zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Kryształowy błysk

Kryształowy błysk

Kryształy, czyli wyroby z ołowiowego szkła szlifowane w misterne wzory nie są ostatnio w modzie. Ale starsze gospodynie nadal posiadają piękne kolekcje klasycznie zdobionych wazonów, karafek, kieliszków, cukiernic i salaterek.

Dzięki nim nawet w pochmurne dni wnętrza mieszkań są pełne światła. Ale kryształy trzeba jednak od czasu do czasu umyć. Samo odkurzanie to za mało. Najczęściej czynimy to dwa razy w roku – w grudniu, przed Bożym Narodzeniem i na Wielkanoc. I w zupełności im to wystarczy. Bo kryształowy wazon, choć z wyglądu solidny, o grubych ściankach jest jednak bardzo delikatny i kruchy.

Szczególnie troskliwie trzeba traktować wyroby zdobione prawdziwym, głębokim szlifem. Te ze „szlifem” odlewanym, powstałym podczas wydmuchiwania formy są nieco trwalsze, ale nie tak piękne.

Naczynia z kryształu można myć różnymi metodami i różnymi środkami. Przeznaczmy na to spokojny czas, bo nieuwaga i pośpiech mogą się skończyć strata ulubionej miseczki. Trzeba pamiętać, że im kryształ starszy, tym chłodniejszej wody używamy.

Najlepiej, jeśli woda do mycia, a potem do płukania ma zbliżoną temperaturę. Najprościej myć wyroby kryształowe w ciepłej wodzie z dobrym detergentem i z użyciem miękkiego zmywaka. Żadne szorowanie nie jest tu przecież potrzebne. Dobrze jest dno miski czy zlewu, w których myjemy szkło wyłożyć złożoną na cztery bawełnianą ściereczką a jeszcze lepiej ręcznikiem frotte.

Myjemy każdą sztukę osobno, szczególnie uważnie traktując kieliszki i fantazyjne w formie figurki, czy salaterki. Do płukania przygotujmy chłodną wodę z dodatkiem octu (pół szklanki na litr wody). Wypłukane naczynia postawmy na suchej ścierce lub grubym ręczniku. Pozwólmy im lekko obeschnąć a potem, po wytarciu do sucha polerujmy miękką, niepylącą szmatką. Kieliszkom i figurkom lepiej pozwolić zupełnie wyschnąć i dopiero potem je lekko wypolerować. Inny sposób, to użycie zamiast detergentu – amoniaku.

Bardzo stare lub wyjątkowo zakurzone kryształy zmatowiałe albo zaplamione przecieramy najpierw szmatką zwilżoną denaturatem. Można mocno zabrudzone i w dodatku stare kryształy umyć w wodzie z niewielkim dodatkiem kwasu solnego(szklanka roztworu na 2 l wody). Po obfitym spłukaniu pod bieżącą wodą trzeba je wytrzeć i wypolerować do połysku.

mwmedia

2018-03-14T12:37:20+01:009 września 2010|Modny drobiazg|

Może zainteresuje Cię również: