Strona główna » Blog » Kultowy Kult

Kultowy Kult

Przełączcie się dziś na rebel:tv i trzymajcie się mocno. Już dziś stacja wyemituje odcinek „Rockfilera” poświęcony kultowej kapeli Kult. Zbiórka przed telewizorem, godz. 20.00.

Na początku był Novelty Poland, czyli zespół założony we wrześniu w 1981 roku przez Kazika Staszewskiego. W listopadzie 1981 odbył się jedyny koncert grupy, która po trzech miesiącach swojej działalności przestała istnieć. Wówczas narodził się Kult. Kapela powstała w 1982 roku z inicjatywy Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteski. Narodziny grupy zainicjowały nowy okres w życiu polskiego rocka…

Muzyka Kultu to głównie punk, alternatywny rock, z elementami rocka psychodelicznego, a nawet jazzu. Od początków istnienia grupy charakteryzuje się ostrym brzmieniem klawiszy i instrumentów dętych, a także prowokacyjnymi tekstami wokalisty Kazika Staszewskiego.

Ich pierwsza płyta zatytułowana po prostu „Kult” ukazała się w 1986 roku. Na krążku znalazły się kultowe utwory, jak „Krew Boga”, „O Ani”, czy „Wspaniała nowina”. W październiku 1987 roku ukazał się album „Posłuchaj to do ciebie” z piosenka „Wódka”. Rok później (grudzień 1988 roku) pojawiła się kolejna płyta zatytułowana „Spokojnie”. Z tego krążka pochodzi jeden z największych przebojów zespołu „Arahja”. Rok ’89 przyniósł kolejne dwie płyty zespołu „Kaseta” oraz „Tan”. Muzycy nie spoczeli na laurach i już w 1990 Kult wydał płytę „45-89”. 1991 to rok wydania „Your Eyes”, siódmego krążka Kultu. Najbardziej znaną piosenką z tego krążka jest „Parada Wspomnień”. W 1993 zespół zadebiutował w nowym składzie wydając płytę „Tata Kazika”. Na płycie znalazły się piosenki (m.in „Baranek”) autorstwa Stanisława Staszewskiego, czyli ojca Kazika Staszewskiego. Płyta bardzo dobrze została przyjęta przez fanów i krytyków muzycznych. „Muj wydafca” to krążek zespołu wydany w 1994. Do dziś jest ona uznawana za jedną z najlepszych płyt zespołu Kult. Kolejno na rynku pojawiały się płyty „Tata 2” (1996), czyli kontynuacja projektu z Stanisławem Staszewskim. „Ostateczny krach systemu korporacji”, (1998) z którego pochodzą kawałki „Lewy czerwcowy” (aka Panie Waldku, Pan się nie boi), „Gdy nie ma dzieci”, „Dziewczyna bez zęba na przedzie”, czy „Komu bije dzwon”. Na nowe stulecie zespół zafundował swoim fanom „Salon Recreativo” wydany w 2001 roku. Płytę promował teledysk „Brooklyńska Rada Żydów”. Po chwilowej przerwie światło dziennie ujrzał kolejny krążek zespołu, w grudniu 2005 roku wydany został album zatytułowany ”Poligono Industrial”. Kolejny, czternasty krążek Kultu pt. „Hurra!” zawierający hity takie, jak „Marysia” i „Amnezja” pojawił się w sklepach muzycznych w 2009 roku. Dyskografię zamyka rok 2010 i wydanie krążka„ MTV Unplugged – Kult”. Kult, jako czwarty polski wykonawca, zagrał koncert z serii występów „bez prądu” – „MTV Unplugged”. Wydarzenie zostanie zarejestrowane pod koniec września w stołecznym Och-Teatrze. Już pierwszego dnia oficjalnej premiery wydawnictwo „MTV Unplugged – Kult” uzyskało status Diamentowej Płyty, co oznacza 150.000 sprzedanych nośników.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat legendy polskiego rocka zapraszamy do rebel:tv na program „Rockfiler” z Kultem w roli głównej. Emisja w poniedziałek , godz. 20:00. Powtórka: środa godz. 10:00; piątek o 16:00 oraz niedziela, godz. 18:00

2018-03-14T10:56:50+00:004 lipca 2011|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: