Strona główna » Blog » Miód mniszkowy, sekret zdrowego ciała!

Miód mniszkowy, sekret zdrowego ciała!

Popularne szczególnie wśród dzieci dmuchawce, to nic innego niż mniszek lekarski. Drugi człon nazwy nie jest przypadkowy – okazuje się, że to sekret zdrowia i piękna! Prowadzone badania potwierdziły jego skuteczność w wielu chorobach, szczególnie układu trawiennego, cukrzycy czy chorobach nerek. Prowadzone są badania mające potwierdzić jego działanie przeciwnowotworowe.

Nie dziwi zatem sytuacja, gdy jednym z produktów napotykanych w sklepach z miodem i zdrową żywnością jest miód z mniszka lekarskiego. Ze względu na porę, w której kwitnie mniszek zwie się go często miodem majowym. Należy do najbardziej słodkich miodów. Zawiera m.in. witaminę B1 i C, żelazo, potas, mangan i fosfor. Spośród cukrów znajdziemy w nim glukozę i fruktozę.

Miód z mniszka lekarskiego posiada przeróżne właściwości lecznicze. Wykorzystuje się go we wspomaganiu układu trawiennego, zmniejsza nadkwasotę, pozytywnie działa także na wątrobę i żołądek. Ma zastosowanie w chorobach woreczka żółciowego (dzięki zawartości choliny wzmaga się efekt żółciopędny), pęcherza, dróg moczowych, nerek, a także w dolegliwościach serca i reumatycznych. Wśród właściwości leczniczych należy wymienić szybsze gojenie się ran, wzmocnienie układu odpornościowego. Właściwości osłonowe wykorzystywane są w czasie kuracji antybiotykowej. Znakomicie sprawdza się w przypadkach wyczerpania psychicznego i fizycznego. Może być także wykorzystywany jako zamiennik cukru do słodzenia herbaty. Badania kwasowości miodów dowiodły, że w naszym regionie geograficznym miód mniszkowy należy do najmniej kwaśnych.

Miód z mniszka lekarskiego jest jednym z  najbardziej ulubionych pokarmów pszczół, stąd nieco większa trudność jaka występuje w jego pozyskiwaniu. Wpływa to oczywiście na nieco wyższą cenę takiego miodu, ale jest ona znakomicie rekompensowana przez walory lecznicze oraz niezwykle przyjemny smak. Optymalnym rozwiązaniem przy zakupie tego typu miodu jest korzystanie z wyspecjalizowanych sklepów internetowych z miodem, gdzie istnieje gwarancja odpowiedniej jakości oraz dostosowane do oczekiwań zamawiających pojemności opakowań.

2018-03-14T03:18:48+00:0028 grudnia 2017|Zdrowie|