Nagrody naukowe dla kobiet L’Oreal-Unesco for Women in Science 2013

L’Oréal-UNESCO dla for Women in Science przedstawia nazwiska 5 Laureatek 15. edycji programu

Oto nazwiska pięciu kobiet-naukowców, którym w ramach 15. edycji programu przyznano Nagrodę L’Oréal-UNESCO for Women in Science.

Nagrody zostaną wręczone pięciu laureatkom podczas ceremonii, która odbędzie się w dniu 28 marca 2013 r. na paryskiej Sorbonie. Każda z pań otrzyma 100 000 USD za znaczący wkład w badania z zakresu nauk fizycznych.

Nagroda 2013 dla Kobiet i Nauki

Dziedziny badań laureatek 2013 roku wskazują na nowatorskie podejście do podstawowych badań
w zakresie nauk fizycznych: umożliwiają lepsze zrozumienie zmian klimatycznych, postęp
w badaniach nad chorobami neurodegradacyjnymi oraz ułatwiają odkrywanie nowych, potencjalnych źródeł energii.

Laureatkami Nagrody 2013 w dziedzinie nauk fizycznych są: 

•           Profesor Francisca Nneka OKEKE, Uniwersytet Nigerii, Nsukka (Nigeria)

Za pionierskie prace nad dziennymi zmianami prądów jonowych w górnej atmosferze, które mogą polepszyć nasze rozumienie zmian klimatycznych.

•           Profesor Pratibha GAI, Uniwersytet w Yorku (Wielka Brytania)

Za udoskonalenie innowacyjnej techniki wizualizacji, która umożliwia obserwowanie reakcji chemicznych powierzchniowych atomów w katalizatorach, co tworzy nowy kierunek w rozwoju nowych źródeł energii i nowych leków.

•           Profesor Reiko KURODA, Uniwersytet Naukowy w Tokio (Japonia)

Za wyjaśnienie różnicy funkcyjnej między cząsteczkami „lewymi” i „prawymi”, która ma liczne zastosowania w nauce, szczególnie w badaniach nad chorobami neurodegeneracyjnymi, np. chorobą Alzheimera.

•           Profesor Marcia BARBOSA, Federalny Uniwersytet Rio Grande do Sul, Porto Alegre (Brazylia).

Za odkrycie anomalii zachowania wody, która może pozwolić na lepsze zrozumienie różnorodnych zjawisk: od trzęsień ziemi po mechanizm zwijania białka mający zasadnicze znaczenie w leczeniu niektórych chorób.

•           Profesor Deborah JIN, Narodowy Instytut Standardów i Technologii, Uniwersytet Stanu Kolorado, Boulder (USA)

Za to, że jako pierwsza schłodziła cząsteczki do temperatury, w której mogła obserwować reakcje chemiczne w zwolnionym tempie, co może zwiększyć naszą znajomość procesów molekularnych
i przyczynić się do odkrywania nowych źródeł energii.

Przewodniczącym jury był profesor Ahmed Zewail, laureat Nagrody Nobla z chemii w 1999 r., wykładowca na katedrze im. Linusa Paulinga w Kalifornijskim Instytucie Technologii.

„Te pięć wyjątkowych kobiet-naukowców daje światu bardziej szczegółowe rozumienie sposobu, w jaki funkcjonuje natura” – twierdzi Irina Bokova, Dyrektor Generalna UNESCO – „Ich awangardowe badania i odkrycia zmieniają nasze postrzeganie i pojmowanie w wielu dziedzinach nauk fizycznych, przesuwają granice nauki i technologii. Taki postęp może zmieniać nasze społeczeństwa. Badania i zaangażowanie laureatek są źródłem inspiracji dla nas wszystkich.”

Nagrody zostaną wręczone pięciu laureatkom podczas ceremonii, która odbędzie się w dniu 28 marca 2013 r. na paryskiej Sorbonie. Każda z pań otrzyma 100 000 USD za znaczący wkład w badania z zakresu nauk fizycznych.

Światowy program promocji kobiet ze świata nauki i ich karier naukowych

Utworzone w 1998 r. partnerstwo L’Oréal-UNESCO jest długoterminowym zaangażowaniem w promocję kobiet – naukowców i w zachęcanie ich do podejmowania pracy naukowej. Program Dla Kobiet i Nauki stopniowo rozwijał się w skali międzynarodowej i obecnie obejmuje międzynarodowe, krajowe i regionalne stypendia badawcze, jednocząc grupę ponad 1300 badaczek ze 106 różnych państw świata.

W ciągu ostatnich 15 lat Nagroda L’Oréal-UNESCO for Women in Science została przyznana bardzo zróżnicowanemu gronu kobiet-naukowców. Łącznie otrzymało ją 77 kobiet, których prace obejmują cały wachlarz dziedzin nauki, od leczenia chorób po ochronę środowiska. Co roku kreatywność kobiet – naukowców i znaczenie ich odkryć nieustannie przyczyniają się do lepszego zrozumienia świata, w którym żyjemy i do jego poprawy.

Scroll to Top
Scroll to Top