Kurkuma

Kurkuma: właściwości i działanie na organizm

Kurkuma, znana także pod nazwą Ostryżu Długiego, to rodzaj byliny z gatunku imbirowatych. Lecznicze i prozdrowotne właściwości, jakie dla ludzkiego organizmu wykazuje Kurkuma są znane ludzkości tak naprawdę od tysiącleci. Roślina ta też od dawna była stosowana jako naturalny środek leczniczy w tych krajach, gdzie naturalnie występuje.

Kurkuma może być z powodzeniem stosowana w zapobieganiu lub leczeniu pomocniczym wielu różnego rodzaju chorób, dolegliwości oraz problemów zdrowotnych. Oprócz tego warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że ta specyficzna, tropikalna bylina stanowi niezwykle wręcz bogate źródło wielu cennych substancji odżywczych, w tym między innymi witamin, mikroelementów a także kwasów tłuszczowych.

Kurkuma: czym jest i jakie ma właściwości?

Chociaż według klasyfikacji naukowej Kurkuma stanowi zamienną nazwę dla rośliny znanej jako Ostryż Długi, to jednak w powszechnym użyciu nazwa Kurkuma ma nieco węższy zakres znaczeniowy. Kurkuma to więc po prostu przyprawa, którą z pozyskuje się z korzenia Ostryżu Długiego. 

Jako przyprawa Kurkuma była rzecz jasna od zawsze stosowana przede wszystkim jako zdrowy a zarazem smaczny dodatek do potraw. Pierwsze wzmianki o kulinarnym zastosowaniu Kurkumu pochodzą jeszcze z czasów sięgających 500-600 lat przed Naszą Erą. Na temat zdrowotnego zastosowania Kurkumy w odległej przeszłości wzmianek jest niewiele. Jednak z powszechności, jaką roślina ta cechuje się w obrębie kuchni chińskiej oraz indyjskiej a także z różnych, utrwalonych w tradycji rodzajów jej stosowania, można wnioskować, że takżę właściwości prozdrowotne oraz lecznicze Kurkumy są znane ludzkości od bardzo dawna.

Działanie, jakie wykazuje Kurkuma na ludzki organizm można zasadniczo podzielić na trzy najważniejsze obszary. Są to:

  • 1. Pozytywny wpływ na pracę mózgu
  • 2. Działanie antybakteryjne, antyseptyczne oraz antygrzybicze
  • 3. Działanie regulujące pracę układu pokarmowego

W odróżnieniu od wielu innych modnie obecnie składników diety pochodzenia wschodniego, prozdrowotne właściwości Kurkumy posiadają liczne potwierdzenia w postaci badań naukowych. Przyprawę tę stosowano badawczo między innymi w zapobieganiu nowotworom jelita grubego a także jako środek poprawiający pracę móżgu.

Kurkuma: działanie na mózg

Jednym ze składników Kurkumy jest związek chemiczny znany jako Tumeron. Dotychczasowe badania naukowe sugerują, że Tumeron jest substancją stymulującą procesy namnażania się komórek mózgowych, dzięki czemu stosowanie Kurkumy może być uznawane za skuteczną metodę poprawy czynności mózgu oraz całego ośrodkowego układu nerwowego. Inne badania dowodzą z kolei, że Kurkuma może wpływać na skuteczniejsze usuwanie złogów powstających w mózgu i powodujących procesy obumierania neuronów. Z tego powodu, naukowcy wiążą z Kurkumą dużą nadzieję w zakresie leczenia oraz zapobiegania między innymi chorobie Alzheimera.

Kurkuma: działanie antybakteryjne oraz wpływ na układ pokarmowy

Kurkuma jest także przyprawą o potężnych właściwościach antybakteryjnych, antyseptycznych oraz antygrzybiczych. Z tego powodu, można ją z powodzeniem stosować w przebiegu różnego rodzaju rodzaju infekcji oraz stanów zapalnych. Z antybakteryjnym działaniem, jakie wykazuje Kurkuma, wiąże się także pozytywny wpływ, jaki przyprawa ta wywiera na układ pokarmowy, w tym zwłaszcza na żołądek oraz trzustkę. Kurkuma niszczy wiele groźnych dla układu pokarmowego drobnoustrojów oraz bakterii, w tym między innymi bakterie typu H. pylori. 

Oprócz tego, Kurkuma wywiera również pozytywny wpływ na komórki wątroby, wspierając procesy ich naturalnej regeneracji oraz tworząc woków nich powłokę ochronną, dzięki której stają się bardziej odporne na działanie substancji hepatotoksycznych. Kurkuma jest również silnym stymulatorem przemiany materii, przez co można ją z powodzeniem stosować na przykład w przebiegu problemów z trawieniem.

Scroll to Top
Scroll to Top