„Zbrodnie i skandale na królewskich dworach” – recenzja

Na królewskich dworach z plugawego nasienia często wyrastały czarne owce, a zbrodnie i występki były na porządku dziennym. Tak, tak – zapomnijcie o serwowanych Wam przez książkowe romansidła i telewizyjne seriale ckliwych obrazach niewinnych księżniczek i szlachetnych rycerzy. Leslie Carroll w swojej książce „Zbrodnie i skandale na królewskich dworach”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Muza, pokazuje nam zupełnie inną, mroczną stronę wielkich europejskich dynastii.

Żądza władzy, chęć posiadania ponad miarę, zazdrość, rodzinne niesnaski – wszystko to sprawiało, że arystokratyczne komnaty zamieszkiwali nieraz najzuchwalsi i najokrutniejsi szubrawcy. A czasami po prostu zwykli sadyści, psychopaci, czerpiący przyjemność z zadawania bólu i cierpienia, przy których pokręcona rodzinka kanibali z amerykańskiego horroru to betka. Przerażającą nieraz galerię takich postaci prezentuje nam właśnie książka „Zbrodnie i skandale na królewskich dworach”.

Chyba niemal każdy, chociażby za sprawą ikonicznego Drakuli, wie kto to Wład Palownik. „Wynalazca” i propagator masowego wbijania na pal zarówno wrogów, jak i własnych poddanych. Nieco obyty z historią człowiek słyszał też zapewne o carze Iwanie IV Groźnym, postrachu Rusi, który potrafił zabić najlepszego przyjaciela, jeśli tylko podejrzewał go o zdradę. Słyszeliście też pewnie o węgierskiej hrabinie, Elżbiecie Batory, która chcąc zachować młodość, kąpała się we krwi dziewic.

Ale w tej książce mamy historie aż dwunastu postaci (znać może je znacie, ale niekoniecznie od tej krwiożerczej strony). Władców, tyranów, imperatorów, członków rodzin królewskich. Wielkich zbrodniarzy, czarnych owiec, postaci o co najmniej wątpliwej moralności i celebrytek rozpasania.Znaleźli się tu, oprócz wyżej wymienionych: Jan Bez Ziemi, Jerzy Plantagenet, Ryszard III, Letycja Knollys, książę Henryk, Paulina Bonaparte, arcyksiążę Rudolf, Albert Wiktor i księżniczka Małgorzata.

Prawdziwe panoptikum – poczynając od wyjątkowo okrutnych Palownika czy Batory (która oprócz krwawej kąpieli lubowała się również w zabawianiu rozpalonymi do czerwoności obcęgami) poprzez tyranów trzymających w żelaznej garści swój lud, aż po „niewinne” sekscesy siostry Napoleona, Pauliny czy słynącą z rozrywkowego stylu życia, burzliwych romansów i wybuchowego temperamentu księżniczkę Małgorzatę Windsor, siostrę królowej Elżbiety II

Ze zrozumiałych względów nie mogę zdradzić pikantnych szczegółów tych opowieści. Nieraz szokujących i makabrycznych. Czym to kto się wyróżniał, jakim wyskokiem zasłynął i jakie katowskie rozrywki fundował swoim oponentom. Choć przyznam, że aż mnie klawiatura swędzi, by się z Wami nimi podzielić. Ale nie! Sięgnijcie po nią sami – bo warto!

Niesamowite opowieści z dreszczykiem, przyjemność odkrywania nieznanych – a udokumentowanych! – faktów historycznych, a wszystko to napisane stylowo i dowcipnie.

Przyznaję się. Jestem miłośnikiem powieści historycznej, biografii, thrillerów i horrorów. I mnie ta pozycja bardzo przypadła do gustu! Między innymi dlatego, że ma w sobie po trosze z każdego z tych gatunków.

 

Andrzej Kwaśniewski

 

Zobacz również: wszystko o książce „Zbrodnie i skandale na królewskich dworach” i jej Autorce w naszym serwisie

Autor: Leslie Carroll
Tytuł: „Zbrodnie i skandale na królewskich dworach”
Tłumaczenie: Anna Rajca – Salata
Data premiery: 17.01.2018
Wydawnictwo: MUZA SA
Liczba stron: 416
Cena: 39,90