migrena w ciąży

Migrena w ciąży – jak sobie z nią radzić?

Jedną z mniej charakterystycznych dolegliwości ciążowych są bóle głowy. Jeśli są bardzo nasilone i przedłużają się nawet na kilka dni, można już mówić o migrenie u ciężarnej. Z uwagi na fakt, że ciąża jest okresem ograniczonej możliwości stosowania leków przeciwbólowych, ciężarne muszą poszukiwać innych sposobów radzenia sobie z silnym bólem głowy.

Częsty problem

Wbrew pozorom, silne bóle głowy często dotykają kobiety w ciąży. Pojawiają się one po jednej lub obu stronach głowy i mają różne nasilenie. Utrzymują się nawet do kilku dni, a ich zwiastunem może być szereg objawów towarzyszących, o charakterze neurologicznym. Chora odczuwa niewyraźne widzenie, mrowienie i drętwienie kończyn, może też widzieć błyski światła. Później pojawia się silna migrena, której towarzyszą nasilone nudności i wymioty, uczucie apatii i zmęczenia, nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne.

Przyczyną migreny są zmiany w  gospodarce hormonalnej, które zachodzą w okresie ciąży, a także brak równowagi w związkach chemicznych w mózgu. Powodem występowania migreny ciążowej może być także zmiana w przepływie krwi do mózgu, życie w dużym stresie, zmęczenie, praca przy komputerze, wysoka lub niska temperatura, dieta, mocne światło czy przebywanie w dymie tytoniowym.

Bardziej narażone na występowanie migreny w ciąży są kobiety, które przed zajściem w nią narzekały na silne bóle głowy czy migreny. Jeśli w pierwszej ciąży także odczuwały ból głowy, w kolejnych może być podobnie.

Jak radzić sobie z ciążową migreną?

Migrena powinna być powodem do konsultacji z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę, ponieważ zwiększa ona ryzyko:

  • wystąpienia zaburzeń układu krążenia,
  • wystąpienia nadciśnienia tętniczego,
  • wystąpienia stanu przedrzucawkowego,
  • wystąpienia innych zaburzeń.

Sposobem na migrenę jest odpoczynek, spokojny sen, popołudniowe drzemki, ciepłe, ale nie gorące kąpiele i zimne okłady. Wiele kobiet twierdzi, że na migrenę pomagają okłady z wody z dodatkiem octu. Ból głowy można niwelować spożywaniem niewielkich ilości kofeiny, np. w postaci kawy. Można stosować leki przeciwbólowe z zawartością paracetamolu, w zalecanych i dopuszczalnych przez lekarza dawkach właściwych dla kobiet w ciąży. Korzystnie na organizm ciężarnej wpływają nieobciążające, lekkie ćwiczenia fizyczne, najlepiej wykonywane na świeżym powietrzu.

Jeśli przed zajściem w ciążę kobieta stosowała leki antymigrenowe, powinna skonsultować się z lekarzem, czy może kontynuować terapię. Niewykluczone, że leki te nie będą niebezpieczne dla płodu i można je będzie stosować.

Warto jest prowadzić zeszyt i zapisywać kiedy wystąpiła migrena i co ją poprzedziło. Dzięki temu być może zidentyfikujemy czynnik, który wywołuje ból głowy i będzie można go wykluczyć, automatycznie uwalniając się od migreny ciążowej.

Kobiety w ciąży mogą próbować zmniejszyć dolegliwości bólowe związane z migreną w czasie ciąży stosując masaże głowy, medytując, uprawiając jogę dostosowaną do stanu i trymestru ciąży, albo uciekając się do terapii alternatywnych, holistycznych np. akupunktury. 

Współpraca portal drogapozdrowie.pl

Scroll to Top
Scroll to Top