Strona główna » Blog » Maria Skłodowska-Curie na medalu

Maria Skłodowska-Curie na medalu

W 1911 roku Maria Skłodowska-Curie, wybitna polska uczona, otrzymała po raz drugi Nagrodę Nobla – tym razem w dziedzinie chemii, za wydzielenie czystego radu. W setną rocznicę tego wydarzenia Skarbnica Narodowa przygotowała dla kolekcjonerów wyjątkowy medal, który uwiecznia postać naszej noblistki.

„W kolekcji „Wielcy Polacy” nie mogło zabraknąć Marii Skłodowskiej-Curie. Setna rocznica otrzymania Nagrody Nobla stanowi doskonałą okazję, aby uhonorować jej zasługi w rozwoju nauki. Medal z noblistką cieszy się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów nie tylko ze względu na samą postać, ale również najwyższą jakość wykonania” – mówi Adam Zieliński, Dyrektor Zarządzający Skarbnicy Narodowej.

Do dnia dzisiejszego Maria Skłodowska-Curie pozostaje jedyną kobietą w historii, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla. Jest także jedyną osobą, która została nagrodzona w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. W 1898 roku jej badania prowadzone wspólnie z mężem Piotrem Curie zaowocowały odkryciem dwóch pierwiastków promieniotwórczych – polonu i radu. W 1903 roku małżonkowie otrzymali za to Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Uwieńczeniem dalszych badań uczonej nad wydzieleniem czystego radu była kolejna nagroda przyznana w 1911 roku w dziedzinie chemii. Wielkie odkrycia naukowe polskiej noblistki stworzyły podwaliny rozwoju nie tylko współczesnej fizyki i chemii, ale również takich dziedzin jak biologia, nauki inżynieryjne, przemysł, a przede wszystkim medycyna.

Przygotowany przez Skarbnicę Narodową medal przedstawia na awersie portret Marii Skłodowskiej-Curie oraz symbole odkrytych pierwiastków i promieniowania. Na rewersie znajduje się stylizowana kompozycja historycznych wizerunków godła. Medal platerowany jest srebrem najwyższej próby (999/1000) oraz posiada najwyższą jakość menniczą. Skarbnica Narodowa przygotowała dla kolekcjonerów 25.000 egzemplarzy medalu upamiętniającego polską noblistkę.

Specyfikacja monety
Rok emisji: 2011
Emitent: Polska
Metal: platerowany srebrem najwyższej próby, 999/1000
Waga: 24 g
Średnica: 38.61 mm
Jakość: najwyższa jakość mennicza, stempel lustrzany
Limitacja: 25 000 egzemplarzy

2018-03-14T10:30:02+00:0017 września 2011|Świat Kobiet|

Może zainteresuje Cię również: