Kurpiowskie 4 Strony Świata

Co nam zostało z tamtych lat…” Wspomnienie o zakładzie tkackim w spółdzielni „Twórczość Kurpiowska” w Pułtusku. Na wystawę, trwającą od 17 XI do 31 XII zaprasza Galeria Sztuki „4 Strony Świata” w Pułtusku.

Wystawa pokazuje część z tego, co zostało z dorobku zakładu tkackiego wytwarzającego gobeliny i sumaki od 1980 do 1991 roku w spółdzielni „Twórczość kurpiowska”.

Spółdzielnia istniała w Pułtusku od 1956 do 1991 roku. W centrum miasta znajdował się firmowy sklep Cepelii. Można w nim było kupić oryginalne pamiątki z Pułtuska, np. wełniany sumak z frędzlami, niewielką tkaninkę z widokiem pułtuskiego zamku biskupów płockich, okrągłego kościółka Magdalenki albo gotyckiej wieży ratuszowej. Zapakowane w śliczną, pomysłowo składaną tekturową torebkę, ozdobioną charakterystycznymi kogucikami i kurpiowską wycinanką. Projekty sumaków powstawały przy użyciu papieru milimetrowego, bo technika sumakowa pozwala na wykonywanie tylko wzorów ujętych w geometryczne, kanciaste figury. Są to urokliwe obrazki, zazwyczaj w ozdobnej ramce, które kojarzą się ze średniowiecznymi miniaturami. Miłośnicy folkloru znajdą tu urokliwe scenki wiejskie, na ludowo ubraną młodą parę z symbolicznym krokusem w rękach, hafciarki pochylone nad stołem ze żmudną robotą i „po zapłociach”, czyli sąsiedzkie odwiedziny.

Większe tkaniny, gobeliny eksportowano do kilku krajów europejskich, do RFN, Grecji, Belgii, Szwecji, Holandii, Anglii. Współpracowano z firmą Schneider z RFN i Ikea ze Szwecji. Na wystawie można zobaczyć projekty gobelinów m. in. Anny Wyszogrodzkkiej, Irminy Jasek, Anny Brokowskiej, Bożeny Bieniowskiej, Marii Mielczarczyk – Popowskiej. Plastycy łączyli twórczą wizję z handlową kalkulacją. Trzeba było nadążać za modą, a panujące trendy przekazywała np. francuska edycja ELLE, sprowadzana przez Cepelię. Obok archiwalnych numerów ELLE z lat 80 – tych pokazane są też współczesne numery ELLE Decoration, bo dziś magazyny wnętrzarskie często zamieszczają propozycje ozdabiania wnętrz tkaniną.

Tkaniny z pułtuskiej spółdzielnii z sukcesem pokazywano kilkakrotnie na biennale w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, a w zbiorach zachował się plakat z wystawy „Tkanina artystyczna Cepelii 1987”. „Odnowiony” w Photoshopie prezentowany jest wraz z innymi eksponatami. Projekty są zawieszone dość gęsto, obok siebie i jeden nad drugim, w nawiązaniu do polskiej tradycji obwieszania ścian kilimami na wzór wschodni, dla ciepła i przytulności.

W mniejszej sali poświęconej tkactwu ludowemu, z którego wywodzi się współczesny gobelin, przyciąga uwagę autentyczne krosno poziome. Na podobnych krosnach dla Twórczości Kurpiowskiej pracowało chałupniczo około 50 pań, które potrafiły odtwarzać tradycyjne pasiaste tkaniny. Z takich tkanin uszyto potem m. in. stroje dla istniejącego przy pułtuskiej Cepelii Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Puszcza Biała”. Tradycję zespołu kontynuje istniejący od roku młodzieżowy zespół księdza Jarosława, który wystąpił na wernisażu w autentycznych strojach kurpiowskich.

Wystawę można oglądać codziennie, od poniedziałku do niedzieli a po telefonicznym uzgodnieniu umówić się z jedną z kuratorek wystawy na naukę tkania na autentycznym krośnie poziomym lub pionowym. Oczywiście bardzo miło widziane będą grupy zorganizowane dzieci i młodzieży, na które czekają ciekawe zajecia edukacyjne, bo przed II wojną światową tkać potrafiła większość kobiet, a niekiedy umiejętność tę posiadali też mężczyźni…

[nggallery id=2110]

17 listopada – 31 grudnia 2011 r.
Galeria Sztuki „4 Strony Świata”
Pułtusk, Plac Teatralny 4
Galeria czynna codziennie od 10:00 – 18:00

Scroll to Top
Scroll to Top