Strona główna » Blog » Mineralne wody lecznicze

Mineralne wody lecznicze

Zalety mineralnego wodolecznictwa znane są od wielu lat, już w XVIII i XIX wieku jeżdżono „do wód”. Wydaje się jednak, że obecnie są one niedoceniane, zwłaszcza od momentu, gdy medycyną zawładnęła wielka chemia.
Jednym z bardziej znanych uzdrowisk zdrojowych w Polsce południowej jest oczywiście Krynica. Znajduje się tu wiele źródeł mineralnych, a lecznicza woda pozyskiwana z tych zdrojów zalecana bywa do stosowania w wielu schorzeniach.

Zdrój JÓZEF – działa silnie moczopędnie. Stosuje się w chorobach nerek i dróg moczowych. Nieoceniona w profilaktyce i zwalczaniu kamicy moczowej.
Zdrój JAN – silnie moczopędny, znajduje zastosowanie w leczeniu chorób nerek i dróg moczowych, idealny do zwalczania kamicy nerkowej. Ponadto stosowany w cukrzycy i miażdżycy (wpływa na obniżenie poziomu cukru i cholesterolu we krwi).
Zdrój ZUBER – działa silnie żółciotwórczo i żółciopędnie, dlatego wykorzystywany jest w leczeniu schorzeń wątroby i dróg żółciowych. Ponadto skuteczny w leczeniu nadkwasoty oraz choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Wykorzystywany w leczeniu cukrzycy.
Zdrój TADEUSZ – stosowany w stanach niedoboru żelaza, m.in. anemii. A także w leczeniu stanów zapalnych jelita grubego.
Zdrój SŁOTWINKA – duża zawartość magnezu. Stosowany w przewlekłych nieżytach przewodu pokarmowego, nerwicach i stanach stresowych oraz chorobach neurologicznych. Wspaniale uzupełnia niedobory magnezu.
Zdrój MIECZYSŁAW – stosowany w leczeniu skazy moczanowej, nieżytach żołądka i jelit, niedokrwistości.
Zdrój GŁÓWNY – duża zawartość żelaza. Stosowany w chorobach z niedoboru żelaza, niedokrwistościach, przy niedokwaśnym i bezkwaśnym nieżycie żołądka, w stanach po resekcji żołądka.

Obecnie, aby skorzystać z dobrodziejstw wymienionych powyżej leczniczych wód mineralnych nie trzeba koniecznie wyjeżdżać do Krynicy, chociaż leczenie bezpośrednio w uzdrowisku ma swoje dodatkowe zalety. Wody można nabyć w aptekach, w niektórych sklepach zielarskich i z produktami naturoterapeutycznymi, a także w sklepach ze zdrową żywnością.

2011-07-03T07:00:30+00:003 lipca 2011|Zdrowie|

Może zainteresuje Cię również: