Moda nie powinna być najważniejszym kryterium przy aranżacji wnętrz

Strona główna » Blog » Moda nie powinna być najważniejszym kryterium przy aranżacji wnętrz

Moda nie powinna być najważniejszym kryterium przy aranżacji wnętrz

Największym błędem popełnianym przy aranżacji wnętrz  jest  chęć skopiowania pomysłów ze zdjęć oglądanych w czasopismach i internecie. Architekci tłumaczą, że warto oczywiście warto się nimi sugerować, ale nie za wszelką cenę. Powinny być one tylko inspiracją do stworzenia nowego projektu, a nie podstawą do kopiowania. Często klienci nie potrafią też właściwie sprecyzować swoich oczekiwań, a co najgorsze chcą realizować projekty, na które po prostu nie mają pieniędzy. 

Projektanci wnętrz podkreślają: najważniejsza jest funkcjonalność i dopasowanie wnętrz do potrzeb domowników.  W czasopismach mieszkania najczęściej aranżowane są pod kątem ładnej wizualizacji, ale nie zawsze mają coś wspólnego z funkcjonalnością. Dlatego ślepe podążanie za trendami mody,  może okazać się pomyłką.

–  Dosłowne kopiowanie pomysłów z gazet, internetu, czy też podejrzanych u znajomych, nigdy nie będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ mieszkanie powinno odzwierciedlać nasze potrzeby, styl życia, osobowość. Inspiracja ok, to się udaje, natomiast dosłowne przenoszenie pomysłów zwykle kończy się fiaskiem. W tym momencie mamy dostęp do bardzo wielu inspiracji i klienci przychodzą do mnie z dziesiątkami zdjęć i ciężko jest im wybrać te, które są dla nich najistotniejsze, które warto zastosować w projekcie – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle  Mateusz Kunkiewicz z firmy Kunkiewicz Architekci Wnętrz.

Architekci podkreślają, że większość klientów nie potrafi  prawidłowo oszacować przestrzeni, którą chcą zagospodarować. Kupują dużo mebli i dodatków  tylko ze względu na to, że im się w tym momencie podobają. A to najprostsza droga do zagracenia małych pomieszczeń. Wystrój wnętrza powinien być dopasowany do wielkości domu. Dlatego fachowcy radzą, by przed przystąpieniem do projektowania danego wnętrza,  jasno określić priorytety.

– Tym na co zwróciłbym uwagę jest poprawna analiza i określenie swoich potrzeb w danym momencie oraz przewidzenie, jak te potrzeby się zmienią w przyszłości. Często klienci nie potrafią sobie wyobrazić, jak będzie funkcjonowała ich rodzina za parę lat i te mieszkania przestają być funkcjonalne już po krótkim czasie. Najprostszym sposobem, żeby tych błędów uniknąć jest zatrudnienie profesjonalisty – tłumaczy architekt.

Przy urządzaniu domu lub mieszkania, bardzo ważna – o ile nie najważniejsza – jest zasobność portfela.

 Tutaj notorycznie budżet jest niedoszacowany. Są to wielkości rzędu nawet 20-30 proc.. I wiąże się to z tym, że rozpoczynamy realizację projektu z rozmachem, a kończymy niestety prowizorką. I jak wiadomo efekt wtedy będzie na pewno niezadowalający – mówi Mateusz Kunkiewicz.

2014-02-18T13:51:59+00:0018 lutego 2014|Hot or Not|