Marzena Barcik o show ROCK LOVES CHOPIN

Marzena Barcik – choreograf widowiska muzyczno-tanecznego ROCK LOVES CHOPIN

Marzeno pierwsze pytanie jakie ciśnie mi się na usta to jak długo tworzone było widowisko ROCK LOVES CHOPIN, czy łatwo było stworzyć taką choreografię ?
Na początku narodził się pomysł stworzenia aranżacji rockowej utworów Chopina. Autorem pomysłu jest Dyrektor Stołecznej Estrady Andrzej Matusiak. Zostałam zaproszona na rozmowę w celu stworzenia show tzw., spektaklu tanecznego do w/w projektu muzycznego. Najpierw powstała idea – myśl przewodnia projektu, następnie powstał scenariusz. Na drodze castingu wyłoniliśmy 12 znakomitych, młodych tancerzy i rozpoczęliśmy prace na stworzeniem oprawy artystycznej projektu. Okres przygotowawczy trwał ok. 2 miesięcy.
Stworzenie takiej choreografii było dla mnie kolejnym dużym wyzwaniem, ponieważ sama postać Chopina i aranżacja rockowa jego wybitnych utworów niesie ze sobą pewne uwarunkowania. Z jednej strony wewnętrzna radość tworzenia choreografii do tak wybitnych utworów, a z drugiej przemyślany scenariusz (libretto) dobór odpowiednich technik wyrazu, technik tanecznych, dobór tancerzy, synchronizacja z muzykami, pokreslanie każdego istotnego akcentu muzycznego ruchem, wyczucie odbiorcy i pozostawienie mu możliwości własnej interpretacji przekazu.

Co chciałaś przekazać poprzez ten ruch?
Myślą przewodnia projektu jest „Chopin i jego muza”. Pod pojęciem muzy chciałam pokazać życie i twórczość Chopina jego emocje, siłę tworzenia, miłości, uniesienia po tęsknoty, tragedie, załamania i choroby. Najistotniejsza cecha dla mnie było zrozumienie treści wyrazu przez tancerzy i podbicie jej odpowiednim ruchem. Jednak forma przekazu po którą sięgnęłam nie stara się być dosłowna i pozostawia odbiorcy wolność własnej interpretacji.

Byłaś obecna we wszystkich miejscach, które show odwiedziło : Kair, Chicago, Szanghaj, Berlin , Pekin, Bratysławę, Zagrzeb czy też Bukareszt .Czy we wszystkich tych miejscach entuzjastycznie został przyjęty projekt?
To niebywałe, ale projekt ten w każdym z tych miejsc został przyjęty entuzjastycznie. Najczęściej byliśmy zapraszani i pełniliśmy funkcje gości specjalnych otwierając ważne wydarzenia kulturalne, min. Festiwale jak i jeździliśmy na specjalne zaproszenia Ambasadorów przedstawiając nasz projekt jako samodzielne widowisko artystyczne.
Po swoich obserwacjach związanych z podróżą po świecie z tym projektem zdałam sobie sprawę jak wielkim uznaniem cieszy się twórczość naszego kompozytora wśród innych narodowości. Ich ciekawość i otwartość na kolejne odsłony twórczości Chopina jest zadziwiająca.

Jak wiemy widowisko to tworzyli także znakomici muzycy Marek Raduli, Jacek Królik , Ryszard Sygitowicz oraz Leszek Możdżer. Czy jako choreograf widowiska współpracowałaś także i z nimi?
To naturalne ze współpracujemy ze sobą. To nasz wspólny projekt, który tworzy jednolitą całość. Bardzo się zżyliśmy i zaprzyjaźniliśmy w trakcie produkcji tego przedsięwzięcia. Wiele godzin spędzonych na rozmowach dotyczących kwestii muzyczno- choreograficznych, wspólne kompromisy, żeby osiągnąć to co najistotniejsze – efekt symbiozy. Muzyka i taniec w tym projekcie są ze sobą ściśle połączone i prezentowane oddzielnie miałyby zupełnie inny wydźwięk. W/w Artyści to wybitni muzycy międzynarodowej sceny muzycznej. Współpraca z nimi to sama przyjemność.

Maciek Zień projektował kostiumy dla tancerzy czy współpracowaliście razem ?
Maciej Zień jest szanowanym projektantem i kreatorem, który już wcześniej projektował kostiumy dla tancerzy do licznych produkcji. Po wspólnych konsultacjach dotyczących przekazu choreograficznego i form kostiumowych, dokładnie wiedział jak zaprojektować kostiumy, jakich materiałów użyć i jak je uszyć, żeby nie przeszkadzały tancerzom tylko pomagały w ruchu. Miał znakomitą intuicję, stworzył zwiewne, elastyczne i oryginalne kostiumy, które podbiły wydźwięk artystyczny projektu.

Już niedługo pokarzecie się na inauguracji 40. edycji Festivalu Cervantino w Guanajuato w Meksyku Jesteś podekscytowana? Czy masz jakieś oczekiwania?
Tak, owszem….. jestem podekscytowana. To jeden z największych festiwali w Meksyku, a nasz projekt Rock Jazz Chopin będzie go otwierał. Przedsięwzięcie na ogromna skalę, obecność wielkich osobistości z kręgów politycznych, rządowych czy kulturalnych. Jesteśmy już po przebytej video konferencji prasowej z dziennikarzami z Meksyku. Bardzo rzetelnie przygotowują się do naszego przyjazdu. Naszym zadaniem jest zaprezentowanie twórczości Chopina w taki sposób, żeby został w sercach i pamięci społeczeństwa meksykańskiego na długi czas i pozostawił same pozytywne emocje.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][portfolio_slideshow][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Scroll to Top
Scroll to Top