Strona główna » Blog » Kwitnący pomnik Marii Skłodowskiej-Curie

Kwitnący pomnik Marii Skłodowskiej-Curie

W roku obchodów Polki wszech czasówMarii Skłodowskiej-Curie wyrasta kwitnący jej pomnik. Najnowsza polska odmiana powojnika (Clematis) zaprezentowana zostanie po raz pierwszy podczas 19. Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to życie„, która odbędzie się w Warszawie, w Centrum EXPO, w dniach 26 – 28 sierpnia.

Uroczystego nadania imienia nowej odmianie dokona podczas otwarcia Wystawy prof. Michał Kleiber – prezes Polskiej Akademii Nauk, przewodniczący Komitetu Obchodów Roku Marii Skłodowskiej-Curie. Uroczystość odbędzie się w piątek, 26 sierpnia o godzinie 11:00 w holu EXPO.

Sejm RP ogłosił 2011 rok, Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie w setną rocznicę przyznania jej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków polonu i radu. Polscy ogrodnicy przyłączają się do tego hołdu. Nowa odmiana Clematis „Maria Skłodowska-Curie” będzie sławić nasz kraj i jego bogatą historię obok znanych już na świecie polskich odmian powojników: „Jan Paweł II”, „Generał Sikorski, „Westerplatte”, „Solidarność”, „Lech Wałęsa”.

Clematis „Maria Skłodowska-Curie” – powojnik
Jest to atrakcyjne pnącze z licznymi pełnymi, białymi kwiatami. Duże kwiaty o śr. 10 – 12 cm występują od czerwca do lipca, a nawet do końca września. Jest to roślina zwarta, dorastająca do 1,7 – 2 m wysokości. Odmiana ta jest przydatna do uprawy przy kratach, tyczkach i innych podporach oraz w pojemnikach. Jest rośliną mrozoodporną do ekspozycji na ciemnym tle. Jej wymagania to: stanowiska dobrze oświetlone, słoneczne i przewiewne, gleby żyzne, próchniczne, wilgotne, ale przepuszczalne.
Więcej informacji znajduje się na stronie: http://www.clematis.com.pl/.

Wystawa „Zieleń to życie” – targi roślin i ogrodów.
W tegorocznej, 19. edycji bierze udział 300 wystawców z 11 krajów. Tematyka wystawy to: rośliny ozdobne i owocowe, technika ogrodnicza, wyposażenie ogrodów, wydawnictwa.
Wystawę odwiedza corocznie od 16 000 do 18 000 osób – w tym ponad 5 000 osób profesjonalistów.
Organizatorzy: Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni
Więcej informacji znajduje się na stronie: http://www.zielentozycie.pl/

źródło: SIZ PAP

2018-03-14T10:37:03+00:0024 sierpnia 2011|Świat Kobiet|

Może zainteresuje Cię również: