zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Kobieta z szafy i z marketu. Laureaci Nagrody „Perspektywa” 2012

Kobieta z szafy i z marketu. Laureaci Nagrody „Perspektywa” 2012

Maria Sadowska za film „Dzień kobiet” oraz Bodo Kox za film „Dziewczyna z szafy” otrzymali ex aequo nagrodę imienia Janusza „Kuby” MorgensternaPerspektywa”. Uroczyste wręczenie statuetek odbędzie się w piątek, 16 listopada 2012, w warszawskim kinie Kultura, w 90. rocznicę urodzin wybitnego reżysera. Organizatorami gali są Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Studio Filmowe Zebra.

„Perspektywa” to nagroda przyznana za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. W Kapitule przyznającej nagrodę zasiadają: Jacek Bromski, Juliusz Machulski, Krystyna Morgenstern, Grażyna Torbicka, Michał Kwieciński, Andrzej Kotkowski. – W tym sezonie powstało wiele interesujących debiutów, co stanowi znakomitą perspektywę dla przyszłości polskiego kina. Filmy, spośród których mieliśmy dokonać wyboru laureata miały tak wyrównany poziom, że nie byliśmy w stanie wskazać na jeden tytuł. Stąd decyzja o nagrodzeniu ex aequo Marii Sadowskiej i Bodo Koxa – mówi Jacek Bromski, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Janusz Morgenstern, fot. Kuźnia Zdjęć

Maria Sadowska – ur. 27 czerwca 1976 roku w Warszawie. Reżyser, piosenkarka, kompozytor, aranżer, producent. Ukończyła Akademię Filmu i Telewizji w Warszawie oraz Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jej etiuda fabularna „Skrzydła” pokazywana była na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Moskwie, Taipei, Bolonii, Barcelonie, Istambule czy Paryżu. Inne filmy Marii Sadowskiej to: „Przesłuchanie”, „Na chwilę przed…”, „Kilka scen z życia artysty”, „Kim jestem w dalszym ciągu”, „Zmogus-Zuvis” („Człowiek Ryba”) oraz „Pokochaj mnie trochę…”. „Dzień kobiet” wyprodukowany przez Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich jest jej pełnometrażowym debiutem reżyserskim.

Dzień kobiet” – Halina skromna kasjerka w sieci handlowej Motylek marzy o zapewnieniu lepszego życia dla siebie i swojej 13 letniej, uzdolnionej informatycznie, córeczki Misi. Wkrótce nadarza się okazja i Halina zostaje kierownikiem sklepu. Szybko przekonuje się, że ceną za lepsze zarobki i poprawę standardu, życia jest nieuczciwość, wykorzystywanie pracowników, oszustwa. Z ofiary staje się katem dla swoich dawnych koleżanek kasjerek. Praca pochłania ją tak całkowicie, że nie zauważa iż Misia pogrąża się w uzależnieniu od gier komputerowych.

Maria Sadowska

Bodo Kox – ur. 22 kwietnia 1977 roku we Wrocławiu. Student reżyserii w PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi oraz absolwent kursu fabularnego „Studio Prób” w Szkole Wajdy. Silnie kojarzony z nurtem kina niezależnego, w duchu którego powstały wszystkie jego dotychczasowe filmy (m.in. „Sobowtór”, „Nie panikuj”). Wielokrotnie nagradzany na krajowych i zagranicznych festiwalach kina niezależnego. Posiada również doświadczenie jako aktor. Wyróżniony za role w filmach „Krew z nosa”, „Ugór”, oraz „Homo father”. „Dziewczyna z szafy” wyprodukowana przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych jest jego pełnometrażowym debiutem reżyserskim.

Dziewczyna z szafy” – Bracia, Jacek i Tomek, mieszkają w wieżowcu „mrówkowcu”, jednym z wielu na betonowym osiedlu. Tomek cierpi na zespół sawanta (rzadko spotykany stan, gdy osoba upośledzona umysłowo posiada zdolności w stopniu genialnym, zazwyczaj połączone z doskonałą pamięcią), dlatego Jacek, by lepiej opiekować się bratem, pracuje w domu, jako webmaster. Zwykle są nierozłączni, jedynie gdy Jacek musi spotkać się w sprawach zawodowych, zostawia brata pod opieką antypatycznej Kwiatkowskiej, sąsiadki z piętra. Pewnie dnia, kiedy Kwiatkowska nie może popilnować Tomka, a Jacek musi bez niego udać się do miasta, zdesperowanemu Jackowi udaje się namówić tajemniczą nową lokatorkę Magdę, by dotrzymała towarzystwa choremu bratu…

Bodo Kox fot. archiwum prywatne

Pierwszym laureatem „Perspektywy” – za rok 2011 – został Adrian Panek. Reżyser otrzymał statuetkę za swój debiutancki film „Daas”. – Janusz Morgenstern był wybitnym polskim reżyserem. Przyznanie mi nagrody jego imienia było i jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem. Otrzymując tak cenną nagrodę ma się poczucie, że dobrze wykonało się swoją filmową pracę i co ważne, że inni też to dostrzegają – mówi Adrian Panek.

Adrian Panek, Perspektywa, fot. Kuźnia Zdjęć

Uroczyste wręczenie nagród imienia Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa” odbędzie się w piątek, 16 listopada 2012, o godz. 19.00, w warszawskim kinie Kultura.

 

2018-03-14T08:50:51+01:0013 listopada 2012|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: