Strona główna » Blog » Multimedialna instalacja modowa

Multimedialna instalacja modowa

Multimedialna instalacja modowa „Solaris. Prawda. Złudzenie.” to autorski projekt Pauliny Połoz, który będzie miał swoją premierę w renomowanej przestrzeni Fundación Adolfo Domínguez w samym sercu Madrytu już 16 września 2011 roku. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fabryka Sztuki w Łodzi.

Do stworzenia projektu artystkę zainspirowała twórczość Stanisława Lema, a w szczególności dzieło „Solaris”. Instalacja oparta jest na niekonwencjonalnej ekspozycji kolekcji ubiorów, bez tradycyjnego udziału modeli i modelek prezentujących ubrania. Poszczególne sylwetki „zamknięte” są w obiektach z pleksi, odpowiednio podświetlonych i zakomponowanych w przestrzeni galerii. Odbiorca ma możliwość przemieszczać się pomiędzy obiektami i oglądać
je z różnych perspektyw. Zamknięte w obiektach z pleksi stroje są elementami spójnej kolekcji ubiorów mody użytkowej. Część przestrzenną instalacji dopełnia część multimedialna, oparta na projekcjach dwóch filmów, zrealizowanych według scenariusza Pauliny Połoz. To płaszczyzna, która ma komunikować odbiorcę z „obiektami” zamkniętymi w pleksi. Medium łączącym przestrzeń obiektów zamkniętych w pleksi z wyświetlanymi filmami jest skomponowana specjalnie do instalacji muzyka oraz światło.

Kolekcja Solaris jest integralną częścią multimedialnej instalacji modowej „Solaris. Prawda. Złudzenie.” Kolekcja łączy w sobie futurystyczny charakter z postpunkowym pazurem. Projektantka sięgnęła do klasyki po formy ramoneski i prochowca. Odzienia wierzchnie – męskie i damskie to wariacje na ich temat. Artystka łączy ze sobą ich konstrukcje tworząc autorskie formy oraz sporo eksperymentuje z tkaninami zastosowanymi w modelach płaszczy i kurtek. Dwie główne cechy tej kolekcji to eklektyzm oraz gra kontrastami. Projektantka klasykę przełamuje awangardą, punkową ostrą stylistykę zestawia z dzianinowymi sportowymi elementami oraz z subtelną kolorystyką nude, funkcjonalności przeciwstawia unikatowość. Jednocześnie dba o spójność kolekcji oraz możliwość dowolnego zestawiania modeli w jej obrębie.

[nggallery id=1628]

foto: Mariusz Jabłoński

„Solaris. Prawda. Złudzenie. Multimedialna instalacja modowa”
16.09.2011 – 24.09.2011
wernisaż: 16.09.2011, godz. 18:00
godziny otwarcia wystawy: 18:00- 21:30
miejsce: Fundación Adolfo Domínguez, Serrano 5, Madryt
wstęp wolny, informacje: info@fabrykasztuki.org
Wystawa instalacji potrwa do 24 września.

23 września odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony osobie i twórczości Stanisława Lema. Dyskusję poprowadzą partnerzy zagraniczni projektu: Wydawnictwo Impedimenta oraz kolektyw fotografów NOPHOTO.

Oficjalna strona projektu: www.solaris-fashion.com
Autor projektu: Paulina Połoz
Organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi
Partnerzy: Fundación Adolfo Domínguez, Impedimenta, NOPHOTO
Projekt jest częścią Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

2011-08-11T12:33:48+00:0011 sierpnia 2011|Kultura, Moda|

Może zainteresuje Cię również: