzenia snu. Jest lunatykiem. Niejednokrotnie nocą wyskakiwał przez okno, był zatrzymywany na ulicy nago, wdawał się w bójki i jadł rzeczy, których w normalnych warunkach nigdy by nie tknął. Wszystko to działo się, gdy jego umysł znajdował się w stanie snu i nie mógł on, w świadomy sposób, kontrolować swojego zachowania.

Prezenter Jon Desborough, który również jest somnambulikiem, spędził z Jamesem tydzień, by dowiedzieć się, jakie mechanizmy zachodzące w mózgu i organizmie badanego są przyczyną jego nocnych dramatów i lunatykowania. Najlepsi londyńscy specjaliści od zaburzeń snu badają Jamesa, poddają go elektroencefalografii, detoksowi i badaniom behawioralnym oraz próbują hipnozy jako metody wspomagającej przeprogramowanie mózgu pacjenta i ostateczne wyleczenie go z somnambulizmu.

„Somnambulizm jest wciąż niewyjaśnionym naukowo fenomenem, który objawia się między innymi chodzeniem podczas snu i nie pozostawia wspomnień. Lunatyk porusza się z otwartymi oczyma, jednak jego mózg jest uśpiony” – wyjaśnia Marek Jaros, psycholog i psychoterapeuta z Kliniki Stresu w Warszawie. „Nocne spacery przytrafiają się dość często dzieciom i nie ma tu powodu do głębszych zmartwień. Jestem przekonany, że sporo rodziców ma takie doświadczenia, że ich pociechy wędrują nocą po domu z poduszką w ręku, przychodzą do sypialni mamy, lub otwierają lodówkę, a rankiem o niczym nie pamiętają. Problem pojawia się w momencie, gdy te zachowania nie mijają wraz
z dojrzewaniem i wejściem w dorosły świat. Wówczas uznaje się to za zaburzenia snu. Jakkolwiek jest to niewyjaśnione zjawisko, to obecnie, szukając przyczyn lunatyzmu, najwięcej podejrzeń pada na zakłócenia oddechu. Zalecam także uważne zastanowienie się, czy w życiu lunatyka nie ma zbyt wysokiego poziomu stresu, który w silnym natężeniu wywołuje różnego typu zaburzenia snu” – dodaje psycholog.

 

Reportaż „Największy lunatyk Wielkiej Brytanii” zostanie wyemitowany na kanale Zone Reality w sobotę 22 października 2011r. o godzinie 21:00.

Scroll to Top
Scroll to Top