Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe – poznaj ich zalety!

W stosunkowo krótkim czasie w gabinecie stomatologicznym można uzyskać piękny, hollywoodzki uśmiech, którym będziemy olśniewać wszystkich wokół. Jest to możliwe dzięki licówkom porcelanowym lub wykonanym z kompozytu. Sprawdźmy, czym one właściwie są i jakie mają zalety.

Czym są licówki?

Stomatolodzy dysponują dziś wieloma narzędziami pozwalającymi na zwiększanie estetyki uzębienia pacjenta. Zalicza się do nich również licówki kompozytowe, które umożliwiają polepszenie wyglądu uśmiechu. Licówki to niewielkie nakładki, precyzyjnie dobrane do potrzeb pacjenta. Są cienkim uzupełnieniem protetycznym w postaci płatków, które wykonuje się z materiału kompozytowego lub z porcelany, dlatego można mówić o licówkach kompozytowych lub porcelanowych.

Licówki mocuje się na powierzchniach wargowych lub policzkowych zębów pacjenta, czyli na widocznej powierzchni zewnętrznej. Zalicza się je do dziedziny leczenia stomatologicznego, ale tak właściwie można je umiejscowić na styku trzech dziedzin stomatologii: ortodoncji, protetyki i stomatologii estetycznej.

Licówki kompozytowe i porcelanowe

Najczęściej w użyciu w gabinetach stomatologicznych są licówki porcelanowe i kompozytowe. Licówki kompozytowe mają wysokie walory estetyczne, są trwałe, solidne i przede wszystkim tańsze od licówek porcelanowych. Jeśli dojdzie do pęknięcia lub złamania jednej z licówek kompozytowych, to zwykle podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym będzie można ją wymienić na miejscu. Natomiast przy licówkach ceramicznych porcelanowych mamy do czynienia z wysokiej jakości licówkami, które do złudzenia imitują naturalne szkliwo pacjenta, są one jednak droższe, a na ich wykonanie trzeba dłużej poczekać, ponieważ tworzy się je w laboratoriach protetycznych. Ich atutem jest wysoka biokompatybilność z otaczającymi je tkankami pacjenta.

Licówki kompozytowe charakteryzują się jedynie niższą trwałością od licówek wykonanych z materiału ceramicznego – porcelany.

Jakie zalety mają licówki?

Niewątpliwą zaletą licówek jest to, że za ich pomocą można uzyskać najbardziej pożądane efekty wizualne w stosunkowo krótkim czasie, bez konieczności wieloletniego leczenia przy użyciu stałych aparatów ortodontycznych.

Wysoka dostępność materiałów kompozytowych sprawia, że licówki można zaprojektować i wytworzyć na miejscu w gabinecie stomatologicznym, przez co proces leczenia trwa niezmiernie krótko. Kompozyt można też dopasować idealnie do kolorystyki zębów, dlatego licówki będą doskonale pasować i pozostaną mało widoczne. Dzięki wykorzystywanym przy produkcji kompozytowych licówek technik adhezyjnych wiążą się one świetnie z powierzchnią korygowanego zęba.

Warto podkreślić, że o licówki trzeba dbać, ponieważ nie są one całkowicie odporne na przebarwienia czy ścieranie się. Dlatego należy je regularnie szczotkować, podobnie jak naturalne zęby, aby na dłużej zachować ich idealny wygląd. Licówki pozwalają na zlikwidowanie przebarwień, diastemy, skorygowanie zębów obróconych i krzywych czy złamań i ukruszeń uzębienia.

Scroll to Top
Scroll to Top