Modowa etymologia – skąd pochodzą nazwy naszych strojów?

Moda jest integralną częścią stylu życia i odzwierciedla nasze preferencje dotyczące ubioru. Obecnie można przebierać w różnych elementach garderoby, które z sezonu na sezon zachwycają coraz to nowymi fasonami i kolorami. Mimo, że z upływem czasu trendy podlegają ciągłym zmianom, a nazwy poszczególnych ubrań i ich pochodzenie pozostają takie same.

Pojęcia takie jak japonki, kozaki, rzymianki czy mokasyny kojarzone są bezpośrednio z konkretną narodowością. Z kolei tenisówki, bejsbolówki i koszulki polo wiążą się z dziedzinami sportu. Niektóre określenia pochodzą bezpośrednio od nazwy konkretnej marki, tak jak kultowe martensy czy wibramy. Jednak nie ze wszystkimi nazwami można poradzić sobie tak łatwo. Czy zastanawialiście się jaka historia wiąże się z pochodzeniem takich nazw ubrań jak ramoneska, kardigan czy jeans? Jeśli nie, to poniżej przedstawiamy etymologiczne rozważania dotyczących rzeczy, z którymi obcujemy każdego dnia.

Bardzo modnym dodatkiem do kobiecego ubioru jest gawroszka czyli ręcznie malowana jedwabna apaszka, której historia zaczęła się w Paryżu. Nazwa pochodzi od postaci ulicznika z „Nędzników” Victora Hugo – Gavroche’a. Aksamitne gawroszki mogą dodać uroku i zmienić zwykły strój w efektywną kreację. Innym przykładem jest ramoneska czyli skórzana kurtka początkowo noszona przez motocyklistów, a następnie zyskała popularność wśród fanów ciężkiego brzmienia. Nazwa kurtki pochodzi od kultowego amerykańskiego zespołu rockowego – Ramones. Członkowie zespołu wypromowali ją wśród swoich fanów, dzisiaj noszona jest przez entuzjastów bardziej drapieżnego stylu. Najbardziej rozpoznawalnym elementem ramoneski jest zamek błyskawiczny umieszczony na skos, klapy z ćwiekami oraz kieszenie. Z kolei baleriny, mimo zmieniających się trendów nie tracą na popularności. Cenione przed wszystkim za wygodę i szeroki wybór modeli w różnych wzorach i kolorach. Baleriny wywodzą się bezpośrednio od baletek, czyli butów używanych do tańca klasycznego. Baletki szyte były z płótna albo skóry aby zapewnić jak najlepszą wygodę i giętkość. Następnym przykładem ciekawej etymologii jest praktyczny kardigan czyli sweter rozpinany z przodu, doceniany szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Kardigan okazał się hitem modowym, który łączy wygodę i styl, ponieważ zestawiony ze spodniami rurkami dodaje uroku każdej kobiecie. Nazwa tego popularnego swetra ma korzenie szlacheckie, ponieważ pochodzi od tytułu angielskiego hrabiego Cardigan – James’a Brudenell’a.. Z kolei znane na całym świecie jeansy, które można je nosić na co dzień lub też łączyć w bardziej eleganckie zestawienia, zyskały ogromne rzesze fanów na całym świecie i ciągle inspirują twórców mody. Mimo że jeansy jakie obecnie znamy powstały w Ameryce pod koniec XIX wieku, materiał, z którego zostały zrobione wywodzi się z europejskiego miasta – Genui, której francuską nazwę wymawiano ją jako „jeans”. Bez wątpienia, te kultowe nazwy, nad których znaczeniem często się nie zastanawiamy, łączą pokolenia entuzjastów mody. Nasi klienci często używają takich pojęć jak ramoneska, gawroszka, baleriny czy kardigan, pytając o konkretne elementy stroju – mówi Karolina Stroińska, menedżerka multibrandowych salonów Gomez Fashion Store w Poznaniu – Świadczy to o rozpowszechnieniu terminologii związanej z szeroką branżą mody.

Biorąc pod uwagę niezliczoną ilość różnych elementy garderoby – czy to będzie bolerko, mokasyny czy espadryle, historie nazw, które kryją się za nimi są bez wątpienia bardzo ciekawe i jedyne w swoim rodzaju. Dlatego też, warto się czasem zastanowić nad znaczeniem nazw ubrań i obuwia, z którymi stykamy się na co dzień i używamy z przyzwyczajenia. Dzięki temu spojrzymy na nie z zupełnie innej perspektywy – jak na interesujące obiekty, których nazewnictwo wiąże się bezpośrednio z literaturą, sztuką, popkulturą i historią.

Scroll to Top
Scroll to Top