Strona główna » Blog » Militarna kurtka M65

Militarna kurtka M65

Mimo tego, że Ameryka bardziej budzi skojarzenia z McDonaldsem lub baseballem, niż z militariami, to jednak pewien wzór zainspirował niemal wszystkie armie do wykorzystania ich dzieła. Mowa oczywiście o kultowej kurtce M65, której popularność już dawno wyszła poza kręgi wojskowe. I nie bez powodu! Poniżej przedstawiamy istotne informacje dotyczące tej kurtki oraz parę ciekawostek.

Powstanie kurtki

Kurtka M65 wzorowana jest na modelu M51, jednak została wzbogacona o stójkę z ukrytym w niej kapturem. Jej oficjalne wprowadzenie do użytku Amerykańskiej armii miało miejsce 17 marca 1970 roku i znacznie poprawiło warunki żołnierzy w trudnym klimacie monsunowym podczas wojny w Wietnamie. Wykonywana jest ze specjalnego materiału zwanego NYCO, który jest połowicznym połączeniem bawełny i nylonu, co zapewnia dużą wytrzymałość, niską wagę oraz świetną rotację powietrza. Jeżeli natomiast chodzi o charakterystyczne cechy kurtki, to na pewno będą nimi sporych rozmiarów cztery kieszenie zapinane na napy, dodatkowa listwa z napami zakrywająca zamek błyskawiczny, pagony na ramionach oraz podpinkę wykonaną z waty poliestrowej pokrytej nylonem. Aby zapewnić podstawową ochronę przed wilgocią, każda kurtka m65 była fabrycznie pokrywana specyfikiem o nazwie Quarpel.

Popularność i współczesne znaczenie

Pomimo faktu, że w 2009 roku kurtka M65 „zawodowo” przeszła na emeryturę i została zastąpiona przez Extended Cold Weather Clothing System, który wprowadza nowsze, lepsze rozwiązania, to jej popularność wciąż nie maleje i wiele osób nawet niezwiązanych z wojskiem czy militariami, bardzo sobie ceni zarówno jakość tego ubioru, jak i jego fantastyczny, kultowy wygląd. Dodatkowo możliwość wyboru zarówno wersji gładkiej, jak i czterech wersji różnego kamuflażu sprawia, że jest to ubiór bardzo uniwersalny, nadający się zarówno do użytkowania bardziej praktycznego, jak i jako element codziennego ubioru. Co więcej, kurtka wielokrotnie była wykorzystywana w filmach, które miały bardzo duży wpływ na wzrost jej popularności.

Obecnie produkowane są różne warianty wzorowane na kurtce M65, różniące się nieco designem, a także wykorzystywanymi materiałami, jednak w większości elementów wierne oryginalnej wersji. Połączenie kultowego wyglądu z niezawodnością podczas praktycznie każdej pogody stale przyciąga nowych wielbicieli, a wysoka wartość użytkowa sprawia, że jest to inwestycja w jakość, której z pewnością nie pożałujemy.

Szeroką gamę kurtek m65 oferuje www.ZielonySklep.pl.

2017-10-05T07:53:04+00:005 października 2017|Moda|

Może zainteresuje Cię również: