historia techno

Krótka historia techno. Co musisz wiedzieć?

Muzyka elektroniczna jest najmłodszym i najżywiej rozwijającym się dzisiaj gatunkiem muzycznym. Pojawiła się w końcu lat 70. ubiegłego wieku i mówi się, że na długo pozostanie dominującym nurtem muzyki rozrywkowej. Wiele osób, szczególnie tych, które nie interesują się muzyką, często określa całość muzyki elektronicznej, używając nazwy „techno”. To błąd – techno jest bowiem tylko jednym z gatunków elektroniki. Niewątpliwie jednak spośród wszystkich nurtów electro pojawiających się w ostatnich dekadach to właśnie techno odniosło najbardziej spektakularny sukces. Chcesz wiedzieć, jak to się stało? Oto krótki rys historyczny muzyki techno.

Narodziny techno

Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że nie byłoby muzyki elektronicznej i techno, gdyby nie szalone lata 70. Popularna wtedy muzyka taneczna zaczęła, początkowo nieśmiało, flirtować z dźwiękami syntetycznymi i elektronicznymi. Podobne tendencje można było zauważyć też w muzyce rockowej tamtych czasów. Twórczość niemieckiego zespołu Kraftwerk oraz japońskiej grupy Yellow Magic Orchestra uznaje się dzisiaj za podwaliny dla późniejszego wyodrębnienia się muzyki elektronicznej jako osobnego gatunku muzycznego.

Eksperymenty muzyków z elektroniką stawały się coraz odważniejsze. Nic więc dziwnego, że elektroniczne dźwięki szybko uniezależniły się od klasycznej oprawy. Już na początku lat 80. powstały grupy wykorzystujące w swojej twórczości niemal wyłącznie instrumenty i dźwięki syntetyczne. Jedną z najważniejszych okazała się formacja Cybotron – uważana dzisiaj za pierwszy w historii zespół techno.

Techno w Detroit

Cybotron założyli w roku 1980 Juan Atkins i Richard „3070” Davis, DJ’e związani ze środowiskiem klubowym w amerykańskim Detroit. To właśnie ich dokonania uważa się dzisiaj za pierwsze kawałki techno, które wyznaczyły temu gatunkowi swoiste ramy. Czym się charakteryzowały? Regularnym, jednostajnym rytmem, szybkim tempem (120-140 uderzeń na minutę) oraz metrum cztery czwarte, a także całkowitym niemal wyeliminowaniem tradycyjnego instrumentarium. Wszystkie dźwięki klasycznego techno są syntetyczne lub elektronicznie przetworzone.

Cyboton nie tylko wyznaczył techno pewną drogę rozwoju, ale też dał mu nazwę. Chociaż określenie „techno” w stosunku do tego gatunku padło dopiero w roku 1988, zostało zaczerpnięte z tytułu jednego z najpopularniejszych utworów Juana Atkinsa z 1984 r. – „Techno City”.

Lata 90. – rozkwit techno w Europie

W USA techno nie przebiło się do szerszej świadomości i nie odniosło komercyjnego sukcesu. Uwielbiane stało się natomiast w Europie, a zwłaszcza w Niemczech i w Wielkiej Brytanii, gdzie lata 90. upłynęły właśnie pod znakiem techno i wywodzących się od niego nurtów. Co ważne, techno zaczęło królować nie tylko w klubach, ale też na festiwalach muzycznych. Już w 1989 r. odbył się w Berlinie pierwszy festiwal Love Parade, który stał się symbolem popularności techno w kolejnych dwóch dekadach.

Od tamtej pory techno nie traci na popularności. Warto się z nim zapoznać, bo – jak się zdaje – to do niego należy przyszłość muzyki rozrywkowej.  

Scroll to Top
Scroll to Top