zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Ludzie mdleją w sklepach H&M, Zara, Gap i Levis!

Ludzie mdleją w sklepach H&M, Zara, Gap i Levis!

H&M i inne popularne europejskie marki odzieżowe zostały zbojkotowane przez obrońców praw człowieka. Aktywiści Clean Clothes Campaign odgrywali omdlenia w 30 sklepach tych koncernów. Akcja ma zwrócić uwagę na masowe omdlenia, do których dochodzi w fabrykach odzieży w Kambodży, ze względu na głodowe pensje i niedożywienie pracowników.

Aktywiści „mdleli” przy wejściach do sklepów w Londynie, Berlinie, Kopenhadze, Paryżu i innych europejskich miastach. Akcja rozpoczyna ogólnoeuropejską kampanię, mającą skłonić tzw. sieciówki odzieżowe do płacenia pracownikom fabryk odzieżowych w Kambodży pensji wystarczających na wydobycie się z ubóstwa. Obrońcy praw pracowniczych w 15 krajach Europy wspólnie wzywają popularne marki takie jak H&M, Zara, Gap i Levis – największych zleceniodawców fabryk odzieżowych w Kambodży – do zapewnienia pracownikom godziwej płacy.

Zebrane dowody wskazują, że chociaż płaca minimalna pracowników fabryk w Kambodży wynosi 66 dolarów miesięcznie, „płaca wystarczająca na życie” powinna być cztery razy wyższa. Badania kaloryczne na pracownikach fabryk odzieżowych przeprowadzone tego roku przez Konsorcjum praw pracowników w Kambodży ujawniły, że większość pracowników cierpi na deficyt kaloryczny rzędu 500 kcal dziennie. W samym tylko roku 2011 związki zawodowe w Kambodży odnotowały ponad 2400 odosobnionych przypadków omdlenia pracowników w trakcie wykonywanej przez nich pracy.

Więcej informacji na temat kampanii konsumenci znajdą na stronie livingwage.cleanclothes.org, gdzie można także zaapelować do koncernów odzieżowych.

źródło:kampaniespoleczne.pl

2018-02-13T02:52:03+01:0022 września 2012|Świat Kobiet|

Może zainteresuje Cię również: