Kultura w czasach prezydencji

Od 4 do 19 lutego w warszawskiej Zachęcie prezentowana będzie ekspozycja KULTURA W CZASACH PREZYDENCJI – podsumowanie największych, prezentowanych za granicą, wydarzeń kulturalnych towarzyszących polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Ponadto wystawa prezentowana na ogrodzeniu Łazienek Królewskich i projekt w przestrzeni publicznej na Placu Zbawiciela.

Wydarzenia prezentowane w ramach I, CULTURE – Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 zobaczyło ponad 19 milionów osób na całym świecie. Ponieważ projekty przygotowane przez Instytut Adama Mickiewicza dla zagranicznej publiczności również w Polsce budziły ogromne zainteresowanie, pojawił się pomysł zorganizowania w Zachęcie prezentacji najważniejszych elementów programu I, CULTURE. Sama wystawa oznaczałaby jednak podsumowanie skupione na przeszłości, podczas gdy w równym stopniu interesujące są teraźniejszość i przyszłość. By widz w pełni zaangażował się w projekt, musi stać się jego aktywnym uczestnikiem. Możliwość takiego uczestnictwa dają warsztaty towarzyszące ekspozycji. Każdy, przychodząc do Zachęty, ma szansę dołączyć do grona twórców – wspominając to, co już się zdarzyło, myślą wybiec w przyszłość.

Zachęta to miejsce symboliczne i dla polityki, i dla kultury. Jest to więc miejsce doskonałe do zadania ważnych pytań o znaczenie prezydencji dla Polski, a nawet więcej – do namysłu nad przyszłością Unii Europejskiej i znaczenia, jakie ma dla niej kultura. Miejsce gdzie wolno i należy pytać politykę o przyszłość kultury. Pytać o przyszłość samych twórców, bo to ich talentom zawdzięczamy sukces prezydencji. Jeśli dziś ordynacją podatkową zdegradujemy ich materialnie, stracimy jeden z wielkich powodów do dumy i poważnie osłabimy markę Polska.

Co zobaczy publiczność?

Widz będzie prowokowany już na progu galerii neonowym dziełem Cókierka (sic!), rzucającym światło na kwestie aktualne i ze wszech miar istotne. W salach galerii będzie można posłuchać wierszy Czesława Miłosza w 10 językach, w tym tak egzotycznych, jak japoński i chiński, obejrzeć filmy z tournee I, CULTURE Orchestra, Planety Lem, I, CULTURE Puzzle, Fossils & Gardens czy Exploratory Music from Poland. W sali kinowej Zachęty zaprezentowane zostaną filmy z cyklu Przewodnik do Polaków.
Retrospektywie dokonań „kulturalnej prezydencji” będzie towarzyszył cykl warsztatów. I tak do spektaklu Planeta Lem nawiążą lekcje teatralne prowadzone przez aktorów Teatru Biuro Podróży. Warsztaty ruchowe I, CULTURE Puzzle inspiracje poprowadzi Urszula Skośkiewicz – koordynatorka projektu. Najmłodsza publiczność oraz dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach muzycznych Zagraj w I, CULTURE Orchestra oraz Dźwięk bez obaw. Podczas zajęć Polski gadżet młodzi kreatorzy rozważą, co jest symbolem Polski i co lubimy w naszym kraju, a co obcokrajowcom kojarzy się z Polską. Dla wszystkich zainteresowanych dyplomacją kulturalną i kulisami przygotowań do programu I, CULTURE planowane jest spotkanie z zespołem.

Więcej o warsztatach oraz informacje o zapisach:
www.iam.pl, www.culture.pl, www.zacheta.art.pl oraz warsztaty@iam.pl
Codziennie dla pierwszych 60 osób uczestniczących w warsztatach ulgowe bilety wstępu w cenie 5 pln.

Wydane podczas prezydencji publikacje i multimedia będzie można obejrzeć w mediatece zaprojektowanej przez Tomasza Rygalika do wnętrz BOZAR w Brukseli, gdzie towarzyszyła wystawie The Power of Fantasy. Wybrane katalogi wystaw będą dostępne w księgarni Zachęty.
Wystawa w Zachęcie to największe, ale nie jedyne wydarzenie podsumowujące efekty kulturalnej prezydencji. Od 1 lutego na ogrodzeniu Łazienek Królewskich prezentowana będzie wystawa plenerowa. Wzdłuż Alei Ujazdowskich zawisną fotografie z trzech filarowych projektów: I, CULTURE Orchestra, Planeta Lem i I, CULTURE Puzzle. Wystawę oglądać będzie można przez cały luty.

I uwaga! Najbardziej medialne wydarzenie, które poruszy nie tylko Warszawę. To Tęcza Julity Wójcik, która wiosną stanie na Placu Zbawiciela. Projekt artystki w przestrzeni miejskiej przez kilka tygodni zdobił plac przez Parlamentem Europejskim w Brukseli. Publiczność będzie mogła aktywnie uczestniczyć w tworzeniu projektu i podczas wystawy/warsztatów w Zachęcie przyłączyć się do Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego TĘCZA Julity Wójcik, aby przygotować nowe zasoby różnokolorowych kwiatów na potrzeby wielobarwnego łuku.

Scroll to Top
Scroll to Top