Kwas foliowy i jego znaczenie dla przyszłej mamy

Kwas foliowy jest związkiem mającym ogromny wpływ na zdrowie przyszłej mamy i jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Istnieje długa lista produktów spożywczych, bogatych w ten związek. Ich regularne spożywanie powinno, przynajmniej w teorii, pokryć dzienne zapotrzebowanie kobiet w ciąży na foliany. Tak się jednak nie dzieje. Nawet w przypadku zbilansowanej diety, powszechnie stwierdza się niedobory kwasu foliowego. Dlaczego?

3_Femibion-500x313

 

Problemy z przyswajaniem kwasu foliowego

 

Badania dowodzą, że blisko 50 proc. kobiet cierpi na swego rodzaju defekt enzymatyczny, z powodu którego kwas foliowy (foliany) nie jest prawidłowo wchłaniany z przewodu pokarmowego. Związek ten, zanim będzie wykorzystany przez organizm, musi być poddany całej gamie reakcji, mających na celu przekształcenie tego ważnego związku do użytecznej dla ustroju, aktywnej biologicznie formy. Defekt enzymatyczny powoduje, że na pewnym etapie przemian metabolicznych, pojawia się błąd – reakcja chemiczna zostaje wstrzymana, a przyswajalny dla organizmu produkt nie powstaje. Jak można poradzić sobie z tym problemem?

 

Według obecnie prowadzonych badań, najlepiej przyswajalną formą kwasu foliowego jest metafolina, zawarta tylko w preparacie Femibion. Substancja ta całkowicie eliminuje problemy związane z absorpcją folianów, dlatego suplementacja wspomnianym preparatem witaminowym powinna być prowadzona jeszcze przed planowanym zapłodnieniem – zapobiegnie to rozwojowi wielu wad, zagrażających życiu dziecka.

 

Jakie są skutki niedoboru kwasu foliowego w ciąży?

 

Zbyt mała podaż kwasu foliowego może bardzo zaszkodzić, szczególnie nienarodzonemu jeszcze dziecku. Witamina B9 odpowiada bowiem za mielinizację włókien nerwowych, reguluje podziały komórek i wpływa dodatnio na syntezę DNA – jest to szczególnie ważne w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy to najintensywniejszym podziałom podlegają komórki cewy nerwowej u dziecka.

 

Niedobór kwasu foliowego może skutkować rozszczepem kręgosłupa, stanem przedrzucawkowym, a nawet bezmózgowiem, prowadzącym do poronienia. U przyszłej mamy natomiast, zbyt mała ilość kwasu foliowego w organizmie powoduje gorszy nastrój i złe samopoczucie, zwiększa ryzyko miażdżycy, jest też przyczyną problemów z trawieniem i wchłanianiem innych związków odżywczych.

Scroll to Top
Scroll to Top