męskiej garderoby

Z męskiej garderoby do damskiej

Fraki, surduty, marynarki, kamizelki, koszule i spodnie przywędrowały do kobiecej garderoby wprost z szafy eleganckich panów. Po co kobietom te typowo męskie elementy ubioru? Od wielu lat nie dyskutujemy z tym, swego czasu. szalonym pomysłem i nosimy się namiętnie po męsku.

Frak, wąskie spodnie z wysokim stanem, kamizelka, koszula z wysokim kołnierzem, obwiązana fularem – skąd my to znamy? To bardzo popularny w XIX wieku wygląd dżentelmena. Tak nosił się Pan Darcy w “Dumie i Uprzedzeniu” Jane Austin, tak samo wyglądał Heathcliff w “Wichrowych Wzgórzach” Emily Brontë. Ale to oczywiście nie tylko kostium bohaterów książek z tego czasu. Tak z angielska nosili się wszyscy eleganccy panowie w tamtych czasach. Strój wojskowy ewoluował do stroju codziennego, spodnie z krótkich culottes (wtedy jeszcze wąskich) ciagle się wydłużały. Strój ów miał podkreślać smukłe i umięśnione ciało męskie, dodawać panom wzrostu. I oczywiście miał być elegancki i wygodny.

I właśnie wygoda zwyciężyła. Jedną z pierwszych kobiet, które zaczęły nosić męskie ubrania była francuska pisarka George Sand. Jej wizerunek elektryzował i gorszył Paryż w połowie XIX wieku. Przeprojektowane i dostosowane do sylwetki kobiecej na dobre zagościły na salonach i ulicach w latach 20., gdy do swoich kolekcji włączyła spodnie i marynarki gwiazda francuskiej mody, Coco Chanel. Z pomocą diwy ekranu i sceny, Marleny Dietrich udało się Chanel zmienić postrzeganie tych typowo mę- skich strojów i kobiety najpierw ostrożnie, a zbiegiem lat masowo zaczęły je nosić.

Czy z męskiej szafy pożyczone jest równoznaczne z wizerunkiem chłopczycy? Damski garnitur, zamaszyste spodnie, pozornie męskie koszule od lat królują na wybiegach i w kolekcjach projektantów. Niemalże każdy z kreatorów mody brał na warsztat ten temat i tym samym udowadniał, że męskie może być bardzo kobiece.

Frak, spodnie czy koszula z wysokim kołnierzem – te elementy znajdziecie w kolekcji WEAVE. Uwspółcześniona forma, mocno taliowana, tak aby podkreślić damską sylwetkę tak samo we fraku jak i w kamizelce po- łączona z haftami to kwintesencja męskiego stylu. Koszula w wersji białej lub czarnej jest mocno charakterystyczna właśnie przez jej kołnierz, metalowe guziki z logo WEAVE i bufiaste rękawy.

Spodnie cygaretki to kolejny element męski w kolekcji. Wysoka talia, szarfa w pasie to czytelne zapożyczenia z męskiego stylu dandysa. W zestawieniu z frakiem i koszulą są eleganckie, ale nie bez szczypty nonszalancji.

Męskie stroje, które teraz są damskie – to ewidentnie jedne z mocniejszych momentów w kolekcji “Labour of Love” marki WEAVE.

Najnowsza kolekcja WEAVE jest dostępna w butiku na ul. Śniadeckich 17, a także na stronie internetowej www.madebyweave.com

Ceny rozpoczynają się od 329 PLN do 1600 PLN.

Scroll to Top
Scroll to Top