zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Nagrody dla Oksanen i Saviano – wideo

Nagrody dla Oksanen i Saviano – wideo

Finka Sofi Oksanen i Włoch Roberto Saviano zostali uhonorowani w środę tegoroczną nagrodą literacką „European Book Prize” przyznawaną pod patronatem europejskich socjalistów we współpracy m.in. z francuskim MSZ i kilkoma europejskimi dziennikami.

Saviano, który zasłynął odsłaniającą brutalną codzienność książką o mafii „Gomorra”, otrzymał nagrodę w kategorii eseju za zbiór arykułów „Piękno i piekło” („La bellezza e l’inferno”). Oksanen wyróżniono w kategorii powieści za książkę „Oczyszczenie” („Puhdistus”).

Nagrody European Book Prize wręczono po raz czwarty, w tym roku jury przewodniczył niemiecki reżyser Volker Schlöndorff, twórca m.in. słynnego „Blaszanego bębenka”, laureat Oscara i Złotej Palmy 1979. W komitecie wspierającym jury zasiadają członkowie Parlamentu Europejskiego, w tym Jacques Delors, Jerzy Buzek, Guy Verhofstadt, Mario Sepi oraz Monica Frassoni.

„Europa jest bardzo samolubna. Każdy kraj dba tylko o siebie. Dlatego też tak ważna jest rola literatury i filmu. One mogą pokonać granice i pozwolić Ci na poznanie innych krajów” – mówił na ceremonii Volker Schlöndorff.

[stream base=x:/modaija.pl flv=x:/modaija.pl/wideo/saviano.flv img=x:/modaija.pl/wp-content/uploads/2010/12/saviano.jpg embed=false share=false width=480 height=385 dock=true controlbar=over bandwidth=high autostart=false /]

2010-12-10T12:40:26+01:0010 grudnia 2010|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: