„Między nami dobrze jest” ponownie w TR Warszawa

Między nami dobrze jest” po półrocznej przerwie powraca na scenę TR Warszawa. Spektakl wyreżyserowany przez Grzegorza Jarzynę na podstawie książki Doroty Masłowskiej zostanie pokazany aż czterokrotnie od 6 do 9 czerwca, na zakończenie sezonu warszawskiego teatru. Bilety wciąż do nabycia w kasach przy ul. Marszałkowskiej 8.

Między nami dobrze jest” jest pierwszym polskim dramatem współczesnym wyreżyserowanym przez Grzegorza Jarzynę. Wspólnie z Dorotą Masłowską poruszył w nim rejony, które do tej pory oboje świadomie omijali w swojej twórczości – polską historię i tożsamość.

Zderzyłam pokolenia: języki, sposoby myślenia, funkcjonowania, inne codzienności, żeby wydobyć ten zgrzyt, ten brak czegoś takiego jak „statystyczny Polak”, brak platformy, na której to by się wszystko spotykało i moglibyśmy powiedzieć „my”. Wszystko to jest w tej sztuce dość makabryczne, przerysowane, ale wydaje mi się, że tutaj po raz pierwszy mówię coś potencjalnie dobrego. Oczywiście nie formułuję wprost żadnego pozytywnego przesłania, ale to pierwsza rzecz, którą napisałam nie pod hasłem: w jakim okropnym kraju żyjemy, a jak tu szaro! Odwrotnie, jest tu moja afirmacja bycia Polką i polskości, totalnie dzisiaj wyszydzonej, zmieszanej z błotem i traktowanej jako skaza, jako policzek wymierzony przez los, przynajmniej w moim pokoleniu – powiedziała Dorota Masłowska w wywiadzie dla Dziennika.

Początek spektaklu przypomina ścianę straceń. Pierwszy ruch jaki pojawia się na scenie to jazda Małej Metalowej Dziewczynki na rowerze i Osowiałej Staruszki na wózku inwalidzkim w stronę widzów. Wszystko odbywa się przy dźwiękach werbli, podobnych do tych, które słyszymy na apelu poległych. Pompatyczny dźwięk szybko miksuje się z odgłosem samolotu i rockowej gitary. Martyrologia odbywa się w blokowisku, w jednopokojowym mieszkaniu trzypokoleniowej rodziny. Wyłania się ona na scenie dzięki komputerowym wizualizacjom rzuconym na puste ściany. Spektakl przedstawia konfrontację pokoleń – tego który widział sens ginąć „za sprawę”, z tym które ledwo rozumie pytanie o to.

Akcja inscenizacji odbywa się nad głową pokolenia matki i sąsiadki, kompletnie straconego, zmielonego przez PRL. Jedynym miejscem, w którym spotykają się bohaterowie „Między nami” jest symboliczny śmietnik. Zrównanie martyrologii pokoleń odbywa się bez gloryfikacji, nie wprost, ale poprzez zaprzeczenia. Z podwórkowego gadania i bełkotu, totalnego nieporozumienia w jakim żyją bohaterowie, Jarzyna i Masłowska wygenerowali rozmowę o polskiej historii, ale bez IV i III RP, braci Kaczyńskich, IPN-u czy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Prapremiera „Między nami dobrze jest” odbyła się w marcu 2009 r. w berlińskiej Schaubühne am Lehniner Platz. Jego międzynarodowe przyjęcie było wyjątkowo dobre: „Między nami dobrze jest” nie jest wcale „narodową odświętną mszą, lecz satyrycznym świniobiciem, w którym Masłowska znów rysuje ponury obraz współczesnej Polski… Dzięki magicznej inscenizacji Grzegorza Jarzyny z ekranami wideo, na których można podwoić wszystkie postaci i wyczarować przedmioty, nawet karykatury elit zyskują romantyczny wymiar, jakiego nie miały w tekście” – pisał Die Welt. Od tego momentu spektakl Grzegorza Jarzyny zebrał entuzjastyczne recenzje na wielu zagranicznych scenach, między innymi w Moskwie, Helsinkach, Słowacji, Mińsku, Madrycie i Brukseli.

Inscenizacja zdobyła również wiele nagród w Polsce, w tym nagrodę zespołową za najlepsze przedstawienie na XVI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Grand Prix dla najlepszego spektaklu na II Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia oraz Grand Prix 46. Przeglądu Małych Form Teatralnych „Kontrapunkt” w Szczecinie.

W TR Warszawa będzie można zobaczyć spektakl „Między nami dobrze jest” 6, 7, 8 i 9 czerwca. Bilety w cenie 60 zł. i 100 zł. do nabycia w kasach teatru przy ul. Marszałkowskiej 8 w godzinach od 11-19 od wtorek do soboty oraz 13-19 w niedzielę.

scenografia: Magdalena Maciejewska
kostiumy: Magdalena Musiał
reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
opracowanie muzyczne: Piotr Domiński, Grzegorz Jarzyna
wideo: Cókierek, Pani K.

obsada: Roma Gąsiorowska, Maria Maj, Magdalena Kuta, Agnieszka Podsiadlik, Aleksandra Popławska, Danuta Szaflarska, Katarzyna Warnke, Rafał Maćkowiak, Adam Woronowicz oraz Lech Łotocki (głos z radia) 

[nggallery id=4783]

Scroll to Top
Scroll to Top