Strona główna » Blog » Kolekcja „Suomi” dla Rosenthal Studio-Line

Kolekcja „Suomi” dla Rosenthal Studio-Line

Skandynawski design to styl powszechnie rozpoznawany i cieszący się szerokim gronem zwolenników. Philip Rosenthal jr. – założyciel Studio-Line, działu manufaktury Rosenthal poświęconego nowoczesnym poszukiwaniom – szczególnie zainteresował się tym stylem w latach 70. XX wieku.

W 1976 roku Rosenthal podjął współpracę z fińskim projektantem Timo Sarpanevą. Zaowocowała ona powstaniem kolekcji „Suomi”. Mimo, że liczy ona sobie już przeszło 30 lat jest propozycją wciąż aktualną i chętnie wybieraną przez entuzjastów porcelany. Kolekcja znana jest z miękkich, organicznych kształtów, które Sarpaneva nadał poszczególnym elementom. Fiński projektant niewątpliwie czerpał inspiracje z natury – formy „Suomi” przywodzą na myśl gładkie kamieni rzeczne kształtowane pod wpływem ruchów wody. Efekt daleki jest jednak od prostego naśladownictwa czy
bezpośredniej imitacji przyrody.

Wynikiem podejścia Sarpanevy do projektowania jest oryginalna stylistyka porcelanowych przedmiotów, których kształt charakteryzuje doskonała równowaga pomiędzy podstawowymi formami geometrycznymi – kołem i kwadratem. Delikatne, płynne kształty zastosowane w kolekcji sprawiają, że jej elementy doskonale ze sobą harmonizują. Łącząc estetykę z funkcjonalnością Sarpaneva wprowadza do kolekcji „Suomi” prócz białej porcelany także elementy metalowe.

Kolekcja “Suomi” to bez wątpienia jedna z wciąż żywych ikon fińskiego designu.

[nggallery id=2704]

2012-04-25T04:12:44+00:0028 kwietnia 2012|Moda, Styl|

Może zainteresuje Cię również: