Leczenie endodontyczne

Leczenie endodontyczne – co warto na ten temat wiedzieć?

Z pewnością każdy zetkną się chociaż raz z pojęciem, jakim jest leczenie kanałowe. To dokładnie to samo, co leczenie endodontyczne. Nie zawsze jednak wiemy, w jakich sytuacjach będzie ono konieczne. Wiele osób też zwyczajnie boi się poddać takiemu leczeniu z powodu bólu, który może mu towarzyszyć. Obawy te jednak nie są do końca uzasadnione, a strach przed leczeniem endodontycznym, nie może nas powstrzymywać przed przeprowadzeniem go. Bardzo często leczenie kanałowe jest ostatnią szansą na uratowanie zęba przed jego usunięciem. Co jednak warto wiedzieć na temat endodoncji? W naszym poniższym artykule przybliżymy państwu tę kwestię.

Na czym polega endodoncja?

Zanim przejdziemy do omówienia tego, kiedy dokładnie powinniśmy się poddać leczeniu endodonty, warto jest dowiedzieć się, na czym dokładnie leczenie endodontyczne polega. Dzieli się ono na kilka etapów. Przede wszystkim, na samym początku, usuwana jest miazga zęba. Najczęściej bowiem to zapalenie miazgi zęba jest przyczyną bólu. Następnie endodonta szuka ujścia kanałów zębowych. W dalszym kroku, kanały są oczyszczane, a następnie – wypełniane. Na samym końcu, ząb zostaje zamknięty poprzez odbudowę jego korony. Z reguły leczenie kanałowe jest podzielone na kilka wizyt w gabinecie.

Kiedy wykonywane jest leczenie endodontyczne?

To, co należy podkreślić, jeśli chodzi o leczenie u endodonty, to jest ono konieczne tylko i wyłącznie wtedy, kiedy już nie ma innej możliwości leczenia zęba. Zapalenie miazgi, bardzo zaawansowana próchnica, czy poważne uszkodzenia zęba – to najczęstsze przyczyny, które mogą stanowić podstawę do leczenia kanałowego. Innymi słowy, jeśli nie ma już absolutnie żadnych możliwości leczenia zęba, w grę wchodzi tylko i wyłącznie endodoncja.

Czy ząb po leczeniu kanałowym jest sprawny?

Leczenie kanałowe, ma przede wszystkim za zadanie uchronienie zęba przed jego usunięciem. Mimo, że ząb jest martwy, jest on sprawny – nie przeszkadza nam w żuciu czy gryzieniu.

Podziel się wiadomością:

Polecamy również