METAMORFOZY w Browarze Mieszczańskim, czyli na przekór stereotypom

Na twarzy spokój, w oczach skromność – takiej emanacji godności nie widziałam już dawno. To 16-letnia Kornelia – najmłodsza z naszych modeli – w sumie piętnaściorga kobiet i mężczyzn, którzy wzięli udział w niepowtarzalnej sesji fotograficznej.

Na początku grudnia, w stylowych wnętrzach salonu AlmiDecor odbyła się sesja fotograficzna w ramach projektu „METAMORFOZY – przeciw społecznej niewidzialności”. Jej autorem jest Rafał Michalak – fotograf ze świeżym i niebanalnym podejściem do podejmowanych tematów. W klimatycznych aranżacjach fotografowi zapozowało piętnaścioro modeli – kobiet i mężczyzn, którzy na co dzień poruszają się na wózkach inwalidzkich. Efekty ich pracy mogliśmy podziwiać w sobotę 17 grudnia, w Browarze Mieszczańskim, na wernisażu wystawy. Wzdłuż surowych ścian Leżakowni można było podziwiać cykl 15 dyptyków – na pierwszym zdjęciu każda z postaci, w niepowtarzalnej stylizacji pojawia się a to w charakterze Królowej Śniegu, to zaś w roli Napoleona zbudowanego kolejnym sukcesem militarnym. Dopiero rzut oka na drugi obraz cyklu uświadamia nam, że osoby na zdjęciach, od modeli, których oglądamy na co dzień, rożni sposób poruszania się – wózek inwalidzki.

Większości z nas łatwo przychodzi stygmatyzowanie ludzi wokół – ten na wózku, ta niepełnosprawna – mówi jedna z koordynatorek projektu. Chcieliśmy pokazać człowieka, który jest za, na, a może właśnie przed wózkiem – osobowość. Jak każdy z nas. Chcieliśmy odczarować ludzi na wózkach, pokazać, że są niepowtarzalni, interesujący, a często nieoczekiwanie inni od naszych oczekiwań. Że wózek, to raczej składowa ich codziennego życia, nie zaś paradygmat.

W jaki sposób pokazać niewidzialność, zaakcentować to, obok czego przechodzimy obojętnie? Mogłem wybrać łatwą drogę i zaszokować odbiorców, wyostrzyć, bądź przejaskrawić temat – mówi Rafał Michalak – autor zdjęć. Ale wybrałem drogę, która wydobyła subtelności i ukazała charakter każdej postaci. Dlatego właśnie nasi bohaterowie niemalże wyłaniają się z ciemności, ale dzięki temu dostrzegamy ich piękno i niepowtarzalność.

Przy okazji sesji udało się odkryć kilka talentów – osób, które po wejściu na plan wchodziły w rolę, jak gdyby była skrojona dla nich na miarę. Ale też wszyscy pozujący stworzyli oryginalne kreacje – każdy dyptyk, to osobna historia, niezależna, żyjąca własnym życiem – mówi Witold Owczarek, artysta-plastyk, który, we współpracy z Rafałem Michalakiem, przygotowywał efekt finalny wystawy, jakim były wysmakowane reprodukcje.

Podobne odczucia, sądząc po reakcjach i wymianie opinii, mieli zaproszeni goście. Wśród nich była przedstawicielka Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Pani Dana Zeidler, przedstawicielka AlmiDecor odpowiedzialna za public relations tej marki. To w jednym z przestrzennych salonów tej firmy powstały zdjęcia do projektu.
Ale najważniejszymi gośćmi byli bohaterowie wieczoru – modele i modelki sesji METAMORFOZY wraz z bliskimi. Ich obecność dodała autentyczności temu projektowi. Być może dzięki ich zaangażowaniu i niesamowitemu dystansowi do siebie przestaniemy jako ogół postrzegać ludzi na wózkach li tylko przez pryzmat ich niepełnosprawności. Tego im życzymy. Na Święta i przez cały rok.

Projekt METAMORFOZY – przeciw społecznej niewidzialności zrealizowało Stowarzyszenie AXIS przy współpracy ze Stowarzyszeniem COŚ DOBREGO, w ramach funduszy UMWD oraz PFRON.
Wernisaż odbył się 17 grudnia 2011 w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu. Wystawę można zwiedzać do Wigilii.

Agnieszka Hadrzyńska

strona projektu: www.metamorfozy.org.pl
zdjęcia z sesji, autor – Rafał Michalak: http://www.metamorfozy.org.pl/?page_id=234
backstage sesji, autorka – Agnieszka Łozińska: http://www.metamorfozy.org.pl/?page_id=225
dokumentacja fotograficzna wernisażu, autor – Bartłomiej Szewczykowski: http://www.metamorfozy.org.pl/?page_id=204

Scroll to Top
Scroll to Top