Kuracje wzmacniające

Choroby atakują nas wtedy, gdy zmniejsza się odpo rność organizmu. W aptekach jest coraz więcej preparatów wzmacniających układ immunologiczny. Te najlepsze, produkowane z naturalnych składników, są zazwyczaj bardzo drogie. Proponujemy tańsze, robione domowym sposobem.

Sok z aloesu
Mieszamy w równych częściach: miód, czerwone wino i sok z aloesu. Pijemy dwa razy dziennie po 50 gramów.
Kit pszczeli
Rozpuszczamy kit pszczeli w spirytusie w stosunku 1:1 (np. 19 dag spirytusu na 10 dag kitu). Pijemy dwa razy dziennie po 5 do 30 kropli na cukier. Osadzająca się na dnie gęsta zawiesina pomaga w przypadku raka skóry, hemoroidów, niektórych egzem, nadżerek i grzybic (smarujemy chore miejsca).
Sok z kiszonej kapusty
Szczególnie polecany wiosną, kiedy organizm traci witaminy i mikroelementy. Najlepiej zakisić kapustę samemu, żeby mieć pewność, że w soku nie ma substancji chemicznych, w tym konserwantów. Pić szklankę dziennie. Soku nie powinny stosować osoby z chorą wątrobą.

Ziołowy zestaw witaminowy

  • owoc róży
  • owoc jarzębiny
  • owoc głogu
  • liść porzeczki czarnej
  • liść pokrzywy
  • liść szałwii
  • korzeń mniszka
  • kłącze pięciornika
  • kłącze tataraku
  • ziele krwawnika

Mieszamy w takich samych proporcjach, dobrze rozdrabniamy (można zemleć na maszynce do mięsa). Czubatą łyżeczkę zaparzamy szklanką wrzątku, odstawiamy na 20 minut. Pijemy trzy razy dziennie, najlepiej przed posiłkiem.
Miód
Warto mieć zawsze pod ręką, ale prawdziwy, z pewnego źródła. Działa odżywczo, septycznie, wzmacnia żołądek i serce, odprowadza nadmiar wilgoci z organizmu, pomaga w chorobach dróg oddechowych, w tym płuc.
Od bardzo dawna w medycynie ludowej stosuje się tzw. opatrunek z ciasta miodowego na rany. Plaster sporządzony z miodu i mąki łagodzi ból, zmniejsza napięcie skóry, leczy czyraki i guzy. Miód zamyka szczelnie rany, a jego lepkość powoduje ściąganie się brzegów rany. Zdjęcie takiego opatrunku nie sprawia trudności – zmywamy go wodą.
Jedna lub dwie łyżki stołowe miodu zażyte przed snem skutecznie uśmierzają nerwowy ból głowy, ułatwiają zasypianie. Osoby, które cierpią na zakłócenia snu, depresje, powinny zażywać miód wymieszany z melisą.
Połączony z pokrzywą może znaleźć zastosowanie w zaburzeniach wywołanych lub związanych z niedoborem makro- i mikroelementów. Z aronią – jako środek wielowitaminowy, szczególnie cenny w rekonwalescencji i przy ogólnym osłabieniu, także jako środek pobudzający łaknienie. Z podbiałem – w leczeniu lekkich nieżytów dróg oddechowych z bólem gardła. Pomocniczo w przewlekłym zapaleniu oskrzeli i osłabieniu odruchu wykrztuśnego. Stosować należy kuracje kilkudniowe z przerwami.
Wzmacniająco działa napój miodowy. W letniej przegotowanej wodzie rozpuszczamy miód, zostawiamy na noc (można dodać sok z cytryny), wypijamy szklankę rano na czczo.
Opisane propozycje dotyczą osób, które nie są uczulone na miód.
Chrzan
Utarty i zmieszany pół na pół z miodem jest doskonałym środkiem przy przeziębieniach połączonych z kaszlem i chrypką. Jedną łyżeczkę należy brać co dwie, trzy godziny.
Ogórki
Świeża sałatka z ogórków lub obrany ze skórki ogórek znakomicie gasi pragnienie, działa uspokajająco, kiedy mamy gorączkę, wzmaga potliwość oraz czynność płuc.
Sól kuchenna
Zmęczone nogi (bez zranień) po umyciu dość silnym roztworem soli odzyskują świeżość.
Na piekące powieki łagodząco działa przemywanie ciepłą, lekko osoloną wodą.
Przy zapaleniu gardła zaleca się słone płukanki powtarzane kilka razy dziennie (silny roztwór).
Występująca często po zjedzeniu ciężkostrawnych potraw zgaga mija po wypiciu szklanki wody z rozpuszczoną połową łyżeczki soli.
Zdrowe dla zębów i jamy ustnej jest używanie raz w tygodniu solonej wody do płukania i czystej soli jako proszku do mycia zębów.

Scroll to Top
Scroll to Top